PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Pan premier mówi, że Polska to dojrzałe państwo, stąd podatek cukrowy

Nowy rok, nowe podatki i szczepionkowe zamieszanie.

Michał Dworczyk: Zaszczepieni nie powinni liczyć na specjalne benefity – cytuje Rzeczpospolita. W poniedziałek koordynujący program szczepień minister Michał Dworczyk poinformował, że (zgodnie ze stanem na niedzielę, godz. 18) udało się zaszczepić ponad 50 tys. osób. Do Polski dotarło zaś 670 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer – łącznie z poniedziałkową dostawą – w tym tylko 26 dawek musiało zostać zutylizowanych.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210109825-Michal-Dworczyk-Zaszczepieni-nie-powinni-liczyc-na-specjalne-benefity.html
CZYLI NIE BĘDZIE KOLEJNEGO 500+?

Premier: mam nadzieję na mocne odbicie gospodarcze, wkrótce zaprezentujemy “nowy polski ład” – czytamy w nagłówku Polskiego Radia. Najpierw zwalczmy pandemię, to najbliższe cztery, pięć miesięcy, a potem mam nadzieję na mocne odbicie gospodarcze i powrót branż do pewnej popandemicznej normalności – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie o wyzwania przed jakimi stoi Polska w 2021 roku.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2652275,Premier-mam-nadzieje-na-mocne-odbicie-gospodarcze-wkrotce-zaprezentujemy-nowy-polski-lad
UWIERZYMY JAK ZOBACZYMY

Na Facebooku odbyło się Q&A z premierem. Morawiecki mówił między innymi o tym, że opłata cukrowa nie jest po to, aby poprawić budżet, a nasze zdrowie. – Na przykład opłata cukrowa, cukier jest niezdrową rzeczą, to każdy lekarz i nie tylko lekarz państwu powie. (…). Lepiej jest nie używać cukru, podobnie jak lepiej jest nie palić papierosów, bo one powodują nowotwory. Dlatego palenie papierosów jest obciążone wysokimi podatkami, akcyzą, i podobnie tutaj, cukier jest niezdrowy i większość dojrzałych państw na świecie już tę opłatę wprowadziła. Czy my chcemy być państwem, które jest niedojrzałe, które nie patrzy na ten system całościowo? – mówił premier Mateusz Morawiecki.


Szpital Narodowy miał mieć tysiąc łóżek, ale rząd zmienił plany, donosi Business Insider. 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję, według której w Szpitalu Narodowym ma znajdować się od 500 do 1,2 tys. łóżek dla pacjentów. Wcześniej rząd zapewniał, że będzie to 1-1,2 tys. Według “Rzeczpospolitej”, decyzja ta była dostosowaniem planów do rzeczywistości, bo obecnie w szpitalu znajduje się właśnie 500 łóżek.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szpital-narodowy-mial-miec-tysiac-lozek-ale-rzad-zmienil-plany/dcdkklh
W ZASADZIE TO DOBRZE, ŻE NIE POTRZEBA AŻ TYLU ŁÓŻEK

Na Twitterze dzieje się pod tą wypowiedzią dziennikarza Michała Kolanko:

Cyfryzacja idzie do przodu

Cyfryzacja Polaków idzie naprzód. Już prawie 9 mln osób posiada profil zaufany, informuje Polskie Radio. W 2020 r. średnio każdego dnia ponad 11 tysięcy Polaków zakładało profil zaufany, a do urzędów dziennie trafiało niemal cztery tysiące elektronicznych pism ogólnych. Już miliony spraw można załatwić w urzędach bez wychodzenia z domu – korzystając z internetu. Od zgłoszenia urodzenia dziecka, spraw meldunkowych czy obejmujących dowody osobiste.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2652083,Cyfryzacja-Polakow-idzie-naprzod-Juz-prawie-9-mln-osob-posiada-profil-zaufany
OBY TO SIĘ PRZEŁOŻYŁO NA E-URZĘDY

