PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Przedsiębiorcy otworzyli swoje lokale. Będzie spór o tarczę finansową

Bunt przedsiębiorców przerodził się w ogólnopolską akcję. Coraz większa liczba restauracji otwiera się pomimo dalszego zakazu rządu.

Od dziś wiele biznesów otwiera się mimo restrykcji. To już masowa akcja, stwierdza Business Insider. Część przedsiębiorców zaprosiła klientów już w minionym tygodniu, inni otworzą się od dziś, jeszcze inni zapowiadają, że na pewno zrobią to w najbliższych dniach. Akcja buntu przedsiębiorców, o której początkowo najgłośniej było w Karpaczu i na Podhalu, jest już ogólnopolska. Z pojedynczych lokali, które deklarowały otwarcie po 17 stycznia, zrobiła się co najmniej setka.
https://businessinsider.com.pl/firmy/akcja-otwieramy-jest-juz-masowa-biznesy-zapraszaja-klientow-mimo-restrykcji/ll2dewt
A LICZBA OTWARTYCH RESTAURACJI PEWNIE BĘDZIE ROSŁA

W sieci coraz więcej takich postów

Szykuje się spór o odbieranie pomocy z tarczy finansowej, donosi Rzeczpospolita. Rząd i PFR zapowiadają, że będą odbierać pomoc z tarczy finansowej przedsiębiorcom, którzy wbrew zakazom covidowym uruchomią swoje firmy. Prawnicy: To może być bezprawne. W całym kraju, ale najmocniej na południu, narastają protesty przedsiębiorców przeciwko nałożonym przez rząd obostrzeniom. Utrzymujący się lockdown w wielu branżach i brak wsparcia ze strony rządu pogłębia złość i frustrację. Przedsiębiorcy mówią, że nie mają już pieniędzy i nie stać ich na to, by dłużej siedzieć bezczynnie w domach. Część z nich zapowiada uruchomienie swoich hoteli, pensjonatów czy restauracji wbrew zakazom rządu. Powołują się przy tym na opinie prawników, ale też pierwsze wyroki sądów, które stwierdzają, że rząd wprowadza obostrzenia z naruszeniem prawa, bo za pomocą rozporządzeń.
https://www.rp.pl/Biznes/301179935-Szykuje-sie-spor-o-odbieranie-pomocy-z-tarczy-finansowej.html
TAK SIĘ KOŃCZY WPROWADZANIE PRAWA NA KOLANIE?

Z powodu obostrzeń grozi nam gigantyczna fala bankructw?! Przedsiębiorcy alarmują, pisze Fakt. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotychczasowe obostrzenia w gospodarce zostaną utrzymane również po 17 stycznia. Wiele firm może nie wytrzymać przedłużającego się lockdownu. – Można się spodziewać zdecydowanie większej skali zwolnień, ale też fali niekontrolowanych bankructw – mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.
https://www.fakt.pl/pieniadze/koronawirus-w-polsce-z-powodu-obostrzen-grozi-nam-gigantyczna-fala-bankructw/n51gxvx

UOKiK będzie mógł skontrolować mieszkania Polaków. Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna”, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzyma nowe uprawnienia. UOKiK będzie mógł skontrolować prywatne mieszkania Polaków w ramach prowadzonego postępowania. Nowe uprawnienia dla Urzędu są następstwem nowelizacji przepisów o ochronie konsumentów, która z kolei jest niezbędna, aby do polskiego prawa wdrożyć dyrektywę unijną (2019/1). Jak zauważa dziennik, obecnie takie uprawnienia ma wyłącznie policja. Po zmianach będzie mógł uczynić to także UOKiK, jeżeli uzna, że w mieszkaniu mogą znajdować się dowody na nielegalną zmowę przedsiębiorców. Przy przeszukaniu będzie mógł być obecny urzędnik.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/17/uokik-bedzie-mogl-skontrolowac-mieszkania-polakow/

Georgette Mosbacher na odchodne stwierdziła, że Polska nie ma problemów z demokracją, jak jej niektórzy zarzucają.

Szczepienia się opóźnią?

Wielkie zamieszanie po wstrzymaniu dostaw szczepionek przeciw Covid-19, informuje Rzeczpospolita. Szczepienia seniorów mogą się opóźnić z powodu przerwy w dostawach od producenta. Z falstartem ruszyły w piątek po północy zapisy na szczepienia w grupie seniorów powyżej 80 lat i zgłoszenia w grupie 18+. W pierwszych godzinach zawieszał się system internetowy i nie sposób było dodzwonić się na infolinię 989. Próba rejestracji za pomocą Profilu Zaufanego w weekend również nastręczała trudności: córka i wnuk 80-latków ze stołecznego Wawra dostali termin dopiero na 28 lutego i to na drugim końcu miasta. W niedzielę po południu dostępne były już terminy marcowe. – My bliskich zarejestrujemy i dowieziemy, ale co zrobią samotni starsi ludzie? – pyta córka 80-latków.

https://www.rp.pl/Covid-19/301179946-Wielkie-zamieszanie-po-wstrzymaniu-dostaw-szczepionek-przeciw-Covid-19.html

“Zdecydowana większość osób otrzyma ją w pełnej wysokości”. Maląg o 14. Emeryturze – pisze w nagłówku Polskie Radio. – Zakładamy, że czternastą emeryturą otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób, otrzyma wypłatę w pełnej wysokości – poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. Planowany termin wypłaty “czternastek” to listopad.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2660415,Zdecydowana-wiekszosc-osob-otrzyma-ja-w-pelnej-wysokosci-Malag-o-14-emeryturze
A JEDNAK NAS STAĆ

