PaństwoPolskaPrawo

UOKiK będzie mógł skontrolować mieszkania Polaków

UOKiK coraz potężniejszy

Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna”, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzyma nowe uprawnienia. UOKiK będzie mógł skontrolować prywatne mieszkania Polaków w ramach prowadzonego postępowania. Nowe uprawnienia dla Urzędu są następstwem nowelizacji przepisów o ochronie konsumentów, która z kolei jest niezbędna, aby do polskiego prawa wdrożyć dyrektywę unijną (2019/1).

Jak zauważa dziennik, obecnie takie uprawnienia ma wyłącznie policja. Po zmianach będzie mógł uczynić to także UOKiK, jeżeli uzna, że w mieszkaniu mogą znajdować się dowody na nielegalną zmowę przedsiębiorców. Przy przeszukaniu będzie mógł być obecny urzędnik.

UOKiK przekonuje, że chętnie pochyli się nad każdą zgłoszoną uwagą do projektu. Podkreśla jednocześnie, że zaproponowane przepisy nie są żadną rewolucją i już posiada uprawnienia do przeszukania mieszkań kadry zarządzającej (art. 91 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów). Chodzi jedynie o doprecyzowanie dotychczasowych rozwiązań i tego, że czynności te są prowadzone wspólnie przez pracowników urzędu i policjantów.

Prawnicy, z którymi rozmawiał dziennik, zwracają uwagę, że “sama idea nie jest zła”, ale posłowie w momencie tworzenia przepisów powinni zadbać o pełne gwarancje dla obywateli, aby nie dochodziło do nadużyć. Czy tak się stanie i posłowie dopilnują tematu? My też w to wątpimy.

UOKiK nałożył ponad 32 miliony złotych kary na największe sieci fitness!

UOKiK nałoży też nowe kary

Po wejściu w życie zmian prezes UOKiK będzie mógł również nałożyć karę na osobę fizyczną, jeżeli ta udzieli fałszywych informacji lub w ogóle ich nie udzieli. Osoba taka będzie mogła odmówić współpracy tylko w przypadku, gdy przekazanie informacji lub dokumentów narazi ją na odpowiedzialność karną.

Pojawią się też okresowe kary pieniężne, które prezes UOKiK nałoży na przedsiębiorców np. za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji lub żądania Urzędu, a także w przypadku niestawienia się na rozprawie lub przesłuchaniu. Karę Urząd nałoży również za uniemożliwianie, czy utrudnianie przeprowadzenia kontroli albo przeszukania.

UOKiK już od co najmniej kilkunastu miesięcy rozpycha się legislacyjnie, przez co staje się coraz potężniejszy.

– przyznaje Arkadiusz Pączka, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Rząd chce, aby projekt ustawy trafił do Sejmu jeszcze w I kw. 2021 r.

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close