GastronomiaHandelPaństwoPolskaPrawoŚwiat

Henryk K., były właściciel Zakładów Mięsnych Henryk Kania, zatrzymany w Buenos Aires

Henryk K. zatrzymany w Argentynie

Jak informuje “Super Express”, biznesmen i były właściciel zakładów mięsnych Henryk K. został zatrzymany w Buenos Aires w Argentynie. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym między innymi w związku z popełnieniem licznych przestępstw skarbowych.

Henryk K. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do aresztu domowego. Trwa obecnie procedura ekstradycyjna. W Polsce były król kiełbasianego imperium ma usłyszeć zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonania licznych oszustw.

List gończy za Henrykiem K. został wystawiony w marcu 2020 roku. Miał między innymi wymieniać się pustymi fakturami z zależą spółką Rubin Energy. Łączna wartość faktur miała wynosić 740 mln zł. Dodatkowo miał wyłudzić VAT na kwotę ok. 30 mln zł. Mężczyźnie grozi 15 lat więzienia.

Zakłady Mięsne założone zostały przez ojca Henryka K. On sam przejął je w 2003 roku. Produkty trafiły do sieci handlowych w całej Polsce, a spółka chętnie sponsorowała między innymi drużyny piłkarskie. Firma prowadziła pięć zakładów i zatrudniała ponad 2 tysiące osób. Pięć lat temu majątek Henryka K. wyceniano na 270 milionów złotych, dzięki czemu znalazł się na liście najbogatszych Polaków magazynu Forbes.

Szczepienia? Polacy mówią jasne i zdecydowane: NIE ZA DARMO

Problemy Henryka K.

Sprawa z Henrykiem K. ciągnie się już od zeszłego roku. To właśnie wtedy pojawiły się informacje o problemach spółki Zakłady Mięsne Henryk Kania. Przedsiębiorstwo w pierwszym półroczu 2019 roku zanotowało aż 865,94 milionów złotych straty netto. Spółka nie była w stanie regulować swoich należności, co spotkało się z odcięciem jej finansowania przez banki. Straciła płynność finansową, a zarząd spółki utracił prawo do kierowania firmą. Jej wiceprezes zaś został zatrzymany przez CBŚP i trafił do aresztu. Przedsiębiorstwem kierował zarządca sądowy.

We wrześniu zeszłego roku, portal Money poinformował, że prezes spółki, Henryk K., wyjechał za granicę. Miejscem jego pobytu miały być Stany Zjednoczone lub nawet Wyspy Kanaryjskie. Do sprawy odniósł się miesiąc później sam K., który w wywiadzie dla redakcji Business Insider stwierdził, że to wszystko zmowa nadzorcy sądowego, banków i śląskiego wymiaru sprawiedliwości. Potwierdził również, że faktycznie przebywa za granicą, bo od wielu lat tam mieszka. Prokuratura zaś ma znać jego adres zamieszkania i miejsce stałego pobytu.

Upadek Zakładów

Los Zakładów Mięsnych Henryk Kania jest już przesądzony. Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Katowicach ogłosił w czerwcu upadłość Zakładów. Sąd wezwał wierzycieli do zgłaszania swoich wierzytelności sędziemu komisarzowi. Mieli na to 30 dni od dnia publikacji obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Na sędziego komisarza wyznaczono Joannę Knast, A na syndyka – Bartosza Klepacza.

Pierwotnie majątkiem firmy zainteresowane były trzy spółki: największy konkurent Tarczyński, Cedrob oraz HK Trade. Ostatecznie jednak sąd zatwierdził warunki sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki (ZCP) za cenę 100 mln zł netto na rzecz Cedrobu.

Źródło: SE

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close