PaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Masowe protesty w Rosji po zatrzymaniu Nawalnego! “Nie odejdziemy!”

Masowe protesty w Rosji

Siarczyste mrozy nie zniechęciły Rosjan do wyjścia na ulicę po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego. W kilkudziesięciu miastach Rosji trwają masowe protesty w obronie rosyjskiego opozycjonisty. Mieszkańcy z rosyjskimi flagami głośno skandują hasła przeciwko władzy, a policja aresztuje wielu demonstrantów.

Masowe protesty mają się odbywać w ponad 60 miastach. Od czterech dni rosyjskie służby prowadzą działania prewencyjne, by stłumić demonstracje w zarodku. Zatrzymano najbliższych współpracowników Aleksieja Nawalnego, a kilkudziesięciu innym wręczono pisemne ostrzeżenia. Nieoficjalnie mówi się, że służby aresztowały nawet żonę zatrzymanego opozycjonisty.

Demonstracje zorganizowano również na Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie obecnie trwają siarczyste mrozy. Funkcjonariusze brutalnie traktują zatrzymanych, co widać na filmach zamieszczonych w mediach społecznościowych przez świadków wydarzeń.

Nie odejdziemy!

– wykrzykują demonstranci z Irkucka.

Według rosyjskich niezależnych mediów policja zatrzymała łącznie około 125 osób. Najwięcej – bo 23 – we Władywostoku i Komsomolsku nad Amurem, po 13 w Jakucku i Jużno-Sachalińsku, 12 w Chabarowsku i 11 – w Błagowieszczańsku. Do policyjnych aresztów trafili zwolennicy Aleksieja Nawalnego z 16 innych miast. Z kolei rządowe media próbują umniejszać skalę protestów i informują, że w całym kraju protestuje maksymalnie kilkaset osób.

Rosja: Trzech 14-latków oskarżonych o terroryzm, bo chcieli wysadzić siedzibę FSB… w Minecrafcie

Nawalny zatrzymany po powrocie do Rosji

Uczestnicy protestów żądają uwolnienia opozycjonisty, który przebywa w areszcie. Przypomnijmy, że Aleksiej Nawalny został zatrzymany zaraz po powrocie do Rosji. Nawalny wracał wraz z żoną z pięciomiesięcznego pobytu w Niemczech, gdzie leczył się po próbie otrucia Nowiczokiem. Opozycjonista uważa, że za próbą jego otrucia stały władze Rosji.

Przyleciałem i mogę powiedzieć, że jestem absolutnie szczęśliwy! To najlepszy dzień w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. To mój dom. Nie boję się. Idę na kontrolę graniczną, wyjdę i pojadę do domu. Dlatego, że mam rację, wszystkie sprawy karny są sfabrykowane. Nie tylko prawda jest po mojej stronie, ale i sąd.

– powiedział polityk przed wejściem do terminalu, a zaraz potem został aresztowany.

W Irkucku kilkaset osób, głównie młodzi ludzie, skandowali w centrum miasta hasło “my jesteśmy władzą”. Podobne masowe protesty zorganizowano między innymi w Kemerowie, Krasnojarsku, Nowokuźniecku, Nowosybirsku i Tomsku. Poparcie dla demonstrantów wyraziły organizacje broniące praw człowieka, a także znani artyści, pisarze i niezależni dziennikarze.

Od czterech dni policja i prokuratura apelują, aby zwolennicy rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie wychodzili na ulice i przypominają o odpowiedzialności karnej za organizowanie nielegalnych zgromadzeń. Specjalne ostrzeżenie od rosyjskiego MSZ dostali amerykańscy dyplomaci.

Źródło: Gazeta.pl

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close