NaukaPaństwoPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Izrael zaszczepił już ponad 11% obywateli! Polska daleko w tyle….

Izrael zaszczepił już ponad 11% populacji

Jak podaje Uniwersytet w Oxfordzie na stronie Our World in Data, w sumie na świecie podano już prawie 11,5 miliona dawek szczepionki. Najwięcej osób zaszczepiono w Chinach, gdzie podano 4,5 miliona szczepionek i w Stanach Zjednoczonych – 4,23 mln szczepionek. Izrael jest na trzecim miejscu z wynikiem ilościowym 1,09 mln, jednak w przeliczeniu na 100 osób wyprzedza wszystkie kraje ze wskaźnikiem 12,59. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael dąży do zaszczepienia około 2,25 miliona Izraelczyków z 9,3 miliona populacji do końca stycznia.

W Polsce wskaźnik zaszczepień wynosi zaledwie 0,13, jednak nie odbiega za bardzo od światowej średniej, która wynosi 0,16. Do końca grudnia w Polsce podano nieco ponad 47 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa. W całym zestawieniu wybija się negatywnie Francja, gdzie do końca grudnia zaszczepiono zaledwie 352 osoby. Tak, 352 osoby.

Dane porównawcze dotyczące szczepień są zbierane przez Our World in Data, który jest wynikiem współpracy Uniwersytetu Oksfordzkiego i edukacyjnej organizacji charytatywnej. Mierzą liczbę osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Większość szczepionek zatwierdzonych do tej pory opiera się na dwóch dawkach podawanych w odstępie ponad tygodnia.

Szczepienia poza kolejką? Kolejne znane nazwiska na liście! NFZ zapowiada kontrolę!

Izrael stawia na masowe szczepienia

Izrael rozpoczął szczepienia 20 grudnia, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników służby zdrowia, a następnie osób w wieku powyżej 60 lat i zagrożonych sektorów. Jej wiodące na świecie dążenie do szczepień zostało przypisane różnym czynnikom, w tym stosunkowo niewielkiej, ale gęstej populacji oraz wysoce profesjonalnym, zintegrowanym ze społecznością usługom zdrowotnym. W przyszłym tygodniu na słynnym placu Rabina w Tel Awiwie ma zostać otwarte centrum szczepień na dużą skalę, którego celem jest szczepienie około 5 000 osób dziennie.

Namiot szczepień i 20 kabin do szczepień będzie obsługiwanych przez personel medyczny szpitala Ichilov, począwszy od mieszkańców Tel Awiwu powyżej 60. roku życia, a później do wszystkich obywateli Izraela. Przez całą pandemię Plac Rabina był wykorzystywany jako miejsce testowania COVID-19, przeprowadzając ponad 1500 testów dziennie. Oczekuje się, że ośrodek testowy będzie kontynuował działalność obok ośrodka szczepień, nawet jeśli zwiększa liczbę szczepień.

W kampanii obecnie wykorzystuje się szczepionki Pfizer, które wymaga dwóch zastrzyków, rozłożonych w odstępach kilku tygodni. Chociaż ośrodki szczepień nie są jeszcze dostępne dla ogółu społeczeństwa, również pod koniec każdego dnia otwierają swoje drzwi dla wszystkich przybywających, starając się, aby jednostki szczepionek dostępne do natychmiastowego użycia nie uległy zniszczeniu.

Źródło: BBC, Times of Israel

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close