PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Sanepid mówi, że nie chciał dawać ludziom mandatów, ale no musiał

Odmrażanie gospodarki od 1 lutego? Coraz mniej rzeczy na to wskazuje.

Główny Inspektor Sanitarny: bardzo nie chcielibyśmy dawać mandatów – cytuje Business Insider. Bardzo nie chcielibyśmy dawać mandatów, ale z uwarunkowań prawnych wynika, że za nieprzestrzeganie zasad jesteśmy zobligowani do wyciągania określonych konsekwencji i nakładania stosownych kar administracyjnych. I to jest powszechnie wiadome – mówi w wywiadzie dla “Polska Times Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
https://businessinsider.com.pl/firmy/przepisy/kary-dla-otwierajacych-sie-biznesow-komentarz-gis/wpq7nv2
A BIZNES SZYBKO SIĘ CHYBA PONOWNIE NIE OTWORZY

Wiceminister rozwoju: jeśli branża fitness otworzy się 1 lutego, to będzie wyłączona z pomocy – czytamy w nagłówku Polskiego Radia. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk – odnosząc się do zapowiedzi przedstawicieli klubów fitness, iż branża ta otworzy się od 1 lutego – powiedziała, że wówczas zostanie ona wyłączona z pomocy z Tarczy Branżowej i Tarczy Finansowej PFR 2.0. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk – odnosząc się do zapowiedzi przedstawicieli klubów fitness, iż branża ta otworzy się od 1 lutego – powiedziała, że wówczas zostanie ona wyłączona z pomocy z Tarczy Branżowej i Tarczy Finansowej PFR 2.0.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2664000,Wiceminister-rozwoju-jesli-branza-fitness-otworzy-sie-1-lutego-to-bedzie-wylaczona-z-pomocy
WIĘC TEN BIZNES CHYBA PO PROSTU PADNIE

Rząd nie ma planu? Szczere wyznanie prof. Horbana ws. odmrażania gospodarki. Czyżby rząd nie miał nawet planów na odmrażanie polskiej gospodarki? Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban rozwiał wątpliwości. Na pytanie redaktora o kolejne działania władz po 31 stycznia, gdy formalnie kończy się “narodowa kwarantanna“, odpowiedział następująco: Redaktor znowu antycypuje mi przyszłość. Jest jeszcze za wcześnie. Cały czas decydujemy. W przyszłym tygodniu możemy wypuścić do szkół resztę dzieci z klas podstawowych, moim zdaniem powinniśmy. A co dalej? Zobaczymy.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/21/rzad-nie-ma-planu-szczere-wyznanie-prof-horbana/
NO TO ZOBACZYMY.

Zapomnieliśmy o pandemii w obliczu świąt. Ale to za mało. Galerie na minusie, stwierdzają Filary Biznesu. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Proxi.cloud i UCE RESEARCH, o ponad 60% spadła bezpośrednio przed świętami zarówno liczba klientów, jak i wizyt w galeriach, centrach oraz pasażach handlowych. Tak wynika z porównania blisko miesięcznego ruchu zanotowanego przed ostatnią Wigilią i w analogicznym czasie 2019 r. Z kolei liczba odwiedzin przypadająca na jedną osobę w zestawianych ze sobą okresach zwiększyła się o ponad 1%. Natomiast średnia liczba wizyt statystycznego klienta wzrosła w 2020 r. do 3,79 z 3,75 w 2019 r.
https://filarybiznesu.pl/zapomnielismy-o-pandemii-w-obliczu-swiat-ale-za-malo-galerie-na-minusie/a8276
GALERIE MUSZĄ JAKOŚ ZEJŚĆ Z ZALEGAJĄCEGO W MAGAZYNACH TOWARU

Rzecznik rządu: Solidarność w UE nie zawsze jest realizowana – cytuje Rzeczpospolita. – Kontrakt niemiecki to jest symboliczny pokaz tego, że solidarność europejska nie zawsze jest realizowana. Mamy jeszcze przykład Nord Stream 2 i kilka innych działań – mówi rzecznik rządu Piotr Müller. W rozmowie z radiową Jedynką rzecznik rządu przekonywał, że obecnie największe wyzwanie w kwestii szczepień to nie logistyka, a same dostawy do kraju.
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/210129807-Rzecznik-rzadu-Bedziemy-rozwazac-kroki-prawne-wobec-Pfizera.html

Na Twitterze dyskusja o słowach Dworczyka:

UE chce wprowadzić „ciemnoczerwone” strefy. Gdzie będą obowiązywały? – zastanawia się Wprost. W czwartek przywódcy państw UE dyskutowali na temat pandemii koronawirusa. Poruszono problem opóźnień w dostawach szczepionek, a także zapowiedziano wprowadzenie „ciemnoczerwonych” stref zakażeń w Unii Europejskiej. Politycy zgodzili się, że powinny zostać utrzymane granice wewnętrzne Wspólnoty. – W tych strefach wirus występuje na bardzo wysokim poziomie. Wobec osób podróżujący ze stref ciemnoczerwonych byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe (do punktu docelowego – PAP) –  powiedziała. Dodała, że wszystkie nieistotne podróże z tych stref miałaby być „mocno odradzane”.
https://www.wprost.pl/polityka/10411852/ue-chce-wprowadzic-ciemnoczerwone-strefy-gdzie-beda-obowiazywaly.html

