PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: W Stanach znów się dzieje, głos zabrali politycy, w tym Andrzej Duda

Jeśli przegapiliście wczorajsze wydarzenia z USA, to szybko nadrobicie je dzisiejszym przeglądem!

W trakcie zamieszek na Kapitolu zmarły cztery osoby. W Waszyngtonie stan wyjątkowy aż do inauguracji Bidena, donosi Business Insider. W Waszyngtonie do 21 stycznia, czyli do pierwszego dnia po zaprzysiężeniu Joego Bidena, będzie obowiązywał stan wyjątkowy. Inauguracja zwycięzcy listopadowych wyborów prezydenckich odbędzie się 20 stycznia na Kapitolu. Władze amerykańskiej stolicy obawiają się, że to nie koniec zamieszek. Komitet inauguracyjny prosił wcześniej Amerykanów, by nie przyjeżdżali w ten dzień do Waszyngtonu na ceremonię. Apel miał wtedy związek z trwającą pandemią.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/atak-na-kapitol-w-usa-stan-wyjatkowy-az-do-inauguracji-joego-bidena/w7ssb2x
W STANACH CHYBA REGULARNIE COŚ SIĘ MUSI DZIAĆ

Zamieszki w Kapitolu. Barack Obama: moment wielkiej hańby i wstydu dla naszego narodu – przytacza wypowiedź byłego prezydenta USA Onet. “Historia słusznie zapamięta dzisiejsze akty przemocy na Kapitolu, inicjowane przez urzędującego prezydenta, który nadal bezzasadnie kłamie o wyniku prawomocnych wyborów, jako moment wielkiej hańby i wstydu dla naszego narodu” – napisał w oświadczeniu były prezydent USA Barack Obama.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/usa-zamieszki-w-kapitolu-obama-moment-wielkiej-hanby-i-wstydu/mqkjegd,79cfc278
NO DO HISTORII PRZEJDZIE TO NA PEWNO

„Haniebne sceny”, „odpowiedzialność Trumpa”. Światowi przywódcy reagują na wydarzenia w USA, pisze Wprost. Zamieszki w siedzibie amerykańskiego Kongresu wywołały liczne reakcje światowych przywódców. Atak tłumu zwolenników prezydenta Trumpa na Kapitol skomentowali m.in. premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson czy szef NATO Jens Stoltenberg. Głos zabrali zarówno Joe Biden, jak i Donald Trump, który wprawdzie wezwał sympatyków do rozejścia się, ale powtórzył tezę o „kradzieży” jego wyborczego zwycięstwa.
https://www.wprost.pl/polityka/10405544/haniebne-sceny-odpowiedzialnosc-trumpa-swiatowi-przywodcy-reaguja-na-wydarzenia-w-usa.html
CZY DUDA TEŻ ZABRAŁ GŁOS? OCZYWIŚCIE, ŻE ZABRAŁ

Andrzej Duda zabrał głos ws. zamieszek w Kongresie. „To wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych” – cytuje Wprost. „Wydarzenia w Waszyngtonie to wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych, które są państwem demokratycznym i praworządnym” – napisał prezydent Andrzej Duda. W środę do Kongresu, który zatwierdzał wynik amerykańskich wyborów, wdarli się zwolennicy Donalda Trumpa.
https://www.wprost.pl/polityka/10405548/andrzej-duda-zabral-glos-ws-zamieszek-w-kongresie-to-wewnetrzna-sprawa-stanow-zjednoczonych.html
NO I WYJAŚNIONE

Rynki nie przejęły się zamieszkami w USA? Biden daje nadzieję, stwierdza Rzeczpospolita. Większość azjatyckich indeksów giełdowych umiarkowanie zyskiwała podczas czwartkowej sesji. Dzień wcześniej, sesja w USA zakończyła się rekordem a Dow Jones Industrial zbliżył się do poziomu 31 tys. punktów. Rynek wyraźnie uznał, że zamieszki w Waszyngtonie i wtargnięcie demonstrantów na Kapitol, nie przeszkodzą w objęciu władzy przez administrację Bidena. Zdobycie przez demokratów dwóch mandatów do Senatu w wyborach w Georgii i faktyczne przejęcie przez nich władzy w Senacie zwiększa natomiast szansę na powstanie dużego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki.
https://www.rp.pl/Gielda/210109716-Rynki-nie-przejely-sie-zamieszkami-w-USA-Biden-daje-nadzieje.html
Tymczasem na polskim Twitterze

