PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Dowody na to, że maski działają. Zasłanianie twarzy zmniejsza transmisję wirusa

Jeśli ktoś chciał dowodu na to, że noszenie maseczek pomaga, z pewnością zaciekawi go najnowsze badanie.

„Dowody są jasne: maski działają”. Zakrojone na szeroką skalę badanie naukowców z USA opisuje Rzeczpospolita. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie „The Lancet Digital Health”, wykazało, że noszenie masek ochronnych wiąże się z lepszą kontrolą transmisji Covid-19 w społecznościach. W badaniu, opartym na danych obserwacyjnych i modelowaniu matematycznym, wzięło udział ponad 300 tys. Amerykanów, co czyni je jednym z największych takich studiów w historii. W badaniu, przeprowadzonym przez naukowców z Boston Children’s Hospital, ponad 300 tys. Amerykanów zapytano o ich zwyczaje, związane z maskami w okresie letnim. Naukowcy odkryli, że wzrost o 10 proc. liczby osób, noszących maski, potroił szanse na utrzymanie niskiego wskaźnika transmisji wirusa w danej społeczności.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210129979-Dowody-sa-jasne-maski-dzialaja-Zakrojone-na-szeroka-skale-badanie-naukowcow-z-USA.html
NIEMCY WYMAGAJĄ SPECJALISTYCZNYCH MASEK W KOMUNIKACJI

Podatek od plastiku wesprze walkę z koronawirusem, informują Filary Biznesu. 800 euro za każdą tonę wytworzonych i nie poddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych od 2021 r. trafi do unijnej kasy. Rada UE tzw. podatek od plastiku przeznaczy na walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Opłata za opakowania plastikowe wytworzone w kraju członkowskim, których nie poddano recyklingowi., czyli tzw. „plastic tax” obowiązuje  od 1 stycznia 2021 r. i ma charakter retroaktywny. Co oznacza, że niezależnie od terminu przyjęciem unijnej Decyzji przez dany kraj członkowski, opłata naliczy się automatycznie od początku roku. Polsce przyznano ryczałtową zniżkę w wysokości 117 mln euro. Każde euro powyżej wskazanej kwoty trafi do unijnego budżetu. Tym samym Unia może zobowiązać Polskę do zapłaty nawet 2 mld zł podatku za bieżący rok.
https://filarybiznesu.pl/podatek-od-plastiku-wesprze-walke-z-koronawirusem/a8235

Rydzyk dostał 900 000 zł z rządowej Tarczy Antykryzysowej. Rządowa Tarcza Antykryzysowa powstała, aby pomóc przedsiębiorcom, którzy zmagają się z kryzysem spowodowanym pandemią oraz skutkami wprowadzenia lockdownu. Aby uratować miejsca pracy i zminimalizować straty, wiele biznesów wręcz musiało sięgnąć po rządową pomoc. Okazuje się, że rękę po rządowe wsparcie wyciągnął również ojciec Tadeusz Rydzyk. Sprawię ujawnił senator Krzysztof Brejza, który opublikował odpowiedź, jaką otrzymał od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Ministerstwo Rozwoju podało dokładne kwoty, jakie podmioty zależne od ojca Rydzyka otrzymały w ramach pomocy dla przedsiębiorstw dotkniętych przez pandemię COVID-19. Do długiej listy dotacji, dofinansowań oraz zleceń należy dodać ponad 900 000 złotych!
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/19/rydzyk-dostal-900-000-zl-z-rzadowej-tarczy-antykryzysowej/
NO TO JEGO BIZNES CHYBA SOBIE PORADZI, NO NIE?

120 tys. zł odprawy i specjalna spółka do transformacji regionu. Górnicy podbijają stawkę w negocjacjach z rządem, donosi Wprost. Trwają negocjacje rządu z górnikami, które dotyczą całkowitego odejścia od węgla do 2049 roku. Minister Artur Soboń usłyszał warunki. Znamy szczegóły negocjacji rządu z górnikami. Chodzi o zamknięcie kopalni węgla kamiennego do 2049 roku. Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna do rzecznika Ministerstwa Aktywów Państwowych Karola Manysa, odpowiedzi resortu na oczekiwania górników należy spodziewać się do 25 stycznia.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/przemysl/10410877/120-tys-zl-odprawy-i-specjalna-spolka-do-transformacji-regionu-gornicy-podbijaja-stawke-w-negocjacjach-z-rzadem.html?utm_source=wprost.pl&utm_medium=homepage-section&utm_campaign=glowna
RZĄD KONTRA GÓRNICY CZĘŚĆ SAMI JUŻ NIE WIEMY KTÓRA

