PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: „Nie prowokuj, bo cię zniszczą” – działacze PiS powiedzieli, co myślą o własnej partii

Kolejne taśmy i po raz kolejny możemy zaobserwować, że politycy jednak sporo wiedzą, tylko nie wypada im się wychylać. Ale gdy ktoś ich nagra…

“Nie prowokuj, bo cię zniszczą”. Nagrano rozmowę dolnośląskich działaczy PiS, której treść opublikował Onet. – Tacy sami ludzie jesteśmy jak ci w PO czy SLD, niczym się nie różnimy i każdy jest pazerny, każdy by coś chciał, tylko różnimy się szefami – to fragment rozmowy działaczy dolnośląskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, która została potajemnie nagrana przez ich partyjnego kolegę. Taśmy zostały opublikowane przez regionalną telewizję Dami.
https://www.onet.pl/informacje/onetwroclaw/nie-prowokuj-bo-cie-zniszcza-nagrano-rozmowe-dolnoslaskich-dzialaczy-pis/5ketb9s,79cfc278
KOLEJNE TAŚMY PRAWDY?

Handel mówi rządowi “dość”. Mogą posypać się pozwy, twierdzi Business Insider. Kolejna branża ma dość obecnej polityki rządu dotyczącej zamykania gospodarki. Przedstawiciele właścicieli galerii handlowych i najemców analizują możliwość podjęcia kroków prawnych wobec Skarbu Państwa. Powodem jest przedłużające się ograniczenie działalności galerii handlowych oraz fakt, że zakazem działalności objęte są tylko niektóre sklepy. Część placówek handlowych nie dostała też żadnej pomocy, a utracone przychody samych galerii handlowych wynoszą już 4,5 mld zł. Przedstawiciele najemców skarżą się na przedłużający się lockdown w galeriach handlowych i objęcie jedynie wybranych sklepów koniecznością zaprzestania działalności.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/branza-handlowa-rozwaza-pozwy-za-lockdown/6748lvz
POTRZEBNA KOLEJNA TARCZA

Koronawirus: Odmrozić biznes, walcząc z epidemią – to możliwe – pisze Rzeczpospolita. Jeśli rząd nie ma pieniędzy na wsparcie dla zamkniętych firm, to powinien pozwolić im się otworzyć. Przedsiębiorcy żartują, że rząd z jego obecnym podejściem do biznesu w czasie epidemii jest jak lekarz, który za wszelką cenę chce amputować pacjentowi nogę. Widzi w tym same zalety – pozbędzie się choroby jednym ruchem. Tyle że pacjent broni się przed taką operacją, bo liczy na wyzdrowienie i uratowanie nogi.
https://www.rp.pl/Firma/301129911-Koronawirus-Odmrozic-biznes-walczac–z-epidemia–to-mozliwe.html
TO BY BYŁO JAKIEŚ ROZWIĄZANIE

Wolnościowcy przeciwko odebraniu prawa do odmowy przyjęcia mandatu! Liberałowie jednoczą się we wspólnej sprawie. Tym razem liberalne i wolnościowe organizacje pozarządowe apelują do posłów w sprawie planów wprowadzenia zmian w prawie, które zakładają likwidację prawa do odmowy przyjęcia mandatu. Z inicjatywą wyszło stowarzyszenie Niskie Składki. Wprowadzenie zmian, o których mówimy to zmuszenie obywatela do przyznania się do winy, nawet jeśli on sam uważa, że niczego złego nie zrobił. Od wydawania wyroków są niezależnie, niezawisłe sądy a nie policjanci. – mówi Prezes Stowarzyszenia Dariusz Szczotkowski.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/12/wolnosciowcy-przeciwko-odebraniu-prawa-do-odmowy-przyjecia-mandatu/

Zbuntowani przedsiębiorcy otwierają biznesy mimo obostrzeń, informuje Fakt. W niedzielę (10.01) z powodu otwarcia restauracji “U trzech braci” w Cieszynie interweniowała policja. Ale to niejedyne miejsce, gdzie przedsiębiorcy postanowili w jawny sposób zbuntować się przeciw rządowi. Pod hasztagiem #otwieraMY na stronach legaartis.pl została opublikowana lista firm, które zdecydowały się na otwarcie biznesu. Opublikowano też przewodnik prawny. Znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej restauracja “U trzech braci” w Cieszynie postanowiła wznowić działalność. Właściciele powołują się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie fryzjera z Opola, który zdecydował, że sanepid nie może nakładać kar na podstawie wydanego przez rząd rozporządzenia.
https://www.fakt.pl/pieniadze/obostrzenia-otwieramy-zbuntowani-przedsiebiorcy-otwieraja-biznesy/vnvbkq9

