NaukaPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej – sprawdź kiedy się zaszczepisz

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej pomoże określić termin szczepienia?

Lekarka Aleksandra Zając i doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominika Miszewska stworzyły Kalkulator Kolejki Szczepionkowej, dzięki któremu obliczymy kiedy w teorii możemy liczyć na zaszczepienie. Jest on dostępny pod tym adresem.

Domyślne dane w formularzu opierają się na rządowym założeniu 850 tysięcy szczepień tygodniowo i domyślnym wskaźniku chęci szczepień wynoszącym 47%. Przyjęte założenia wydają się mało realne i można je zmienić, korzystając z trybu zaawansowanego.

Po aferze związanej ze szczepieniem celebrytów przeciwko COVID-19 poza kolejnością, w głowach milionów Polaków pojawia się pytanie – jak daleko jestem w kolejce i kiedy mam szansę się zaszczepić? Obliczyłam, że jestem w kolejce za co najmniej 8 mln 233 tys. 568 Polakami, a przyjmując rządowe założenie szczepienia 850 tys. osób tygodniowo, powinnam otrzymać pierwszą dawkę szczepionki 21 maja 2021 r. (w najbardziej optymistycznym wariancie).

– mówi Natalia Nazim z Omni Calculator, cytowana przez serwis “Polska The Times”.

Szczepienia na COVID – rząd opublikował mapę punktów szczepień

Dane wybitnie optymistyczne

W celu wyliczenia teoretycznego terminu szczepienia konieczne jest podanie szczegółowych informacji na temat między innymi wieku oraz stanu zdrowia. Należy również odpowiedzieć na pytania o to, czy jest się pracownikiem placówki medycznej, a także pensjonariuszem DPSu, ZOLu lub innego miejsca stałego pobytu.

Fot. Omni Calculator

Po udzieleniu wszystkich wymaganych odpowiedzi Kalkulator Kolejki Szczepionkowej wyliczy przewidywaną maksymalną liczbę osób, które są w kolejce do otrzymania szczepionki przed nami. Oprócz kalkulatora na stronie internetowej można znaleźć wiele istotnych informacji na temat przebiegu samego szczepienia na COVID-19, typów szczepionek czy przeciwwskazań do ich przyjęcia.

Co prawda narzędzie nie jest w pełni miarodajne z uwagi na wiele zewnętrznych czynników wpływających chociażby na wyszczepialność. Jednak mimo, że zakłada teoretyczne i optymistyczne warianty, jest dobrym narzędziem dla tych, którzy zastanawiają się, kiedy otrzymają szczepionkę i kiedy zacznie ona działać.

Przypomnijmy jednak, że w Polsce do tej pory, w ciągu ponad tygodnia, zaszczepiono 114 tysięcy osób. Z kolei Michał Dworczyk dwa dni temu potwierdził, że tygodniowo będzie możliwość wyszczepienia ponad 230 tys. osób.

Dzisiaj wiemy, że jest już zgłoszone tych podmiotów tyle, że możemy tygodniowo szczepić ponad 230 tys. osób i ta liczba będzie przyrastać.

– podkreślił.

Źródło: Onet, WP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close