PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Biznes obawia się wydłużenia lockdownu. Złoty w dół, za to ceny w sklepach w górę

Nowy rok zaczął się dosyć średnio. Złoty stracił na wartości, ceny w sklepach poszły do góry, natomiast rząd rozważa wydłużenie lockdownu. I to pomimo tego, że to wedle ich zapowiedzi powinniśmy być żółtą strefą.

Biznes boi się kolejnego lockdownu, twierdzi Rzeczpospolita. Rząd rozważa przedłużenie panujących obostrzeń. – Dla wielu firm oznaczać to będzie bankructwo – ostrzegają ekonomiści i przedstawiciele organizacji przedsiębiorców. Wszystko wskazuje na to, że obecnie wprowadzone obostrzenia dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa zostaną utrzymane – wynika z naszych informacji. Jak słyszymy z kręgów zbliżonych do rządu, wariant, który jest teraz najczęściej rozważany, to utrzymanie ograniczeń do końca stycznia. Pod znakiem zapytania stoi też powrót do szkół po 18 stycznia.
https://www.rp.pl/Biznes/301079879-Biznes-boi-sie-kolejnego-lockdownu.html
TO OD ILU DNI MIELIŚMY BYĆ W ŻÓŁTEJ STREFIE?

Złoty w dół, ceny w sklepach w górę. Stracą kredytobiorcy i konsumenci, zyskają eksporterzy, przekonuje Business Insider. Pod koniec ubiegłego roku polska waluta wyraźnie się osłabiła. Do działań, które spowodowały ten spadek wartości złotego, przyznał się Narodowy Bank Polski. Ich skutki odczują gospodarstwa domowe. Osłabienie się złotego względem koszyka walut o 1 proc. przekłada się na wzrost cen o ok. 0.1 proc. To oznacza, że osłabienie złotego o 5 proc. przekłada się na wzrost cen konsumpcyjnych o około 0,5 proc. Jednocześnie eksperci podkreślają, że Polska jest otwartą gospodarką z dużym udziałem eksportu, który korzysta na słabszym złotym.
https://businessinsider.com.pl/finanse/oslabienie-zlotego-eksport-zyska-straca-konsumenci/b31xywk
I TAK POWITALIŚMY TEN NOWY ROK

Uwaga! TVN: Samobójstwo restauratora. Przerosły go obciążenia związane z lockdownem? – zastanawia się Wprost. Lockdown i brak gości, zobowiązania kredytowe, w końcu bankructwo – z takimi problemami mierzy się dziś wielu restauratorów. Mimo wsparcia rodziny oraz przyjaciół, znany wrzesiński restaurator nie poradził sobie z przerastającymi go obciążeniami i popełnił samobójstwo. Samobójcza śmierć Jarosława Gasika była zaskoczeniem dla jego bliskich, pracowników i mieszkańców 30-tysięcznej Wrześni. Dzień wcześniej biznesmen zaplanował spotkania, był w lepszym niż ostatnio humorze. – Byliśmy umówieni na dogranie pewnych szczegółów związanych z firmą. Umówiliśmy się na godz. 11 i chwilę później dowiedzieliśmy się, że tata nie żyje – ubolewa Jakub Tokarski, zięć zmarłego.
https://www.wprost.pl/uwaga/10405980/uwaga-tvn-samobojstwo-restauratora-przerosly-go-obciazenia-zwiazane-z-lockdownem.html

Niemcy próbują obejść sankcje na Nord Stream 2. „Rosja da pieniądze”. Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, jednego z krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, planuje utworzenie “fundacji klimatycznej“, która uchroni interesy Nord Stream 2 przed amerykańskimi sankcjami. Lokalne władze podkreślają, że gaz jest tylko paliwem przejściowym, a ukończenie inwestycji umożliwi docelowo transformację niemieckiej gospodarki energetycznej.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/07/niemcy-probuja-obejsc-sankcje-na-nord-stream-2-rosja-da-pieniadze/
I TAK SIĘ ŻYJE W TYCH NIEMCZECH

Złe wieści dla właścicieli psów. Wzrasta podatek od posiadania czworonoga, informuje Wprost. Podatek od posiadania psa istnieje w Polsce od niemal 30 lat. I jak się okazuje, z roku na rok opłata dla właścicieli czworonogów jest coraz wyższa. Z obwieszczenia resortu wynika, że w 2021 roku opłata za posiadanie czworonoga wzrośnie. Górny limit podatku wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa, a więc o prawie 5 zł więcej niż w minionym roku, kiedy to górna granica wynosiła 125,40 zł i była wyższa o ponad 2 zł od kwoty z 2019 r. (123,18 zł).
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10405972/zle-wiesci-dla-wlascicieli-psow-wzrasta-podatek-od-posiadania-czworonoga.html