Zakazy? Zależy dla kogo

Synowie Emilewicz jeździli na nartach mimo zakazu? “Mają licencję PZN” – czytamy w nagłówku Super Expressu. Chociaż większość miłośników białego szaleństwa w tym sezonie musiała zapomnieć na nartach, to dziennikarzom udało się przyłapać trzech synów byłej wicepremier Jadwigi Emilewicz na zgrupowaniu narciarskim. Czy dzieci byłej wicepremier złamały rządowe obostrzenia? Trójka synów Jadwigi Emilewicz wzięła udział w zgrupowaniu narciarskim niedaleko Poronina w Tatrach. Dzieci zauważyli dziennikarze TVN 5 stycznia, mimo, że oficjalnie zamknięto stoki z powodu rządowych obostrzeń.
TO TEŻ DZISIEJSZY TEMAT DNIA NA TWITTERZE

Obostrzenia zostaną przedłużone do kwietnia? Piotr Müller: Warianty mogą być różne – cytuje Wprost. Do kiedy będą obowiązywać obostrzenia, które rząd wprowadził w odpowiedzi na epidemię koronawirusa? Podczas wywiadu, którego udzielił prezes sieci kawiarni Green Caffe Nero, padła data, do której odniosła się Olga Semeniuk. Proces walki z koronawirusem relacjonował również Piotr Müller. „Nie byłem zaskoczony, dlatego że już byliśmy wstępnie informowani. A jak mówię „myśmy” to znaczy Związek Pracodawców HoReCa na rozmowach z wiceminister Semeniuk, że raczej przed marcem, czy nawet przed końcem marca odmrożenia wielkiego nie będzie” – powiedział Adam Ringer.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10407557/obostrzenia-zostana-przedluzone-do-kwietnia-piotr-mueller-warianty-moga-byc-rozne.html
CZY GASTRO WYTRZYMA KOLEJNE 2,5 MIESIĄCA?

Polacy polubili pracę zdalną. Ponad 80 proc. chce, by była zagwarantowana prawnie, informują Filary Biznesu. Od początku trwania pandemii pracę zdalną w różnym wymiarze wprowadzono w co drugiej firmie w Polsce. To doświadczenie zmieniło podejście pracowników do tej formy pracy. Już 83% osób, które wykonywały lub nadal wykonują swoje obowiązki zdalnie, chce, żeby home office był gwarantowany ustawowo – wynika z najnowszego badania zleconego przez Personnel Service. Pracownicy nie są jednak zbyt wymagający. Dla 37% zatrudnionych wystarczający wymiar czasu pracy zdalnej, który powinno gwarantować prawo to jeden dzień w tygodniu. Rocznie to ok. 50 dni robocze.
https://filarybiznesu.pl/polacy-polubili-prace-zdalna-ponad-80-proc-chce-byla-zagwarantowana-prawnie/a8119
TO FAJNIE, ALE…

Pracodawcy chcą mniej płacić za pracę zdalną. „Pracownik oszczędza na dojazdach do biura” – pisze Wprost. Praca zdalna ma zostać wpisana do Kodeksu Pracy. Nie wiadomo jednak, kiedy należy się spodziewać ostatecznej wersji przepisów. Projekt krążył między ministerstwami, obecnie utknął w Radzie Dialogu Społecznego. Obecnie praca zdalna jest regulowana poprzez ustawę covidową z dnia 4 czerwca 2020 r., czyli tzw. tarczę 4.0. Wprowadzone przepisy dają pracodawcy możliwość nakazania pracownikom pracy z domu. Ponadto przedsiębiorcy muszą sprawdzić, czy pracownik ma możliwości do pracy zdalnej, a także zapewnić środki i materiały konieczne do wykonywania tej formy pracy. Pracownik zaś jest zobowiązany do ewidencjonowania swojego czasu pracy, a także informowania na bieżąco swojego przełożonego, ile czasu zajmuje mu wykonywanie obowiązków służbowych. W praktyce wygląda to jednak różnie. Przepisy wprowadzone z tarczą 4.0 dają także szefowi możliwość odwołania pracownika z home office’u, jeżeli będzie w stanie zapewnić mu bezpieczny powrót do pracy w biurze.
https://premium.wprost.pl/10404271/pracodawcy-chca-mniej-placic-za-prace-zdalna-pracownik-oszczedza-na-dojazdach-do-biura.html

