GospodarkaPaństwoPolitykaPolska

Rydzyk dostał 900 000 zł z rządowej Tarczy Antykryzysowej

Rydzyk może liczyć na pomoc rządu

Rządowa Tarcza Antykryzysowa powstała, aby pomóc przedsiębiorcom, którzy zmagają się z kryzysem spowodowanym pandemią oraz skutkami wprowadzenia lockdownu. Aby uratować miejsca pracy i zminimalizować straty, wiele biznesów wręcz musiało sięgnąć po rządową pomoc. Okazuje się, że rękę po rządowe wsparcie wyciągnął również ojciec Tadeusz Rydzyk.

Sprawię ujawnił senator Krzysztof Brejza, który opublikował odpowiedź, jaką otrzymał od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Ministerstwo Rozwoju podało dokładne kwoty, jakie podmioty zależne od ojca Rydzyka otrzymały w ramach pomocy dla przedsiębiorstw dotkniętych przez pandemię COVID-19. Do długiej listy dotacji, dofinansowań oraz zleceń należy dodać ponad 900 000 złotych!

Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że wsparcie zostało skierowane do Fundacji Lux Veritatis – w kwocie 335 tys. 669,25 zł (w maju 2020); Nasza Przyszłość sp. z o.o. – w kwocie 27 tys. 667,77 zł (w lipcu 2020) oraz BONUM sp. z o.o. – w kwocie 539 tys. 813,94 zł (w lipcu 2020). Łącznie to ponad 900 000 zł.

Burmistrz wydał z publicznej kasy 8 tys. zł na SMS-y, by urzędniczka wygrała konkurs i teraz chajzeruje

A to nie wszystko!

Co ciekawe, chociaż kwota niemal miliona złotych jest bardzo duża, to w porównaniu do innych kwot, jakimi państwo zasiliło projekty Rydzyka, wydaje się błahostką. Przypomnijmy, że pomimo ogromnej dziury budżetowej, powiązane z imperium ojca Rydzyka Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu otrzyma niemal 85 mln zł z budżetu państwa. Pieniądze mają posłużyć do „opracowania założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum” oraz wybudowania siedziby stałej instytucji.

Ujawniona przez senatora Brejzę kwota może jednak wzbudzać rozdrażnienie u przedsiębiorców, którzy nie mogą liczyć na tak wyjątkowe względy u rządzących. Senator dodał, że skierował zapytania o wspieranie podmiotów ojca Rydzyka do wszystkich resortów. Niemal wszystkie przyznają, że przekazywały spółkom Rydzyka pieniądze w ramach dotacji oraz płacąc za zamówione usługi.

Brejza ujawnił, że ojciec Rydzyk, a dokładnie TV Trwam otrzymało od Ministerstwa Zdrowia 420 000 zł za promowanie Narodowej Strategii Onkologicznej. Polityk podkreślił, że pieniądze te lepiej było przekazać systemowi ochrony zdrowia, który szczególnie w czasach pandemii potrzebuje wsparcia bardziej, niż imperium ojca Rydzyka.

Pieniądze płyną do spółek Rydzyka nie tylko z Ministerstwa Zdrowia. MON przekazał Fundacji Lux Verits prawie 100 000 zł za organizację czterech pokazów filmowych o rotmistrzu Pileckim. MSZ zaś od 2016 roku wpłacił na rzecz spółek zależnych od Rydzyka ponad 625 000 zł. Rydzyk dostał również z Funduszu Sprawiedliwości Ziobry miliony złotych na ,,ochronę praw chrześcijan”.

Źródło: Radio ZET

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close