PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Sylwestrowa zabawa warta 30 tys. zł, nowy sondaż detronizujący PiS

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej? Czekamy na 2021…

W sylwestra nie ma “godziny policyjnej”, ale “ograniczenia przemieszczania się” – mówił w Radio Zet minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia ostrzegał przed mandatami za “czynności nadmiarowe” i przed wnioskami policji o “postępowanie administracyjne” zagrożone karą do 30 tys. zł. Zgodnie z rozporządzeniem rządu od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/sylwester-2020-wyjdziesz-z-domu-zaplacisz-gigantyczna-kare-aa-wzRc-U52D-zugR.html
ZA TAKIEGO SYLWESTRA TO JA DZIĘKUJĘ

Unia i Chiny sfinalizowały siedmioletnie negocjacje umowy o inwestycjach, która znacznie mocniej otworzy chiński rynek dla przedsiębiorców z Europy. Ale co na to Ameryka? Tak ostry finisz negocjacyjny na dzień przed sylwestrem, który wraz z Komisją Europejską narzuciła niemiecka prezydencja, wywołał w tym tygodniu spore zaskoczenie części krajów Unii. Podczas narady 27 ambasadorów przy UE m.in. Belgowie i Holendrzy wyrażali wątpliwości co do słabych zapisów o prawach człowieka (pracy przymusowej). Z kolei Polska – krytykując Berlin za pośpiech – przekonywała, że lepiej byłoby, gdyby Unia poczekała z CAI na konsultacje z Ameryką po przejęciu Białego Domu przez prezydenta elekta Joe Bidena.
https://next.gazeta.pl/next/7,168930,26650312,umowa-ue-z-chinami-sukces-berlina-ale-klopoty-z-usa.html GŁOS USA CORAZ SŁABSZY?

Prace nad odcinkiem gazociągu znajdującym się w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec zostały zakończone. Pomimo groźby sankcji ze strony rządu USA budowa Nord Stream 2 jest kontynuowana. Według informacji dziennika „Handelsblatt” rosyjski statek „Fortuna” wyspecjalizowany w układaniu rur na dnie morza opuścił teren budowy na Bałtyku. Oznacza to, że znajdujący się w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec odcinek o długości 2,6 km został ukończony. Obecnie statek znajduje się w drodze do portu w pobliskim Wismarze.
https://filarybiznesu.pl/wbrew-naciskom-waszyngtonu-zakonczono-budowe-kolejnego-odcinka-nord-stream-2/a7906
TEGO MOŻNA BYŁO SIĘ SPODZIEWAĆ

Czy w czasach postępującej automatyzacji i coraz to nowszych wynalazków nadal musimy pracować po 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu? Zdaniem wielu osób, należy zmienić podejście do pracy i po prostu skrócić tydzień roboczy. Co powiecie na pracę od poniedziałku do czwartku i trzy dni weekendu? Takie rozwiązania już niedługo wejdą w życie. Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy uważają, że spędzają w pracy za dużo czasu. Czterodniowy tydzień pracy to coraz realniejsze rozwiązanie. Okazuje się, że trzydniowy weekend to już nie mrzonka. Hiszpanie chcą wprowadzić ustawowo czterodniowy tydzień pracy.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/rewolucja-w-prawie-czterodniowy-tydzien-pracy-to-juz-przesadzone-aa-r4Za-wFEP-Vt8j.html
SOCJALISTYCZNE ROZWIĄZANIA NIE WRÓŻĄ ZBYT DOBRZE

PiS straciłoby władzę, Porozumienie byłoby poza Sejmem, a o dziwo w parlamencie pozostałaby Solidarna Polska. Z kolei opozycja mogłaby odbić parlament – to tylko niektóre wnioski, które można wysnuć z najnowszego sondażu opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. W sondażu dla „Rzeczpospolitej” zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z poparciem rzędu 25,7 proc. Druga Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) ma 20,3 proc., a podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni. Do Sejmu dostałyby się jeszcze: Lewica (SLD, Wiosna i Razem) z 8,6 proc. poparcia, Konfederacja (6,5 proc.), Solidarna Polska (5,4 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5,4 proc.). Pod progiem są natomiast Kukiz’15 (3,4 proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (2,8 proc.).
https://www.wprost.pl/polityka/10404076/sensacyjny-sondaz-pis-straciloby-wladze-w-sejmie-pozostalaby-partia-ziobry-gowin-poza-parlamentem.html
KARA ZA LOCKDOWNOWE SZALEŃSTWO?

Nowy rok przynosi nadzieję związaną z zakończeniem pandemii w wyniku szczepień. Niesie ze sobą także wiele podwyżek opłat i podatków. Droższy prąd, wyższe ceny w sklepach, a także wzrost cen chleba to tylko niektóre spośród nich. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla gospodarstw domowych od stycznia 2021 roku. Polacy zapłacą średnio o ok. 3,5 proc. więcej za energię elektryczną. Nowe taryfy to tylko jeden z elementów, który podniesie cenę rachunku za prąd. Od stycznia 2021 roku pojawią się na nich także opłaty za OZE, a także tzw. opłata mocowa.
https://businessinsider.com.pl/podwyzki-oplat-w-2021-roku-co-pojdzie-w-gore/eh3dvvq
KTO BY SIĘ TEGO SPODZIEWAŁ?

O. Maciej Zięba zmarł po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową – informują na swojej stronie wrocławscy dominikanie. Duchowny zmarł 31 grudnia w wieku 66 lat. Dominikanin w październiku 2019 r. trafił do szpitala w ciężkim stanie. Później jego stan się poprawił. – Był taki moment krytyczny kiedy wszyscy już się spodziewali, że raczej będę po stronie wieczności, wszyscy już szturmowali św. Jana Pawła II – i w Dniu Papieskim dokładnie nastąpiło przesilenie – serce, płuca zaczęły pracować, a więc jest lepiej – mówił w styczniu 2020 r. w rozmowie z portalem Więź.pl.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/o-maciej-zieba-nie-zyje-dominikanin-zmarl-z-powodu-nowotworu/5xr504w,79cfc278
NASZE KONDOLENCJE

LOT poinformował związki zawodowe o planach zwolnień grupowych. Mają się one rozpocząć w pierwszej połowie 2021 i obejmą grupę do 300 osób zatrudnionych na etatach, czyli ok 18 proc. całej załogi. Na koniec 2020 LOT spółka zatrudnia na etacie ponad 1600 pracowników, z czego ok. 270 to piloci, ponad 500 – stewardessy i stewardzi, a powyżej 700 – personel naziemny. Drugie tyle, to współpracownicy pracujący na umowach B2B (samozatrudnienie), których formalnie zwolnienia grupowe nie obejmują, bo rozstanie z nimi polegałoby na zakończeniu współpracy.
Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close