Wszedł nowy podatek, który łatwo obejść. “Sytuacja paranoidalna” – donosi Business Insider. 1 stycznia 2021 r. wszedł w życie podatek handlowy. Polski rząd długo czekał, aby go wprowadzić, jednak po kilku latach od zapowiedzi wciąż budzi on olbrzymie kontrowersje. – Sytuacja z tym podatkiem jest paranoidalna – mówi Cezary Kazimierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Dlaczego? Ponieważ niektóre sieci, które miały go płacić, z łatwością obeszły nową daninę. – Poszkodowane będą za to polskie firmy – przekonuje. Podatek od sprzedaży detalicznej jest zawieszony od czterech lat, po tym, jak daninę zakwestionowała Komisja Europejska. Wiosną tego roku TSUE podjął decyzję ws. podobnego podatku obowiązującego na Węgrzech, uznając go za zgodny z prawem. Jeśli podatek wejdzie w życie, zapłacą go nie tylko handlowi giganci z zagranicy, ale też mniejsze polskie sieci handlowe czy rodzime firmy odzieżowe i obuwnicze.
https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/podatek-handlowy-krytyka-zwiazku-przedsiebiorcow-i-pracodawcow-raport/yhdmkev
I TRADYCYJNIE TO MAŁE BIZNESY UCIERPIĄ BARDZIEJ, BO WIĘKSZE FIRMY PODATEK OMINĄ

I kolejny słaby news dla przedsiębiorców

PIT 2020: przedsiębiorcy nie odzyskają szybko podatku nadpłaconego w czasie epidemii koronawirusa – pisze Rzeczpospolita. Skarbówka nie wypełni rocznych zeznań osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Nie odzyskają też szybko nadpłaconego w czasie epidemii koronawirusa podatku. Mamy dwie złe wiadomości dla przedsiębiorców płacących PIT. Pierwsza: znowu muszą samodzielnie wypełnić roczne zeznanie. Fiskus nie przygotuje dla nich e-PIT. Druga: nawet jak wyślą szybko deklarację, to i tak terminy na zwrot podatku liczy się dopiero od 15 lutego. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej”.
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/301129900-PIT-2020-przedsiebiorcy-nie-odzyskaja-szybko-podatku-nadplaconego-w-czasie-epidemii-koronawirusa.html

Polska nie zostaje w tyle. Nasz rynek e-commerce wzrósł o ponad 30 proc. – donoszą Filary Biznesu. Nowa rzeczywistość w dobie pandemii koronawirusa na dobre zmieniła zwyczaje finansowe konsumentów na całym świecie. Niemalże z dnia na dzień cały świat przeszedł na tryb zdalny – nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym, a zakupy online to już chleb powszedni. Zgodnie z danymi McKinsey, w pierwszym półroczu 2020 roku amerykańscy konsumenci wydali ponad 347 miliardów dolarów na zakupy online, co stanowi wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. Taka sytuacja stawia coraz to nowsze wyzwania przed branżą bankową i usługodawcami branży technologii finansowych.
https://filarybiznesu.pl/polska-nie-zostaje-w-tyle-nasz-rynek-e-commerce-wzrosl-o-ponad-30-proc/a8117
INFORMACJA, KTÓRA CIESZY

W 2020 ekstremalne zjawiska pogodowe kosztowały USA rekordowo dużo, informuje 300Gospodarka. Miniony rok, ex aequo z 2016, był najgorętszy w historii pomiarów, a w Europie w ogóle najgorętszy w historii. Wzrostowi temperatur towarzyszyły ekstremalne zjawiska pogodowe, które pochłonęły miliardy dolarów. Rok 2020 był o 0,6 stopnia gorętszy niż średnia dla lat 1980-2010 i o 1,25 stopnia Celsjusza cieplejszy niż średnia z czasów przedprzemysłowych (1850-1900) – wynika z pomiarów europejskiego programu monitorującego klimat Copernicus. W dodatku, ostatnich 6 lat było sześcioma najgorętszymi w historii pomiarów. Europa odnotowała najgorętszy rok w swojej historii, Syberia i Arktyka odnotowały temperatury wyższe od średniej o 6 stopni, a ilość dwutlenku węgla w atmosferze nadal wzrasta.
https://300gospodarka.pl/news/koszty-kryzysu-klimatycznego-usa

Savas Gencer dyrektorem ds. inwestycji w 7R – pisze PulsHR. Savas Gencer został powołany na stanowisko dyrektora ds. inwestycji w 7R. Dołączył do zespołu inwestycyjnego kierowanego przez Christophera Zeunera i będzie odpowiedzialny za działania związane z pozyskiwaniem kapitału oraz międzynarodową ekspansję 7R na nowe rynki europejskie.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/savas-gencer-dyrektorem-ds-inwestycji-w-7r,78806.html

W sumie dawno nie podrzucaliśmy Wam kursów walut, no nie? Euro – 4,52; Dolar – 3,71; Frank – 4,18.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close