GospodarkaHandelPaństwoŚwiat

Twardy Brexit przechodzi do historii! Wielka Brytania i UE podpisały umowę handlową!

Brexit przechodzi do historii

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej i Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej podpisali w imieniu UE umowę handlową z Wielką Brytanią. Teraz specjalnym samolotem wojskowym poleci ona do Londynu, gdzie na dokumencie podpis złoży premier Boris Johnson. Tym samym tak zwany “Twardy Brexit” przechodzi do historii, a wyjście Wielkiej Brytanii z UE odbędzie się na “cywilizowanych” zasadach.

To była długa podróż. Czas zostawić Brexit za nami. Przyszłość jest tworzona w Europie.

– napisała Ursula von der Leyen.

Johnson również skomentował podpisanie umowy. “The deal is done” – napisał na Twitterze, co można przetłumaczyć na zwykłe “Mamy umowę”.

1200 stron regulacji

Tekst umowy regulującej przyszłe relacje między stronami, w tym głównie handlowe, został opublikowany w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Poinformowali o tym w twitterowych wpisach główni negocjatorzy – David Frost i Michel Barnier. Dokument jest spory – zawiera aż 1200 stron różnego rodzaju regulacji.

Najważniejszą kwestią, jaką reguluje umowa, są cła. Dzięki porozumieniu po 31 grudnia wymiana handlowa pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie możliwa na zbliżonych zasadach do dzisiejszych – przede wszystkim bez konieczności opłacania danin.

Po tym jak Brexit stał się faktem, nie było pewne czy dojdzie do porozumienia pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską. O niepewnościach świadczyły zapasy robione przez przedsiębiorców z obu stron Kanału La Manche. Kolejki ciężarówek wypełnionych towarem ciągnęły się kilometrami.

Po Biedronce, UOKiK wszczął postępowania wobec kolejnych sieci handlowych

Brytyjski parlament musi zatwierdzić umowę

Podpis złożony przez Borisa Johnsona pod umową z UE nie kończy oficjalnie procedury Brexitu. Brytyjscy parlamentarzyści będą musieli jeszcze za nią zagłosować w środę 30 grudnia. To wydaje się jednak wyłącznie formalnością.

Boris Johnson zaapelował do eurosceptycznych parlamentarzystów Partii Konserwatywnej, by poparli wypracowane porozumienie. Wsparcie sceptyków nie jest konieczne do zatwierdzenia umowy, bo szef brytyjskiego rządu ma odpowiednio wiele “szabel”, ale zależy mu jednak na jasnym politycznym poparciu zawartej umowy również ze strony najbardziej zagorzałych zwolenników Brexitu.

Źródło: Next Gazeta

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close