CCC jak Feniks z popiołów. Czy akcje nadal będą dawały zarobić? – zastanawia się Business Insider. Mimo niezłych wstępnych wyników za IV kwartał, kurs CCC mocno spadł. Analitycy oceniają, czy restrukturyzacja przyniosła efekty oraz czy akcje CCC mają szanse nadal przynosić zyski. Ich zdaniem kluczowe będzie, kiedy konsumenci ruszą na zakupy. Wstępne wyniki CCC za IV kwartał były nieco gorsze od oczekiwań, jednak zdaniem analityków bezpośrednim powodem ostatniej wyprzedaży była raczej realizacja zysków. Problemy CCC zaczęły się jeszcze przed pandemią COVID-19, jednak restrukturyzacja pozwoliła wyjść spółce na prostą – oceniają analitycy.
https://businessinsider.com.pl/finanse/odbicie-kursu-i-historia-problemow-ccc-czy-akcje-nadal-beda-dawaly-zarobic/eed9es2

Wiceprezes Samsunga wraca za kraty. Akcje giganta zaliczają mocny spadek, ocenia Wprost. Wiceprezes spółki Samsung Electronics został skazany na 2 lata i 6 miesięcy więzienia za korupcję. Jay Y. Lee stracił też prawo nadzorowania procesu dziedziczenia firmy po zmarłym ojcu. Po kilku latach sądowej batalii wiceprezes Samsunga został skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności przez południowokoreański Sąd Najwyższy. Jay Y. Lee oskarżany był o korupcję i wykorzystywanie poufałych relacji z rządem Korei Południowej. Wydany w poniedziałek 18 stycznia wyrok oznacza, że 52-letni Jay Y. Lee, który miał przejąć firmę po śmierci ojca, zostanie odsunięty od podejmowania istotnych dla korporacji decyzji. W związku z zatrzymaniem miliardera akcje firmy zaliczyły spadek o prawie 4 proc.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10409997/wiceprezes-samsunga-wraca-za-kraty-akcje-giganta-zaliczaja-mocny-spadek.html

Groźby sankcji, wyrazy wsparcia i apel: uwolnić Nawalnego – Wprost opisuje reakcje świata na zatrzymanie opozycjonisty. Aresztowanie Aleksieja Nawalnego wywołało oburzenie opinii międzynarodowej, kraje bałtyckie grożą Rosji ewentualnymi sankcjami. Uwolnienia opozycjonisty domagają się szef MSZ i premier Mateusz Morawiecki. W niedzielę wieczorem rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został aresztowany tuż po powrocie do kraju. Nawalny przebywał poza Rosją przez kilka miesięcy, azylu udzielono mu w Niemczech, do których trafił po tym, jak próbowano go otruć. Współpracownicy Nawalnego nie wiedzą, gdzie zabrała go policja i czy ma prawnika.
https://www.wprost.pl/swiat/10409974/grozby-sankcji-wyrazy-wsparcia-i-apel-uwolnic-nawalnego-tak-reaguje-swiat-na-aresztowanie-opozycjonisty.html
ROSYJSKIE STANDARDY BEZ ZMIAN

W Holandii panują nieco inne standardy niż u nas

Rząd Niderlandów podał się do dymisji po aferze z wyłudzeniami zasiłków. Rząd Niderlandów [Holandia – przyp. red] podał się do dymisji po aferze dotyczącej zasiłków socjalnych na dzieci. Światło dzienne ujrzał raport dotyczący nieprawidłowości w pobieraniu zasiłków. Z ujawnionego dokumentu wynika, że holenderski urząd skarbowy niesłusznie oskarżył o wyłudzenia tysiące rodzin, które pobierały zasiłki socjalne na dzieci. Niesłuszne oskarżenia doprowadził wiele rodzin na skraj bankructwa.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/16/rzad-niderlandow-podal-sie-do-dymisji-po-aferze-z-wyludzeniami-zasilkow/
PRZYNAJMNIEJ HONOROWO

Dług publiczny Francji przekracza 100 proc. PKB. Ten rok może być jeszcze gorszy, ocenia Polskie Radio. Prezes francuskiego Trybunału Obrachunkowego i były komisarz UE ds. finansów Pierre Moscovici ostrzegł, że dług publiczny Francji z powodu pandemii będzie przez dekadę wynosił ponad 100 proc. PKB, a deficyt budżetowy na 4-5 lat przekroczy 3 proc. W wywiadzie dla rozgłośni Radio J. Pierre Moscovici podkreślił, że samo zadłużenie państwa nie ma tak wielkiego znaczenia, jak prowadzenie polityki, która sprawi, że kraj będzie zdolny do obsłużenia tego długu.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2660924,Dlug-publiczny-Francji-przekracza-100-proc-PKB-Ten-rok-moze-byc-jeszcze-gorszy

Paweł Pach pokieruje Związkiem Polskiego Leasingu, informuje PulsHR. Paweł Pach, prezes zarządu PKO Leasing, został wybrany na stanowisko przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, członka Konfederacji Lewiatan. Paweł Pach do organu kierującego działalnością Związku Polskiego Leasingu dołączył w połowie 2019 r. Wcześniej, w latach 2012-2014, był związany z polską organizacją leasingową, zajmując stanowisko wiceprzewodniczącego KW ZPL. Stojąc na czele Związku Polskiego Leasingu będzie reprezentował polską branżę leasingową wobec instytucji i partnerów zewnętrznych na rynku krajowym, będzie zajmował się digitalizacją, transformacją statutową ZPL, a także nadzorował statystyki i komunikację organizacji.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/pawel-pach-pokieruje-zwiazkiem-polskiego-leasingu,78887.html

Jak trzymacie się po weekendzie? Udało się Wam choć trochę nacieszyć śniegiem? My ostatni raz bałwana lepiliśmy w kwietniu ubiegłego roku.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close