Technologie

Japoński rząd za pomocą AI pomoże znaleźć swoim obywatelom miłość życia

Jak poradzić sobie z niskimi wskaźnikami urodzeń? Nad tym zastanawia się wiele państw, a zdaniem Japonii rozwiązanie tego problemu może polegać na zastosowaniu AI, czyli sztucznej inteligencji.

W ubiegłym roku w kraju Kwitnącej Wiśni na świat przyszło niespełna 865 tysięcy dzieci. Japończycy zdają sobie sprawę z poważnego niżu demograficznego, który zagraża bezpieczeństwu państwa. Jak poinformował w 2017 roku Bank Światowy, Japonia to kraj, który może „pochwalić się” jednym z najniższych współczynników dzietności na świecie. Swoją drogą, od Japonii gorzej wypada niewiele państw, niestety jednym z nich jest Polska (1,43 do 1,39).

Jeśli wierzyć prognozą, Japonia z państwa posiadającego populację na poziomie ponad 120 milionów może spaść pod koniec wieku do poziomu 53 milionów. Skurczyłaby się ponad dwukrotnie. Do takiego scenariusza nie chcą naturalnie doprowadzić tamtejsze władze. Dlatego pojawiła się koncepcja wykorzystania AI do zwiększenia współczynnika dzietności.

AI, czyli znajdziemy dla ciebie miłość życia

Tak zwane projekty kojarzeń (parowania) mają działać na poziomie samorządowym. Na ten cel władze przeznaczają około 19 milionów dolarów. Ludzie mają wypełniać specjalne formularze, natomiast AI na podstawie odpowiedzi oceni, kto byłby dla nich najlepszym partnerem życiowym. Znalezienie miłości życia miałoby przełożyć się na poprawę dzietności.

Obecnie formularze dopasowywały ludzi jedynie pod względem dochodów oraz wieku, co prowadziło do wielu rozczarowań wśród Japończyków poszukujących swojej drugiej połówki. Celem projektu jest wdrożenia AI, które pozwoli na lepsze dopasowanie ludzi pod względem hobby czy wyznawanych życiowych wartości.

Zdaniem niektórych japońskich antropologów społeczno-kulturowych takie rozwiązanie nie jest jednak optymalne. W ich opinii największym problemem są niskie pensje, które zarabiają młodzi ludzie. To czyni ich nieatrakcyjnymi w oczach płci przeciwnej.

Kolejnym czynnikiem, na który wskazują eksperci, jest brak wystarczającego wsparcia dla pracujących matek. Kobiety boją się, że nie będą w stanie pogodzić roli rodzica z karierą zawodową oraz wykonywaniem czynności domowych. Z tego powodu mówi się, że AI lepiej sprawdziłoby się w sytuacji, w której sztuczna inteligencja pomogłaby w wykonywaniu obowiązków domowych czy też wręcz w wychowywaniu dzieci.

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close