Śląsk otrzyma miliardy euro na sprawiedliwą transformację, pisze Polskie Radio. Łącznie 4,43 mld euro wyniesie w nowej perspektywie finansowej pula środków kierowanych do woj. śląskiego w tamtejszym Regionalnym Programie Operacyjnym oraz regionalnej puli Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – podała we wtorek wiceszefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wiceminister w tym samym resorcie Waldemar Buda zaznaczył, że do woj. śląskiego skierowana zostanie ponad połowa środków na sprawiedliwą transformację. – To absolutnie uzasadnione – podkreślił Buda.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2662111,Slask-otrzyma-miliardy-euro-na-sprawiedliwa-transformacje

A tu ciekawa dyskusja

Wojna o ceny w Polsce. Szef NBP krytykuje, ekonomiści ostrzegają – czytamy w nagłówku Business Insidera. Sporządzanie “dziwnych” analiz czy lekceważenie badań NBP – prezes Narodowego Banku Polskiego w zeszły piątek zganił ekonomistów, którzy ostrzegają przed wybuchem inflacji w Polsce. Tych jednak nie brakuje. Wielu ekspertów wskazujących na szereg czynników, które mogą spowodować wzrost cen w naszym kraju. Inflacja w Polsce w 2020 r. należała do najwyższych w Europie. Prezes NBP wskazuje, że nie grozi naszemu krajowi niekontrolowany wzrost inflacji, a wręcz przeciwnie – jej spadek w okolice celu banku na poziomie 2,5 proc. Nie brakuje jednak ekonomistów, którzy uważają, że na drodze może pojawić się wiele czynników, podbijających wzrost cen w naszym kraju.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/inflacja-w-polsce-w-2021-r-rozbiezne-zdania-prezesa-nbp-adama-glapinskiego-i/c8tqqmx
KTO MA RACJĘ? PRZYJDZIE CZAS, GDY SIĘ O TYM PRZKONAMY

Kolejny polityk PiS został zaatakowany przez hakera (albo tzw. „piąteczek”)

Paczkomaty AliExpress w Polsce? Być może, wraz z centrum logistycznym, informuje Wprost. Alibaba, właściciel AliExpress, nie wykluczają uruchomienia hubu logistycznego w Polsce oraz stworzenia własnej sieci automatów paczkowych – mówi w Biznes.Interia.pl przedstawiciel firmy. Serwis przeprowadził obszerną rozmowę z Garym Toppem, dyrektorem operacyjnym AliExpress w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyłaniają się z niej ciekawe opcje dla Polski. Alibaba, właściciel AliExpress, nie wyklucza potężnych inwestycji w naszym kraju. Polscy klienci dokonali zakupów w kluczowych dniach 2020 roku (w okresie przedświątecznym i świątecznym), które pokazały chińskim właścicielom firmy, że mają tu do czynienia z potężnym rynkiem zbytu.
https://biznes.wprost.pl/handel/10410874/paczkomaty-aliexpress-w-polsce-byc-moze-wraz-z-centrum-logistycznym.html
BYŁOBY FAJNIE

Amsterdamski gambit InPostu. Wycena astronomiczna. Rynek zachodzi w głowę, czy to się może udać, pisze Business Insider. Jeśli InPost zadebiutuje na giełdzie w Amsterdamie, fundusz private equity Advent International będzie mógł liczyć na zyski sięgające tysięcy proc. Czy takie plany to efekt rozgrywki, jaką InPost i stojący za nim inwestorzy prowadzą z Allegro? Niewykluczone, ale jeśli tak jest, to gra toczona przez InPost w tle paczkomatów jest bardzo ryzykowna. InPost chce zadebiutować na giełdzie w Amsterdamie przy wycenie przekraczającej 30 mld zł, choć kiedy InPost oraz Integer znikały z GPW w 2017 r., ich łączna kapitalizacja wynosiła około pół mld zł. Na rynku spekuluje się, że InPost zawdzięcza skrajnie wysoką wycenę temu, że Allegro może być zmuszone go kupić, jednak według części naszych informatorów w tej parze to Allegro może mieć mocniejsze karty.
https://businessinsider.com.pl/finanse/inpost-i-ipo-w-amsterdamie-wycena-wielokrotnie-wyzsza-niz-kiedys-na-gpw-czy-debiut-ma/nx0cme7

Rząd chce dogonić Unię w ciągu zaledwie dekady, zdradza Rzeczpospolita. Czy to możliwe, by Polska osiągnęła 95 proc. średniej zamożności unijnej już w 2030 r.? Czemu nie, ale to megawyzwanie – komentują z nutką sceptycyzmu ekonomiści. W umowie partnerstwa, która określa ramy wykorzystania funduszy UE na lata 2021–2027 i która trafiła w tym tygodniu do konsultacji społecznych, rząd postawił sobie kilka ambitnych celów do osiągnięcia w 2030 r. Jednym z nich jest szybkie dogonienie Unii Europejskiej pod względem średniego poziomu zamożności. Rząd planuje, że już w 2030 r. PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca (z uwzględnieniem siły nabywczej) sięgnie 95 proc. średniej unijnej. Obecnie to 73 proc. (najświeższe dane z 2019 r.).
https://www.rp.pl/Fundusze-Europejskie/301199882-Rzad-chce-dogonic-Unie-w-ciagu-zaledwie-dekady.html
EKSPERCI PODCHODZĄ DO TYCH ZAPOWIEDZI MOCNO SCEPTYCZNIE

