PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Rząd rozważa luzowanie obostrzeń. Lockdown utrudnia sklepom zimowe wyprzedaże

Coraz więcej przedsiębiorców rozważa otwarcie swoich działalności, nawet pomimo rządowych zakazów. Możliwe jednak, że władza po prostu poluzuje obostrzenia.

“Bunt przedsiębiorców narasta. Chcemy legalnie otworzyć nasze biznesy” – Business Insider pisze o branży hotelarskiej. Bardzo byśmy chcieli, żeby obiekty hotelowe zaczęły funkcjonować. Szczególnie, że bunt przedsiębiorców narasta. My chcemy legalnie otworzyć nasze biznesy – mówi Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że w najbliższych dniach będą rozmawiać z przedstawicielami zamrożonych branż na temat wypracowania protokołów sanitarnych, które umożliwią powrót do działalności.
https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/otwarcie-hoteli-a-nowe-protokoly-i-zasady-sanitarne-marcin-maczynski-ighp/mkb3ke4
TAKIE PROTOKOŁY POWINNY BYĆ WYPRACOWANE JUŻ DAWNO

Minister finansów o luzowaniu obostrzeń: jestem absolutnym optymistą, że będzie to możliwe za kilka tygodni – cytuje Polskie Radio. – Święta i ferie mamy za nami, teraz możemy już poluzować obostrzenia, ilość zakażeń jest na kontrolowanym poziomie – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
https://polskieradio24.pl/7/129/Artykul/2663414,Minister-finansow-o-luzowaniu-obostrzen-jestem-absolutnym-optymista-ze-bedzie-to-mozliwe-za-kilka-tygodni
DO IT! JUST DO IT!

„Święta i ferie za nami. Możemy poluzować”. Minister finansów jest optymistą, potwierdza Wprost. Morawiecki przyznał, że rządzący „nie wykluczają pewnych zmian” i powiedział: – Chcemy jeszcze cały czas poczekać, do końca tego tygodnia, do początku przyszłego, aby przedstawić, jak może wyglądać funkcjonowanie poszczególnych branż od 1 lutego.
https://biznes.wprost.pl/handel/10411318/swieta-i-ferie-za-nami-mozemy-poluzowac-minister-finansow-jest-optymista.html
W ZASADZIE WEDLE ZAPOWIEDZI, TO JUŻ DAWNO POWINNIŚMY BYĆ ŻÓŁTĄ STREFĄ

“Ponad milion złotych zamrożonego towaru w każdym sklepie”. Lockdown utrudnia zimowe wyprzedaże, stwierdza Business Insider. Styczeń w galeriach handlowych kojarzył się zawsze z jednym – wyprzedażami kolekcji jesienno-zimowej, na których zniżki dochodziły nawet do 70 proc. W tym roku zamknięcie sklepów z odzieżą, obuwiem i akcesoriami skutecznie utrudnia wielu firmom pozbycie się zapasów z poprzedniej kolekcji. – W każdym w zamkniętym salonie znajduje się towar o wartości wielu milionów złotych – mówi Business Insider Polska Tomasz Ciąpała, prezes Lancerto. Firmy ratują się sprzedażą w internecie, ale nie zrekompensuje ona większości utraconych przychodów w całej branży.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zamkniete-galerie-handlowe-brak-zimowych-wyprzedazy/4n7q9lw

Emilewicz nie zostanie zawieszona ponieważ „okazała skruchę”. Jak poinformował Marek Suski, Jadwiga Emilewicz nie zostanie zawieszona w prawach członka klubu PiS. Choć synowie polityk jeździli na nartach bez licencji pomimo obostrzeń, najwidoczniej wszystko ujdzie jej na sucho.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/20/emilewicz-skrucha/