Godziny dla seniorów. Czy będą obowiązywać w święto Trzech Króli? – zastanawia się Wprost. Od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Rząd chce zmniejszyć liczbę zachorowań, aby przygotować Polaków do Narodowego Programu Szczepień. Wśród zmian są m.in. ponowne zamknięcie galerii handlowych. Podtrzymano także rygory dotyczące robienia zakupów. Co z godzinami dla seniorów? 6 stycznia, święto Objawienia Pańskiego (zwane potocznie świętem Trzech Króli) jest dniem wolnym ustawowo, ale niektóre sklepy działają. W tych sklepach godziny dla seniorów obowiązują, ponieważ 6 stycznia 2021 roku to środa, a od poniedziałku do piątku godziny funkcjonują.
https://biznes.wprost.pl/handel/10405059/godziny-dla-seniorow-czy-beda-obowiazywac-w-swieto-trzech-kroli.html
CZYLI TAK, OBOWIĄZUJĄ

Ćwiek: Szkoły sceptyczne wobec testów – pisze Rzeczpospolita. Choć ZNP o testy dla nauczycieli walczył od września, pedagodzy wcale się do nich nie garną. Sceptyczni są także wobec szczepień na koronawirusa. Uczniowie nie spędzą ferii w czterech ścianach. W poniedziałek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że od wtorku znika „godzina policyjna” dla dzieci – będą mogli wyjść przed przed południem na świeże powietrze.
https://www.rp.pl/Analizy/301049936-Cwiek-Szkoly-sceptyczne-wobec-testow.html

Państwowa górnicza spółka zmarnowała miliony na innowacje, twierdzi Business Insider. Państwowa spółka górnicza JSW praktycznie zmarnowała 78,6 mln zł, które zostały przez nią zainwestowane w innowacje. Według audytu JSW Innowacje nie analizowało bieżących potrzeb swojej spółki-matki. Ani jeden projekt podjęty przez JSW Innowacje nie znalazł zastosowania komercyjnego. Spółka skupiała się po prostu na wydaniu pieniędzy dostarczanych przez JSW.
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/jsw-zmarnowala-miliony-na-innowacje-audyt-styczen-2021/f4fltwm
PAŃSTWOWA SPÓŁKA ZMARNOWAŁA PIENIĄDZE? A TO CIEKAWE

Konsumpcja w Europie Środkowej coraz wyższa. Rumuni konsumują już tyle co Polacy, donosi Obserwator Gospodarczy. Z najnowszych  danych wskaźnika AIC wynika, że Polska zbliża się pod względem konsumpcji do średniej unijnej. Jednakże są kraje, które robią to znacznie szybciej – wynika z danych Eurostatu. Wskaźnik bieżącej konsumpcji indywidualnej (AIC) per capita to indeks, który mierzy wielkość konsumpcji przypadająca na osobę w oparciu o parytet siły nabywczej, czyli pokazuje realne różnice pomiędzy państwami. W UE AIC waha się od 58 proc. średniej UE w Bułgarii do 135 proc. średniej w Luksemburgu. W 2019 r. dziewięć państw członkowskich odnotowało AIC per capita powyżej średniej UE.  Najwyższy poziom w UE odnotowano w Luksemburgu, 35 proc. powyżej średniej UE, tu za nim były Niemcy (22 proc. powyżej). Za nimi znalazły się Austria, Dania, Belgia, Niderlandy, Finlandia, Francja i Szwecja, gdzie AIC było wyższe od średniej UE od 9 do 18 proc.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1705-europa-srodkowa-goni-zachodnia-pod-wzgledem-konsumpcji-rumuni-z-konsumuja-juz-tyle-co-polacy