Dobrze, zostawmy już te Stany

Kalkulator Kolejki Szczepionkowej – sprawdź kiedy się zaszczepisz. Lekarka Aleksandra Zając i doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominika Miszewska stworzyły Kalkulator Kolejki Szczepionkowej, dzięki któremu obliczymy kiedy w teorii możemy liczyć na zaszczepienie. Jest on dostępny pod tym adresem. Domyślne dane w formularzu opierają się na rządowym założeniu 850 tysięcy szczepień tygodniowo i domyślnym wskaźniku chęci szczepień wynoszącym 47%. Przyjęte założenia wydają się mało realne i można je zmienić, korzystając z trybu zaawansowanego.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/06/kalkulator-kolejki-szczepionkowej-sprawdz-kiedy-sie-zaszczepisz/

Koronawirus: Fryzjer wygrywa z państwem lekceważącym konstytucję – informuje Rzeczpospolita. Przedsiębiorców nie można karać za ominięcie prawa wydanego z naruszeniem ustawy zasadniczej. Wydany wiosną przez rząd zakaz prowadzenia salonów fryzjerskich miał swoje zdrowotne uzasadnienie, ale stosowne przepisy wydano wbrew regułom konstytucji. Na podstawie takich wadliwych przepisów nie można nakładać kar. To główna myśl wyroku uchylającego decyzje sanepidu dla fryzjera ze Śląska Opolskiego. I choć na razie nie jest prawomocny, to może się stać ważnym precedensem dla przedsiębiorców ukaranych za naruszenie epidemicznych zakazów.
https://www.rp.pl/Firma/301069961-Koronawirus-Fryzjer-wygrywa-z-panstwem-lekcewazacym-konstytucje.html

Ekspert: Polski przemysł gotowy na atom. Elektrownia uratuje wiele miejsc pracy – donoszą Filary Biznesu. Pierwsza elektrownia jądrowa ma zacząć działać w Polsce za 12 lat. Dzięki obniżeniu kosztów energii i zmniejszeniu jej emisyjności atom pozwoli utrzymać 1,3 mln miejsc pracy w najbardziej energochłonnych branżach. Stworzy też kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, chociaż będzie to wymagało wielu lat szkoleń, zmian w systemie edukacji zawodowej i pozyskiwania specjalistów z zagranicy. Eksperci oceniają, że polski przemysł ma zasoby kadrowe i kompetencyjne, dzięki którym w dużym stopniu może uczestniczyć w programie budowy i eksploatacji reaktorów jądrowych. To w sumie blisko 400 firm, które bądź uczestniczą w podobnych projektach za granicą, bądź też posiadają kompetencje, które umożliwią im płynne przejście do tego sektora.
https://filarybiznesu.pl/ekspert-polski-przemysl-gotowy-na-atom-elektrownia-uratuje-wiele-miejsc-pracy/a8020
CZAS NAJWYŻSZY?

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku – ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową. Zdaniem wiceszefa MRPiT, można przyjąć, że polskie PKB w 2021 r. wzrośnie o 3,3 proc. “W ten sposób będziemy odbudowywali gospodarkę po 2020 r. Natomiast wzrost względem 2019 r. nastąpi w 2022 r. – wskazał prof. Tomanek.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2652947,Konsumpcja-eksport-i-inwestycje-publiczne-beda-napedzac-polska-gospodarke-w-2021-r

