Kultura i sztukaPaństwoPolska

Postawili pomnik papieża za 50 tysięcy i nie mają pieniędzy na spłatę kredytu

Pomnik papieża za 50 tysięcy

Pomnik papieża Jana Pawła II to w Polsce bardzo powszechny widok. Za czasów PRL zjawisko stawiania pomników Janowi Pawłowi II nie miało charakteru masowego, nieliczne monumenty stawiane były na terenach przykościelnych, często w miejscach ukrytych i dyskretnych. Od 1998 roku dynamika powstawania pomników przybrała na sile, a swoje maksimum uzyskując w roku 2000. Odsłonięto wówczas blisko 50 pomników.

Do momentu śmierci Jana Pawła II w 2005 w Polsce powstało ponad 230 posągów przedstawiających papieża-Polaka. Dziewięć lat po śmierci Jana Pawła II, liczbę rzeźbiarskich, pełnoplastycznych pomników odsłoniętych w Polsce oceniano na około 700 obiektów. Liczba innych form pamięci: krzyży, kamieni pamiątkowych, obelisków, płyt i tablic pamiątkowych jest trudna do oszacowania, rząd wielkości należy oceniać na kilka tysięcy dzieł.

Figurę papieża postanowiła mieć również parafia na os. Piaski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Figura przed Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej została odsłonięta 18 maja w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Proboszcz parafii ks. prałat Zbigniew Wiatrek, przypomniał zebranym postać św. Jana Pawła II i dzieła jego wielkiego pontyfikatu, a także wezwania, które pomimo upływu czasu wciąż są aktualne.

Pomnik papieża jest usytuowany na postumencie i jest dziełem Pracowni Sztuki prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa. Ojciec Święty prawą ręką błogosławi, zaś w lewej ręce trzyma światło wiary, nadziei i miłości. Wzorem św. Piotra w watykańskiej bazylice, ma wysuniętą prawą stopę, którą wierni mogą dotykać, wypraszając potrzebne łaski. Na zakończenie uroczystości odsłonięcia figury, wierni wspólne odśpiewali “Barkę”.

Szczepienia poza kolejką? Kolejne znane nazwiska na liście! NFZ zapowiada kontrolę!

Pomnik papieża na kredyt

Okazało się jednak, że pomnik papieża został postawiony… na kredyt. Parafia zaciągnęła na ten cel 50 tysięcy złotych kredytu. Niestety, w czasie pandemii w miejscowym kościele pojawia się mniej wiernych, a to oznacza mniejsze datki dla parafii z tak zwanej “tacy”.

Proboszcz parafii ks. prałat Zbigniew Wiatrek postanowił poprosić o pomoc w spłacie kredytu na pomnik papieża. Podczas ogłoszeń duszpasterskich podał numer konta, na który można wpłacać środki na spłatę zadłużenia:

Przeżywamy szczególnie trudny czas. Wielu Parafian boi się zarazić koronawirusem i nie przychodzi do kościoła. Kościoły świecą pustkami a jednak parafie muszą funkcjonować i płacić rachunki. Nasza parafia ma do spłacenia 50 tysięcy złotych za Figurę Św. Jana Pawła II. Apeluję do Parafian o wsparcie finansowe. Bank Pekao II Oddział w Ostrowcu św. Nr. konta 56 1240 1385 1111 0010 1016 2580. Bóg zapłać za życzliwość.

– czytamy na stronie parafii.

Źródło: Parafia i Diecezjalne Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim na Piaskach, Gazeta Ostrowiecka

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close