Zdrowie i medycyna

Niemcy złamali zasady i pozostaną bezkarni. Komisja Europejska umywa ręce

Niemcy jawnie zignorowali unijne ustalenia, a mimo tego nie poniosą kary. Otrzymają za to 30 mln dodatkowych szczepionek Pfizera przeciw COVID-19.

Unijna strategia dotycząca szczepień zakazuje prowadzenia przez państwa członkowskie równoległych negocjacji w sprawie zakupu szczepionek. Najwyraźniej nie przejmują się tym Niemcy, którzy już we wrześniu zabezpieczyli dla siebie dodatkowe 30 mln szczepionek firmy Pfizer.

Jak informuje portal “Politico.eu“:

Komisja Europejska zwolniła Niemcy z odpowiedzialności za naruszenie solidarności w związku ze szczepionką na koronawirusa. Niemcy potwierdziły, że trzymają 30 milionów dodatkowych dawek BioNTech / Pfizer poza umową UE.

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Zdrowia Hanno Kautz potwierdził, że Niemcy otrzymają 60 milionów szczepionek z kontraktów unijnych oraz dodatkowe 30 mln dzięki odrębnym porozumieniom. Co ciekawe, dwie godziny przed oświadczeniem niemieckiego rzecznika przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała, że ​​kraje nie mogą podpisywać odrębnych umów w sprawie zakupu szczepionek.

Z jakiegoś powodu rzecznik KE Eric Mamer unikał potem uzasadnionych pytań o naruszenie przez Niemców unijnej strategii dotyczącej szczepień.

Anna Zalewska interweniuje

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska skierowała pytanie do Komisji Europejskiej odnośnie procedury zakupu szczepionek przeciw COVID-19.

Najpierw przedstawiła stan faktyczny, tzn. przypomniała, że żaden kraj miał nie mieć uprzywilejowanej pozycji:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreślała, że obowiązujące prawnie uzgodnienia, w sprawie zakupu szczepionek przeciw COVID-19, nie dopuszczają „równoległych negocjacji, równoległych kontraktów”, a umowy z firmami Unia Europejska negocjuje w imieniu państw członkowskich.

Polityk PiS zauważyła, że zakup dodatkowych 30 mln szczepionek nie był publicznie ogłoszony jesienią. Innymi słowy, sprawa została zatajona:

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close