JAK PODNOSIĆ PODATKI TO PODNOSIĆ PODATKI

Chwilowe spowolnienie inflacji

Inflacja hamuje. „Ale tylko na chwilę”, piszą Filary Biznesu. Grudniowy spadek dynamiki cen jest przejściowy – ocenia Konfederacja Lewiatan. Z opublikowanego dziś szacunku GUS wynika, że inflacja w grudniu 2020 r. wyniosła 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i 2,3 proc. rok do roku, przy 3 proc. rok do roku w listopadzie. W ocenie ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan Sonii Buchholtz, mamy do czynienia z przejściowym spadkiem dynamiki cen.
https://filarybiznesu.pl/inflacja-hamuje-ale-tylko-na-chwile/a8031

Na Twitterze afera, bo pewien dziennikarz sportowy miał kupić sobie 10 tysięcy obserwujących i pisać samemu sobie pochlebstwa z fejk kont:

Tarcza antykryzysowa: firmy chcą zwolnienia z podatku – donosi Rzeczpospolita. Przybywa wątpliwości, jak rozliczyć otrzymane subwencje i dofinansowanie do wynagrodzeń. Przedsiębiorcy dobrze oceniają wsparcie przyznawane im w czasie epidemii, ale mają coraz więcej problemów z rozliczeniem otrzymanych kwot. Dotyczą one zarówno subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju, jak i dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Nie pomaga niejasne stanowisko fiskusa, który w najnowszej interpretacji uznał dopłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za przychód pracodawcy.
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/301079904-Tarcza-antykryzysowa-firmy-chca-zwolnienia-z-podatku.html
ACH TO NASZE PROSTE I PRZEJRZYSTE PRAWO PODATKOWE

Rząd zapłaci za transport seniorów na szczepienia przeciwko COVID-19. Jest jednak haczyk, zdradza Super Express. Rząd zapłaci samorządom za przywożenie seniorów i osób z niepełnosprawnościami do punktów szczepień, gdzie będą mogli otrzymać darmową szczepionkę przeciwko COVID-19. Rząd zapłaci tylko 80 proc. kosztów dowozu poszczególnych osób do punktów szczepień. Za 20 pro. puli odpowiadają samorządy. Rządzący założyli, że w przypadku miast do 100 tys. mieszkańców przewóz osoby niepełnosprawnej będzie kosztował 75 zł, zaś w przypadku mniejszych gmin będzie to pula 65 zł od osoby. Natomiast w przypadku seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie mają orzeczeń o niepełnosprawności w stopniu znacznym, koszty przewozu osoby do punktu szczepienia ustalono na poziomie 30 zł. I bardzo ważna informacja. Niestety, takich dopłat nie przewidziano w przypadku dużych miast powyżej 100 tys. mieszkańców, w których działa publiczny transport miejski.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/rzad-zaplaci-za-transport-seniorow-na-szczepienia-przeciwko-covid-19-jest-jednak-haczyk-aa-pE7w-ChWU-7yYn.html

Nałogowe palenie zwiększa ryzyko zachorowania na Covid-19. Ustalenia naukowców przybliża Polsat News. Palenie papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów Covid-19, a palacze częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala z powodu tej choroby – ustalili naukowcy z King’s College London. Ich zdaniem, rzucenie tego nałogu jest jedną z rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć konsekwencje zdrowotne choroby. W okresie od 24 marca do końca kwietnia 2020 r. ponad jedna trzecia uczestników badania zgłosiła złe samopoczucie fizyczne. Palacze mieli o 14 proc. większe prawdopodobieństwo – w porównaniu z osobami niepalącymi – wystąpienia klasycznej triady objawów służących do rozpoznania COVID-19: gorączki, uporczywego kaszlu i duszności. Poza tym u palaczy objawy te częściej przyjmowały ostrzejszą formę.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-01-08/nalogowe-palenie-zwieksza-ryzyko-zachorowania-na-covid-19-ustalenia-naukowcow/
KOLEJNY ARGUMENT PRZECIWKO PALENIU?