“Indeks Coca-Coli” nie kłamie. Podatek cukrowy słono kosztuje Polaków, przekonuje Business Insider. Od 1 stycznia wszedł w życie podatek od cukru. Nastroje polskich konsumentów psuje jednak wzrost cen w sklepach, w tym popularnej Coca-Coli. Cena butelki wzrosła nawet o 40 proc. Okazuje się, że statystyczny Polak może kupić mniej tego napoju niż zachodni konsumenci. Rekordzistami są Niemcy i Amerykanie. Podatek od cukru podwyższył ceny Coca-Coli nawet o 2 zł.
https://businessinsider.com.pl/wzrost-cen-coca-coli-polacy-moga-kupic-jej-mniej-niz-niemcy-i-amerykanie/8qhp5y0

ZA JAKIŚ CZAS ZOBACZYMY, CZY PODATEK PRZEŁOŻYŁ SIĘ NA NIŻSZE SPOŻYCIE

Nazwisko, które warto zapamiętać

Najbogatszy człowiek w Azji. „Objawienie na liście miliarderów”. Zhong Shanshan przebojem wszedł do pierwszej dziesiątki listy najbogatszych miliarderów. To też najbogatszy człowiek w całej Azji. Jego majątek sięga już blisko stu miliardom dolarów. Co ciekawe, azjatycki miliarder nie oparł swojego biznesu na technologicznych rewolucjach. Właściwie wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że jego przepis na sukces był stosunkowo prosty. Swoje finansowe imperium Shanshan zbudował bowiem na… wodzie do picia.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/06/tak-wyglada-najbogatszy-czlowiek-w-azji-objawienie-na-liscie-miliarderow/
GRUNT TO MIEĆ POMYSŁ NA BIZNES?

Polscy naukowcy dołączą do przełomowego projektu kosmicznego, piszą Filary Biznesu. Polscy astronomowie mają duży wkład w światową astronomię. Projekty takie jak OGLE, ASAS czy Gaia prowadzone w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego doprowadziły do odkryć w dziedzinach planet pozasłonecznych, badaniu ciemnej materii za pomocą obserwacji zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego czy analizie struktury galaktyki. Wkrótce polscy naukowcy dołączą do międzynarodowego teleskopu Obserwatorium im. Very Rubin. – To będzie kolejny przełom w obserwacjach długofalowych – przekonuje dr hab. Łukasz Wyrzykowski z Obserwatorium Astronomicznego UW.
https://filarybiznesu.pl/polscy-naukowcy-dolacza-do-przelomowego-projektu-kosmicznego/a8022
TRZYMAMY KCIUKI!

Bitcoin bije kolejny rekord. Kosztuje już powyżej 35 tys. dolarów, informuje Polskie Radio. Jak informuje agencja Reuters, Bitcoin osiągnął wartość 35 879 dolarów. To wzrost o ponad 800 proc. od marca 2020 r. Najpopularniejsza na świecie kryptowaluta przekroczyła wartość 20 tys. dolarów po raz pierwszy 16 grudnia.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2653104,Bitcoin-bije-kolejny-rekord-Kosztuje-juz-powyzej-35-tys-dolarow

Syrek i Piwek w zespole Goldenline i HRlink, pisze PulsHR. Krzysztof Syrek – nowym szefem działu marketingu, a Adam Piwek – menedżerem ds. komunikacji i contentu. To najnowsze zmiany w strukturze działu marketingu spółek Goldenline i HRlink dostarczających rozwiązania dla zespołów HR i Polaków chcących rozwijać swoją karierę. – Wraz z rozpoczęciem w listopadzie 2020 r. procesu przejęcia Goldenline przez HRlink do naszego zespołu dołączają eksperci, którzy pomogą nam w tworzeniu jeszcze skuteczniejszych rozwiązań dla rynku HR i integracji obu platform – mówi Arkadiusz Kuchto, prezes HRlink i Goldenline.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/syrek-i-piwek-w-zespole-goldenline-i-hrlink,78712.html

Kolejne dni to najpewniej kolejne zamieszki w Stanach Zjednoczonych. Z całą pewnością będziemy obserwować tamtejszą sytuację.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close