Kultura i sztukaMarketingPaństwoPolitykaŚwiat

Joe Biden usunął “czerwony przycisk”, którym Trump… zamawiał Coca-Colę

Joe Biden od razu zabrał się do pracy

Nowy prezydent USA Joe Biden w przeciągu kilku godzin po ceremonii podpisał aż 17 dekretów (tzw. executive orders), w tym ten dotyczący powrotu Stanów Zjednoczonych do Porozumienia paryskiego. Wśród dokumentów podpisanych przez nowego prezydenta jest również tekst znoszący zakaz podróży do USA dla obywateli siedmiu muzułmańskich krajów. Biden wstrzymał również fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem i proces wycofywania USA z WHO. Nowy prezydent zarządził także obowiązek noszenia maseczek w budynkach federalnych. Nowy prezydent zlecił także swoim urzędnikom przegląd ponad 100 decyzji Donalda Trumpa, które mogą być cofnięte.

Nie wszystkie decyzje nowego prezydenta mają jednak tak wielką wagę. Niektóre zmiany wydają się… kosmetyczne. Taką jest między innymi usunięcie pewnego czerwonego przycisku z biurka na biurku Resolute, które znajduje się w Gabinecie Owalnym. Czerwony przycisk w drewnianej obudowie był chętnie używany przez poprzedniego prezydenta, Donalda Trumpa.

Czy czerwony przycisk to słynny “guzik atomowy”? Nie, przycisk przez ostatnie cztery lata był bardzo chętnie wykorzystywany przez Donalda Trumpa do… zamawiania swojego ulubionego napoju, czyli dietetycznej Coca-Coli.

Wszyscy robią się nieco nerwowi, gdy wciskam ten przycisk.

– żartował były prezydent w czasie wywiadu udzielonego w 2017 roku dziennikowi “Financial Times” i agencji AP.

Trump zdecydował się wówczas nawet na małą demonstrację. Wcisnął przycisk, a chwilę później w Gabinecie owalnym pojawił się kelner, który postawił na jego biurku szklankę z Diet Coke.

Węgry kupują rosyjską szczepionkę Sputnik V! Naukowcy są sceptyczni…

Joe Biden zmienia wystrój Gabinetu Owalnego

Joe Biden dokonał także kilka innych zmian w Gabinecie Owalnym. Poza usunięciem z biurka “czerwonego przycisku” nowy prezydent USA dokonał również innej ważnej zmiany – zastąpił portret Andrew Jacksona portretem Franklina D. Roosevelta. W innych częściach biura na ścianach zawieszono portrety byłych prezydentów: George’a Washingtona, Abrahama Lincolna, Thomasa Jeffersona i Alexandra Hamiltona.

W Gabinecie Owalnym pojawiły się również podobizny kilku postępowych aktywistów – co wpisuje się – w priorytety polityki Joe Bidena. Joe Biden nakazał ustawienie popiersi Roberta F. Kennedy’ego, Martina Luthera Kinga Jr, Rosy Parks, Eleonora Roosevelta oraz Cesara Chaveza.

Słynne biurko Resolute, przy którym zasiadają prezydenci USA, to jeden z najbardziej ikonicznych mebli na świecie. To prezent królowej Wielkiej Brytanii – Wiktorii dla prezydenta Rutherforda Hayesa. Do Białego Domu przywiezione zostało 23 listopada 1880 roku. Mebel wykonano z dębowego drewna XIX-wiecznego brytyjskiego żaglowca “Resolute”. Waży 160 kg.

Źródło: Next Gazeta.pl

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close