Kultura i sztukaMarketingMediaPolitykaPolskaTechnologie

Albicla, czyli (r)ewolucja wsteczna prawicowych mediów społecznościowych [OPINIA]

Albicla – Pogromca Facebooka XD

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” zapowiedział jakiś czas temu uruchomienie “polskiego facebooka”. Serwis Albicla.com miał być odpowiedzią na cenzurę, jakiej miały się dopuszczać Facebook i Twitter wobec konserwatywnych użytkowników. W rzeczywistości wszystko zaczęło się od bana dla Donalda Trumpa.

Niebezpieczne zjawiska monopolizacji i cenzury narastały od kilku lat, ale teraz osiągnęły apogeum. Musimy, mamy obowiązek się temu przeciwstawić. Jedyną radą jest tworzenie własnych mediów elektronicznych.

– stwierdził Tomasz Sakiewicz.

Właścicielem Albicla.com jest spółka Słowo Niezależne, wydawca portalu Niezalezna.pl i miesięcznika „Nowe Państwo”. Uruchomiony w środę serwis miał być rewolucją, a okazał się klapą. Chociaż nie, słowo “klapa” to zbyt słabe określenie w stosunku do tej strony i tego, co tam się dzieje. A dzieje się dużo – od notorycznego wycieku danych po spam memami z papieżem i treściami pedofilskimi.

Jednak od początku. Rejestracja na nowym portalu została udostępniona w środę o godz. 17. Niestety niektórzy użytkownicy nie mogą tego zrobić do dziś. Czemu? Wszystko przez maile z linkiem potwierdzającym założenie profilu, na które trzeba czekać kilka lub kilkanaście godzin. Tomasz Sakiewicz przekonuje, że takie opóźnienie wynika z dużej odpowiedzialności Albicli.

Ruch generowany w środę przez nasz nowy serwis przekraczał ruch wszystkich portali prawicowych. Skala zainteresowania jest gigantyczna, jesteśmy zaskoczeni, że tak dużo ludzi jest nim zainteresowanych. Oczywiście cały czas zwiększamy pojemność serwerów.

– zapewnił.

Emilewicz nie zostanie zawieszona ponieważ „okazała skruchę”.

Lech Kaczyński i Armia Papieży

“Szczęśliwcy”, którym udało się zarejestrować, mogli dzielić portal z takimi osobistościami jak Tomasz Sakiewicz czy politycy PiS. Konta założyli między innymi minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, posłanka i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka oraz wiceministrowie sprawiedliwości Marcin Romanowski i Sebastian Kaleta. Grono użytkowników Albicli stale się powiększało, a w czwartek w południe użytkowników było już 30 tysięcy.

Do naszych znajomych mogliśmy dodać również inne znane osoby. Setkę Janów Pawłów II, nieżyjącego Lecha Kaczyńskiego, drugie konto Lecha Kaczyńskiego czy nawet Donalda Trumpa. Wszystko przez śmieszków, którzy postanowili trollować serwis. Nieoficjalnie mówi się, że nawet około 95% użytkowników portalu to właśnie fejkowe konta. Co ciekawe, według regulaminu każdy użytkownik może mieć tylko jeden profil i podać na nim swoje prawdziwe imię i nazwisko. Sęk w tym, że i tak nikt tego nie sprawdza.

Dalej było już tylko gorzej. Na jaw wyszło, że Albicla ma regulamin skopiowany z portalu Facebook. Skąd o tym wiadomo? Pod niektórymi punktami znalazły się nawet hiperłącza do konkretnych zapisów serwisu Zuckerberga. Nikt ich nie usunął. Z regulaminu wynika, że Albicla może banować między innymi za naruszanie uczuć religijnych. Kłóci się to trochę z ogłoszeniami o Strefie Wolności Słowa.

Kolejne dni od uruchomienia portalu to notoryczne wycieki danych użytkowników. Na szczęście większość z nich to trolle, więc nie naruszono ich prywatności. Jednakże społeczność portalu Wykop i tak postanowiła zgłosić sprawę do UODO.

Węgry kupują rosyjską szczepionkę Sputnik V! Naukowcy są sceptyczni…

Pan Tadeusz jako hasło? Potrzymaj mi piwo!

Co do samej funkcjonalności portalu to jest ona podobna do Facebooka czy Twittera. Użytkownicy na swoich kontach mogą zamieszczać wpisy i zdjęcia, dodawać się do znajomych i obserwować inne profile, a obserwowane treści przeglądać na stronie głównej. I to wszystko. Nie ma powiadomień, czatów, grup. Co więcej, nie można nawet zmienić ustawień konta, zmienić hasła czy zwyczajnie go usunąć. A nie, jest jedna opcja. Pewien użytkownik założył konto “delete_account”. Po jego kliknięciu… usuwało nam konto.

Przy rejestracji można podać dowolny login i hasło o dowolnej długości. Jeden z użytkowników jako hasło swojego konta dodał… treść Pana Tadeusza. Tak, całą książkę. A jeśli komuś nie chce się kopiować książki to nie szkodzi. Jeśli pogrzebiemy w konsoli przeglądarki to możemy założyć konto bez loginu i hasła.

Na Albicli wrzucane jest wszystko. Od śmiesznych memów i postów trollujących po brutalne zdjęcia i wideo z wypadków czy nawet treści pornograficzne, a nawet pedofilskie.

Co na to Tomasz Sakiewicz? Redaktor jest dumny z działalności portalu. Dodaje, że cały hejt wynika z tego, że ,,naruszył potężne interesy i dokonał wyłomu w ścianie ideologicznego frontu”.

Tak jak się spodziewaliśmy przeżywamy niebywały atak hakerów i trolli internetowych. Próbują nam przeszkadzać, jak się da, ale to świadczy też o naszej sile.

– skomentował start portalu Tomasz Sakiewicz.

Chociaż Albicla miała pogrążyć Facebooka, na razie pogrążą sama siebie. Jak przyznał Sakiewicz, uruchomienie Albicla.com kosztowało ponad 100 tysięcy złotych.

Podsumowania nie będzie, bo to się samo podsumowuje.

Źródło: Wirtualne Media, Reddit, Wykop, Twitter

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close