NaukaPaństwoPolitykaŚwiatZdrowie i medycyna

Węgry kupują rosyjską szczepionkę Sputnik V! Naukowcy są sceptyczni…

Sputnik V trafi na Węgry

Węgry zamierzają kupić rosyjską szczepionkę na koronawirusa. Węgierski Narodowy Instytut Farmacji i Żywienia już wydał zgodę na wprowadzenie do obrotu rosyjskich szczepionek Sputnik V. Jak podaje Reuters, Rosja oświadczyła, że ​​może dostarczyć Węgrom szczepionkę od przyszłego miesiąca. Zatwierdzenie Budapesztu jest niezależne od Unii Europejskiej i może powodować napięcia w Brukseli, ponieważ szczepionka nie została zatwierdzona przez Europejską Agencję Medyczną (EMA).

Niektóre kraje, takie jak Argentyna, zezwoliły na zastosowanie rosyjskiej szczepionki w oparciu o dane dostarczone przez Rosję. Inne, takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, wydały zgodę po przeprowadzeniu własnych prób krajowych. Jak powiedział Kirill Dmitriev, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), kolejne rejestracje rosyjskiej szczepionki przez organy regulacyjne spodziewane są w tym miesiącu, głównie przez kraje Azji i Afryki.

Władze Rosji na podstawie tymczasowych wyników twierdzą, że ​​Sputnik V jest skuteczny w 91,4%, ale nie opublikowała jeszcze pełnego zestawu danych do testów. Oczekuje się, że dane z badań fazy III zostaną opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie medycznym prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu.

Rząd nie ma planu? Szczere wyznanie prof. Horbana ws. odmrażania gospodarki

Sputnik V budzi wątpliwości

Jednak naukowcy wyrazili obawy co do szybkości, z jaką Moskwa wypuściła swoją szczepionkę do obrotu, dając zezwolenie na rozpoczęcie masowych szczepień przed zakończeniem pełnych prób w celu sprawdzenia bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że Niemcy mogą pomóc Rosji przeprowadzić proces zatwierdzania EMA. Merkel powiedziała, że ​​jeśli zostanie wydana zgoda, Moskwa i Berlin mogą omówić wspólną produkcję szczepionki Sputnik V.

Tymczasem brazylijski partner produkcyjny RDIF, firma farmaceutyczna União Quimica, rozpoczęła już produkcję szczepionki Sputnik V, chociaż brazylijskie organy regulacyjne jeszcze nie zatwierdziły zastrzyku. União Quimica jest jednym z kilku zagranicznych producentów, na których Rosja będzie polegać przy realizacji umów eksportowych na dużą skalę.

Państwowy fundusz majątkowy RDIF zobowiązał się w tym roku dostarczyć Sputnik V ponad 500 milionom ludzi w dziesiątkach krajów. Będą one dostarczane przede wszystkim przez producentów między innymi z Kazachstanu, Chin, Indii i Korei Południowej.

Krajowa produkcja Sputnik V będzie koncentrować się w pierwszej kolejności na zaspokojeniu potrzeb rosyjskiej ludności. Od środy wyprodukowano 6,5 miliona dawek szczepionki. W lutym do regionów Rosji dotrze 5,17 mln dawek.

Źródło: Reuters

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close