GRUNT TO BYCIE WYROZUMIAŁYM… DLA SWOICH

Bardzo ciekawe dane odnośnie rozwarstwienia miast

Bogate miasta w Polsce mocno rozwarstwione, informuje Rzeczpospolita. Największe nierówności dochodowe widać w najbardziej zamożnych, silnie rozwiniętych miastach – wynika z eksperymentalnych badań GUS. Tam, gdzie jest biednie, rozpiętości są zwykle mniejsze. Wyniki zaś pokazują pewną prawidłowość. – Im miasto bardziej zamożne, im wyższe są tam wynagrodzenia i możliwości rozwijania biznesów, tym większe rozwarstwienie dochodowe – mówi Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych. – Do tego trzeba doliczyć tzw. obwarzanki wielkich metropolii oraz miasta bardzo ubogie, gdzie też widać duże zróżnicowanie dochodów – dodaje.
https://www.rp.pl/Dane-gospodarcze/301209883-Bogate-miasta-w-Polsce-mocno-rozwarstwione.html

GUS

Świat ochrony danych osobowych zatrząsł się w posadach, piszą Filary Biznesu. W dniu 16 lipca 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, który sprawił, że cały europejski świat ochrony danych osobowych (i nie tylko) zatrząsł się w posadach. Zgodnie z sentencją wyroku w sprawie Schrems II straciła ważność tzw. Tarcza Prywatności, czyli decyzja Komisji Europejskiej stwierdzająca, że Stany Zjednoczone zapewniają właściwy poziom ochrony danych osobowych przekazywanych z Europy, a unijni przedsiębiorcy korzystający z usług amerykańskich dostawców, jak i same podmioty danych mogą spać spokojnie. Wraz z publikacją wyroku TSUE pozbawił przywołanej podstawy dziesiątek, jeśli nie setek, a nawet tysięcy administratorów danych osobowych, powodując, że przekazywanie niezliczonych ilości danych w tym momencie stało się bezprawne.
https://filarybiznesu.pl/swiat-ochrony-danych-osobowych-zatrzasl-sie-w-posadach/a8258

BIG InfoMonitor: 65-latek z Łódzkiego z blisko 35 mln zł długu. Wśród najstarszych niesolidnych dłużników dominują kobiety, ale rekordzistami są mężczyźni. Największy dług, sięgający blisko 35 mln zł, należy do 65-latka z Łódzkiego – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Średnio na osobę 65+ przypada 26,8 tys. zł nieopłaconych zobowiązań.
https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/big-infomonitor-65-latek-z-lodzkiego-z-blisko-35-mln-zl-dlugu,194179.html
NIECH ŻYJE BAL?

Koronawirus. Dlaczego umiera tak dużo Polaków chorych na COVID? – zastanawia się Rzeczpospolita. Resort zdrowia poinformował w środę o śmierci 443 osób. Dzień wcześniej zmarło 291 osób, chociaż liczba zakażonych wyniosła niespełna 5 tys. W zeszłą środę w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 481 osób. Utrzymująca się wysoka śmiertelność to skutek tego, że mimo obostrzeń Polacy wspólnie zasiedli do świątecznego stołu – twierdzą eksperci.
https://www.rp.pl/Covid-19/301209893-Koronawirus-Dlaczego-umiera-tak-duzo-Polakow-chorych-na-COVID.html

UOKiK ukarał YouTubera za promowanie piramid biznesowych. Niemal maksymalną karę za każdą z trzech stwierdzonych praktyk – łącznie blisko 450 tys. zł – nałożył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny na YouTubera Damiana Żukiewicza za propagowanie systemów promocyjnych typu piramida. Jak informuje Urząd, YouTuber namawiał do przystąpienia do systemów FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders, obiecujących korzyści zależne od wprowadzenia nowych osób. To pierwsza tego typu decyzja wobec tak zwanych naganiaczy na systemy typu piramida.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/20/uokik-ukaral-youtubera-za-promowanie-piramid-biznesowych/