Są oznaki, że inflacja będzie spadała. Optymistyczne dane płyną z NBP i resortu finansów, informują Filary Biznesu. Minister finansów Tadeusz Kościński liczy na rozpoczęcie luzowanie obostrzeń w gospodarce już za kilka tygodni. Sprzyja temu polepszająca się sytuacja epidemiologiczna w kraju, program masowych szczepień, jak również dobre wieści z gospodarki. Jak informuje MF, dochody z VAT wzrosły w ubr. o 2-2,5% r/r, a z CIT – o ok. 0,5% r/r.
https://filarybiznesu.pl/sa-oznaki-ze-inflacja-bedzie-spadala-optymistyczne-dane-plyna-z-nbp-i-resortu-finansow/a8273
KOŚCIŃSKI ZACHĘCA TEŻ DO WYDAWANIA OSZCZĘDNOŚCI

Minister Finansów apeluje, by więcej wydawać: “Nie jest tak źle, ludzie nie tracą pracy.”. Minister finansów Tadeusz Kościński ma pomysł na kryzys gospodarczy. W rozmowie dla radiowej Jedynki zaapelował, by Polacy przestali trzymać gotówkę „pod materacem” i nie obawiali się wydawać jej na konsumpcję. Nie jest tak źle, ludzie nie tracą pracy. Zacznijmy te pieniądze wyciągać, używać na konsumpcję i inwestycje, o to nam chodzi, aby popierać takie działania.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/21/minister-finansow-apeluje-by-wiecej-wydawac-nie-jest-tak-zle-ludzie-nie-traca-pracy/
KTOŚ TU NIE CZYTAŁ HAYEKA

Ważą się losy zamknięcia granic wewnątrz UE, pisze Business Insider. Rada Europejska, czyli liderzy państw tworzących Unię Europejską, są dość mocno zmartwieni kolejną falą koronawirusa Covid-19, który tym razem w wersji zmutowanej, szybciej rozprzestrzeniającej się, przedostaje się do kolejnych krajów w Europie. Sytuacja jest na tyle poważna, że w czasie szczytu, który odbył się w trybie zdalnym, zupełnie poważnie rozważano zamknięcie granic wewnętrznych pomiędzy krajami unijnymi w ramach wspólnej, zsynchronizowanej decyzji, aby ograniczyć transmisję wirusa na kontynencie.
https://businessinsider.com.pl/waza-sie-losy-zamkniecia-granic-wewnatrz-ue/be7bcbg

Fiskus chce VAT od sprzedaży prywatnej ziemi, donosi Rzeczpospolita. Wystarczy, że masz pełnomocnika, dla skarbówki już jesteś przedsiębiorcą. I musisz płacić VAT. Osoby, które planują sprzedaż ziemi, muszą liczyć się z tym, że na transakcji będzie też chciała zarobić skarbówka. Z ostatnich interpretacji wynika, że dla urzędników każdy, kto pozbywa się gruntu, jest podatnikiem VAT.
https://www.rp.pl/Nieruchomosci/301219864-Fiskus-chce-VAT-od-sprzedazy-prywatnej-ziemi.html
ROK DOBRYCH ZMIAN, NO NIE?

Sejm przyjął zmiany w kodeksie drogowym

Jednakowa prędkość w obszarze zabudowanym przez całą dobę. Sejm przyjął zmiany w kodeksie drogowym, informuje Polskie Radio. Sejm przyjął zmiany w kodeksie drogowym. Nowe przepisy wprowadzają pierwszeństwo pieszych przed wejściem na przejście, obniżenie prędkości na obszarze zabudowanym i obowiązek minimalnego odstępu między samochodami na autostradach. Za nowelizacją głosowało 423 posłów, 22 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2663930,Jednakowa-predkosc-w-obszarze-zabudowanym-przez-cala-dobe-Sejm-przyjal-zmiany-w-kodeksie-drogowym

„Papcio Chmiel” nie żyje. Henryk Jerzy Chmielewski stworzył „Tytusa, Romka i A’Tomka”, pisze Wprost. Z informacji przekazanej przez Kasińskiego za pośrednictwem Facebooka wynika, że słynny „Papcio Chmiel” zmarł 21 stycznia. Media społecznościowe obiegła grafika informująca o śmierci twórcy komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”.
https://www.wprost.pl/kraj/10411845/papcio-chmiel-nie-zyje-henryk-jerzy-chmielewski-stworzyl-tytusa-romka-i-atomka.html
PAPCIU CHMIELU 🙁

Węgry kupią szczepionki p/COVID-19 od chińskiego producenta, donosi Polityka Zdrowotna. Węgry zawarły porozumienie z chińską firmą Sinopharm na zakup szczepionek na koronawirusa opracowanych przez tę firmę – powiedział w czwartek Gergely Gulyas, szef sztabu węgierskiego premiera Viktora Orbana. Węgry otrzymały jak dotąd 129 860 dawek i zaszczepiły od czwartku nieco ponad 96 000 osób przy użyciu szczepionek Pfizera i Moderny.
https://www.politykazdrowotna.com/69178,wegry-kupia-szczepionki-pcovid-19-od-chinskiego-producenta

Dawid Borowiec dyrektorem marketingu w Żywiec Zdrój, informuje PulsHR. Dawid Borowiec posiada ponad 20-letnią praktykę w marketingu największych marek na rynku FMCG. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywał pod koniec lat 90., pracując w Unileverze i Johnson&Johnson.

 

Dzisiejszy dzień raczej pod znakiem słabych informacji. Tyle dobrego, że w końcu nadszedł upragniony piątek. Widzimy się w po weekendzie, do zobaczenia!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close