PiS coraz liczniejszy

Coraz więcej chętnych do PiS. Partia podwoiła szeregi – oznajmia Interia. Pod koniec 2020 r. do Prawa i Sprawiedliwości należało ponad 45 tys. osób, co oznacza, że w ciągu roku legitymację partyjną otrzymało ponad 5 tys. działaczy. Niedługo po przejęciu rządów, partia Jarosława Kaczyńskiego liczyła około 20 tys. działaczy. – Oczywiście cieszy nas ten przyrost i spodziewamy się dalszego zwiększania liczby członków PiS – powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, który odpowiada za nadzór nad strukturami partii.
https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-coraz-wiecej-chetnych-do-pis-partia-podwoila-szeregi,nId,4992296
TAKA LICZBA DZIAŁACZY TO OGROMNA PRZEWAGA PRZED WYBORAMI

1,6 mld zł mogą stracić polskie firmy w ciągu pół roku. To koszt brexitu, twierdzą Filary Biznesu. Brexit to nawet 1,6 mld zł straty dla polskich firm w ciągu drugiego półrocza 2021 r. Utrata klientów z Wlk. Brytanii będzie oznaczać dla polskich firm konieczność szukania ich na innych rynkach – oceniają eksperci firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes. Drugie półrocze 2021 r. dla polskich firm zajmujących się eksportem może oznaczać straty w wysokości nawet 1,6 mld zł, wywołane przez Brexit. Dodatkowo, utrata klientów z Wielkiej Brytanii będzie oznaczać dla polskich firm konieczność poszukiwania ich na innych rynkach celem zastąpienia utraconych przychodów.
https://filarybiznesu.pl/16-mld-zl-moga-stracic-polskie-firmy-w-ciagu-pol-roku-koszt-brexitu/a8242
DUŻE WYZWANIE

Prawie jedna czwarta z nas nie ma żadnych oszczędności. Jest nowy raport KRD, informuje Polskie Radio. Blisko jedna czwarta Polaków deklaruje, że nie ma oszczędności – wynika z badania zrobionego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że niemal 30 proc. badanych ma oszczędności niższe niż 5 tys. zł, a ok. 35 proc. prognozuje, że za odłożone pieniądze może się utrzymać miesiąc. Według badania Barometr Oszczędności przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, blisko jedna czwarta (24 proc.) respondentów deklaruje, że nie ma oszczędności. Więcej niż co dziesiąta (11,5 proc.) osoba trzyma na czarną godzinę mniej niż 1 tys. zł. Od 1 tys. do 4,9 tys. zł ma 17 proc. Polaków, a prawie jedna trzecia deklaruje oszczędności wyższe niż 5 tys. zł.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2662650,Prawie-jedna-czwarta-z-nas-nie-ma-zadnych-oszczednosci-Jest-nowy-raport-KRD

Tinder blokuje zwolenników Trumpa. Czy to nie zaszło za daleko? Tinder, Bumble, Match i inne popularne serwisy randkowe w USA zaczęły blokować uczestników szturmu na Kapitol oraz zwykłych zwolenników Donalda Trumpa. Serwisy wykorzystują do tego oprogramowanie, które analizuje zdjęcia użytkowników oraz treści umieszczane w ich profilach. Identyfikowane są między innymi zdjęcia w charakterystycznych czapkach z napisem “Make America Great Again”. Jednocześnie serwisy randkowe zastrzegły, że nie mają dostępu do prowadzonych przez użytkowników rozmów i nie analizują ich treści. Wyjątkiem mają sytuacje, gdy jedna z osób zgłosi rozmowę do moderacji. Wtedy jej treść jest poddawana analizie pod kątem złamania zasad społeczności danego serwisu oraz przepisów prawa.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/19/tinder-blokuje-zwolennikow-trumpa-czy-to-nie-zaszlo-za-daleko/
CORAZ DALEJ TO WSZYSTKO IDZIE

Katarzyna Kosińska-Rysz dyrektorem w Kamikaze, donosi PulsHR. Katarzyna Kosińska-Rysz obejmuje stanowisko client service director w agencji Kamikaze. Z firmą jest związana od początku 2019 roku, kiedy to stanęła na czele tworzonego wówczas warszawskiego zespołu.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/katarzyna-kosinska-rysz-dyrektorem-w-kamikaze,78969.html

Kurs euro? 4,53. Dolar? 3,74. Frank – 4,21. Wychodzi na to, że złoty w ostatnim czasie troszkę się umocnił.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close