Trump skomentował atak na Kapitol

Trump: moi ludzie są spokojni, nie są bandytami – cytuje Business Insider. – Zdecydowana większość z nich (osób, które wdarły się na Kapitol – red.) jest pokojowo nastawiona. A co z zamieszkami tego lata? A co z drugą stroną? Nikogo to nie obchodziło, gdy wybuchały zamieszki. Moi ludzie są spokojni. Moi ludzie nie są bandytami – miał powiedzieć Donald Trump, odnosząc się tym samym do protestów związanych z ruchem “Black Lives Matter”.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/zamieszki-na-kapitolu-trump-moi-ludzie-sa-spokojni/pfwgnw8

Goldman Sachs: wygrana Bidena zwiększa szansę na kolejny pakiet stymulacyjny i wzrost gospodarczy w USA – donosi Polskie Radio. Przewaga Demokratów w amerykańskim senacie zwiększa prawdopodobieństwo wdrożenia kolejnego pakietu stymulacyjnego, co oznaczałoby wzrost PKB w 2021 roku o 6,4 proc. względem wcześniejszej prognozy na poziomie 5,9 proc. – oceniają analitycy Goldman Sachs. Według analityków Goldman Sachs, w związku ze zwycięstwem kandydatów Demokratów w stanie Georgia i w efekcie uzyskaniem większości w Senacie, zwiększa się prawdopodobieństwo wdrożenia kolejnego, wartego 750 mld dol., pakietu stymulacyjnego.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2653548,Goldman-Sachs-wygrana-Bidena-zwieksza-szanse-na-kolejny-pakiet-stymulacyjny-i-wzrost-gospodarczy-w-USA

Pamiętacie #ŚmiećWięcej? Teraz były dziennikarz TVP pracuje u marszałka. W połowie sierpnia zeszłego roku dziennikarz lubelskiej TVP3 został przyłapany przez urzędników ratusza na wyciąganiu z kosza śmieci i rozrzucaniu ich na trawie. Dziennikarz TVP chciał w ten sposób “podrasować” swój materiał o bałaganie na placu Lecha Kaczyńskiego. Jako, że takowego bałaganu akurat nie było, to postanowił sam go stworzyć. Dziennikarz TVP został zwolniony, a dyrektor i redaktor naczelny TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz w wydanym oświadczeniu nazwał zachowanie Zalewy „nieakceptowalnym, nagannym, poza standardami dziennikarstwa i pracy w TVP.” Jak się jednak okazuje, zwolniony latem Tomasz Zalewa odnalazł się w urzędzie marszałkowskim. Zalewa został zatrudniony bez konkursu jako pomoc administracyjna w oddziale administracyjnym w Departamencie Organizacyjno-Prawnym.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/07/pamietacie-smiecwiecej-teraz-byly-dziennikarz-tvp-pracuje-u-marszalka/
ALEŻ TO JEST ZARADNY GOŚĆ!

Poszkodowani w aferze GetBack żądają przejęcia ich roszczeń przez Bank Pekao, piszą Filary Biznesu. Do WSA trafiła skarga wierzycieli Idea Banku poszkodowanych w aferze GetBack, którzy obawiają się, że przejęcie banku zamyka im drogę dochodzenia swoich roszczeń. Wierzyciele chcą, by przejął je Bank Pekao i informują, że analogiczne skargi zostały złożone przez ponad 300 poszkodowanych. W ubiegły czwartek Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Idea Banku ze względu na jego bardzo złą sytuację kapitałową. W ubiegłą niedzielę Pekao S.A. przejął Idea Bank, którego głównym akcjonariuszem i przewodniczącym rady nadzorczej był przed restrukturyzacją Leszek Czarnecki. Aresztowania biznesmena bezskutecznie domagała się prokuratura w związku z tzw. aferą GetBack.
https://filarybiznesu.pl/poszkodowani-w-aferze-getback-zadaja-przejecia-ich-roszczen-przez-bank-pekao/a8033

Elon Musk najbogatszym człowiekiem na świecie. Tesla warta więcej od Facebooka, stwierdza Polskie Radio. Świat finansów ma nowego króla – szef koncernu samochodowego Tesla, miliarder Elon Musk wyprzedził założyciela Amazon.com Jeffa Bezosa i jest najbogatszym człowiekiem na świecie. Jednocześnie dzisiaj jego firma wyprzedziła pod względem wartości giełdowej Facebooka. Jak informuje agencja Bloomberg, osobiste bogactwo Muska wzrosło dzięki zeszłorocznemu, ponad 8-krotnemu wzrostowi akcji Tesli, która stała się najcenniejszym producentem samochodów na świecie.
https://polskieradio24.pl/42/1699/Artykul/2653682,Elon-Musk-najbogatszym-czlowiekiem-na-swiecie-Tesla-warta-wiecej-od-Facebooka

I tym akcentem kończymy dzisiejszy przegląd. Życzymy Wam udanego weekendu, oby pogoda dopisała!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close