Zdrowie i medycyna

8 tysięcy dawek szczepionki zmarnowanych? Rzecznik PO oskarża, Dworczyk komentuje

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec oskarżył rząd o zmarnowanie aż 8 tys. szczepionek. Na zarzuty odpowiedział Szef KPRM Michał Dworczyk.

Jan Grabiec, który sprawuje funkcję rzecznika Platformy Obywatelskiej, 2 stycznia opublikował głośnego tweeta uderzającego w rząd Zjednoczonej Prawicy. Zarzucił w nim obozowi władzy niekompetencję i brak zorganizowania.

Nie powinno być szczepień bez kolejki ani dla celebrytów, ani polityków PiS. Niestety do tej pory nie ma systemu zapisów dla chętnych i zmarnowanych zostało ponad 8 tys. dawek szczepionki. Odpowiedzialni za organizację całego procesu powinni się lepiej postarać.

Grabiec powołał się na artykuł opublikowany w serwisie medonet.pl, a tym samym na doniesienia “Gazety Wrocławskiej“. Sprawa dotyczy przepisów, które w praktyce mogą prowadzić do marnowania części dawek szczepionek na koronawirusa.

Jak możemy przeczytać w materiale:

Szpitale wylewają nawet co szóstą dawkę szczepionki na koronawirusa, choć mogłyby podać ją pacjentom. Jak to możliwe? Z każdej fiolki produktu podawanego od kilku dni medykom w Polsce można uzyskać w praktyce sześć, a nawet siedem dawek szczepionki. Ale zgodnie z zatwierdzonymi procedurami medycznymi takich dawek może być najwyżej pięć. Co z resztą? – Serce bolało ale musieliśmy to wylewać – mówi profesor Jarosław Drobnik główny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu w rozmowie z Marcinem Rybakiem. W ten sposób tylko w tym jednym szpitalu mogło się zmarnować nawet kilkaset dawek szczepionki, w całej Polsce – nawet 8 tysięcy.

Michał Dworczyk reaguje

Na oskarżenia pod adresem rządu i resortu zdrowia zareagował Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Również na Twitterze odpowiedział na post Jana Grabca, przytaczając przy okazji twarde dane.

Żródło: bankier.pl, medonet.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close