POLACY TERAZ MAJĄ SIĘ SKUPIĆ NA UNIKANIU SPOŻYWANIA CUKRU

Historia pewnego człowieka, który dorobił się na akcjach

W 2020 akcje Tesli wzrosły o 731%. Najwierniejsi „Teslanerzy” zarobili ponad 1 mln dolarów, pisze 300gospodarka. Oto historia człowieka, który po raz pierwszy w życiu zainwestował w jakiekolwiek akcje. Dzięku temu, że wybrał akcje Tesli, zarobił na tym co najmniej milion dolarów i został  tak zwanym Teslanerem. Brandon Smith mieszka w małym miasteczku na południe od Milwaukee i nie jest właścicielem żadnego z eleganckich samochodów elektrycznych Tesli. Mimo to, nie przeszkodziło mu to pod koniec czerwca 2017 roku przelać 10 tys. dolarów oszczędności na akcje Tesli. Powiedział, że to był pierwszy raz, kiedy zainwestował w jakąkolwiek firmę.
https://300gospodarka.pl/news/w-2020-akcje-tesli-wzrosly-o-731-najwierniejsi-teslanerzy-zarobili-ponad-1-mln-dolarow
NO TO SZCZĘŚCIE POCZĄTKUJĄCEGO

Młodzi Hiszpanie muszą mieszkać u rodziców, czytamy na stronie Filarów Biznesu. Jedynie 10 proc. obywateli Hiszpanii w wieku od 25 do 34 lat posiada środki na mieszkanie poza domem swoich rodziców. Trudności dotyczą zarówno posiadania własnych “czterech kątów”, jak też ich wynajmu – wynika z badania “Młodzi i mieszkania w 2020 roku”. W poniedziałek komentatorzy madryckiej rozgłośni Cope stwierdzili, że dla tysięcy młodych Hiszpanów pierwsze tygodnie rozpoczynającego się roku będą stały pod znakiem poszukiwań pracy, o którą coraz trudniej w okresie koronakryzysu.
https://filarybiznesu.pl/mlodzi-hiszpanie-musza-mieszkac-u-rodzicow/a7979

Dominikana walczy o turystów. Każdemu oferuje opłacenie ubezpieczenia od covidu. Ubezpieczenie na wypadek zarażenia się koronawirusem obejmie każdego turystę, który odwiedzi Dominikanę przed 30 kwietnia 2021 roku. Obejmuje ono opiekę medyczną, a także przewóz chorego i bliskiej osoby. Do tego pokryte zostaną koszty przelotu oraz dłuższego pobytu. Ubezpieczenie zostanie zaoferowane osobą, które przylecą samolotem i zdecydują się na zakwaterowanie w hotelu.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/04/dominikana-walczy-o-turystow/
BRZMI NIEŹLE

Google ze związkiem zawodowym. Pracownicy mają dość, piszą Filary Biznesu. Pracownicy Google’a powołali pierwszy związek zawodowy – Alphabet Workers Union. „To największe i najbardziej zorganizowane wyzwanie dla zarządu firmy” – pisze w poniedziałek CNN. Związkowcy chcą „istotnego wpływu pracowników na decyzje, które dotyczą ich i społeczeństwa”. Władzom firmy wypominają, że współpracowali z rządami stosującymi represje na całym świecie, rozwijali sztuczną inteligencję na potrzeby ministerstwa obrony i zarabiali na reklamach dla grup szerzących nienawiść. Wśród zarzutów wobec władz firmy jest też łamanie praw pracowników, niereagowanie na nadużycia i molestowanie, w tym na tle seksualnym i rasowym.
https://filarybiznesu.pl/google-ze-zwiazkiem-zawodowym-pracownicy-maja-dosc/a7981

Paweł Mucha doradcą prezesa banku centralnego, donosi PulsHR. Paweł Mucha został doradcą prezesa NBP Adama Glapińskiego – potwierdził p.o. zastępcy dyrektora departamentu komunikacji i promocji NBP Jacek Majcherek. Mucha pełnił wcześniej funkcję wiceszefa Kancelarii Prezydenta.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/pawel-mucha-doradca-prezesa-banku-centralnego,78684.html

Mamy 7 624 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, co generalnie oznacza, że Polska powinna być w żółtej strefie. Minister zdrowia twierdzi jednak, że trzeba poczekać przynajmniej do 17 stycznia, bo wtedy okaże się, ile osób pozarażało się w święta i sylwestra.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close