TERAZ MOŻE NAZYWAĆ SIĘ TAKIM JAKBY FARAONEM

Chajzer po raz drugi spróbuje podbić YT

Filip Chajzer i Maciej Kawecki uruchomili na YouTubie kanał “W Głowie Się Nie Mieści”, informują Wirtualne Media. Filip Chajzer i Maciej Kawecki będą gospodarzami nowego kanału na YouTubie – „W Głowie Się Nie Mieści”. Razem będą pokazywać dokonania małych polskich przedsiębiorców technologicznych. W pierwszym odcinku, który we wtorek wieczorem zadebiutował na YT, pokazali firmę z Poznania, która stworzyła prototyp protezy ręki sterowanej „myślami”. Autorzy podkreślają, że zależy im, aby mali przedsiębiorcy zgłaszali się do nich ze swoimi inicjatywami. Ile planują odcinków? – To będzie zależało od widzów i kreatywności polskich przedsiębiorców. Tak długo, jak długo będziemy mieli co pokazywać i tak długo, jak widzowie będą chcieli to oglądać, będziemy to robili. W projekcie Filip reprezentuje takie „oko” które widzi dużo szerzej a ja „lupę”, która zawsze skupia się na detalach. I tak chcemy działać – podkreśla Kawecki.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/filip-chajzer-maciej-kawecki-w-glowie-sie-nie-miesci-kanal-youtube
CZY SKOŃCZY SIĘ CHAJZEROWANIEM PO JAKIEJŚ AFERZE?

Biden podpisał pierwsze, ważne decyzje. Anulował część ustaleń Trumpa, donosi Wprost. Stany Zjednoczone powrócą do Światowej Organizacji Zdrowia i klimatycznego porozumienia paryskiego, a budowa muru na granicy z Meksykiem zostanie wstrzymana – to jedne z pierwszych decyzji nowego prezydenta USA Joe Bidena. Tuż przed godzin 23 czasu polskiego Joe Biden przybył do Białego Domu wraz z nową Pierwszą Damą Jill Biden. Choć Donald Trump złamał tradycję i nie pojawił się na zaprzysiężeniu swojego następcy, pozostał wierny innej tradycji – zostawił nowemu przywódcy USA list w Gabinecie Owalnym. Prezydent przekazał agencji Reutera, że list jest bardzo łaskawy, jednak ze względu na prywatny charakter, nie zamierza ujawniać jego treści. Zaledwie kilka godzin po zaprzysiężeniu Joe Biden podjął pierwsze decyzje. W Gabinecie Owalnym podpisał 17 aktów wykonawczych. Niektóre z nich anulowały wcześniejsze decyzje Donalda Trumpa.
https://www.wprost.pl/swiat/10411252/biden-podpisal-pierwsze-wazne-decyzje-anulowal-czesc-ustalen-trumpa.html

Sprzedaż samochodów w Europie odnotowała największy spadek w historii, stwierdzają Filary Biznesu. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, blokady spowodowane koronawirusem i inne ograniczenia w 2020 r. „miały bezprecedensowy wpływ na sprzedaż samochodów w Europie”. Sprzedaż spadła o prawie jedną czwartą.
https://filarybiznesu.pl/sprzedaz-samochodow-w-europie-odnotowala-najwiekszy-spadek-w-historii/a8256
OT, EFEKT PANDEMII

Mateusz Radecki powołany na wiceprezesa PERN, informuje PulsHR. Walne Zgromadzenie PERN powołało Mateusza Radeckiego na wiceprezesa tej spółki. Radecki, który od 2016 r. kierował pionem handlowym PERN, obejmie oficjalnie nowe stanowisko w zarządzie od czwartku, 21 stycznia – podała spółka.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/mateusz-radecki-powolany-na-wiceprezesa-pern,78997.html

Czy zapowiadane stopniowe otwieranie biznesów nadejdzie niebawem? Mamy taką nadzieję, ale do słów rządzących podchodzimy bardzo ostrożnie

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close