Kultura i sztukaMediaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

TikTok z blokadą we Włoszech. 10-latka zmarła przez “challenge”

TikTok z blokadą we Włoszech

Władze Włoch zdecydowały o zablokowaniu aplikacji TikTok dla użytkowników, których wieku nie można zweryfikować. Decyzja włoskich władz ma związek z tragedią do jakiej doszło przez niebezpieczne wyzwanie na TikToku. 10-latka z Palermo udusiła się po tym jak wzięła udział w “blackout challenge”. Wyzwanie polega na tym, że użytkownicy nagrywają, jak podduszają się do utraty świadomości. Przy próbie nagrania doszło do zatrzymania akcji serca, a dziewczynka udusiła się paskiem. Znalazła ją 5-letnia siostra.

TikTok był jej światem, tak samo Youtube. Tak spędzała czas.

– powiedział mediom Angelo Sicomero, ojciec zmarłej dziewczynki.

Co bardzo ważne, zgodnie z regulaminem aplikacji TikTok, 10-latka w ogóle nie mogła korzystać z platformy. Konto mogą bowiem zakładać osoby od 13. roku życia. Niestety nikt tego dostatecznie nie sprawdził.

Sprawa wstrząsnęła mieszkańcami Włoch i spowodowała szybką reakcję krajowych władz. Zgodnie z decyzją krajowego urzędu ochrony danych do 15 lutego zablokowano dostęp do serwisu dla użytkowników, których wieku nie można zweryfikować. Do tego czasu platforma musi wprowadzić skuteczne mechanizmy weryfikacji wieku użytkowników. GPDP oskarżył również TikToka o to, że niedostatecznie dba o bezpieczeństwo użytkowników i weryfikację wieku.

Włoski Urząd Ochrony Danych (GPDP) nakazał Tik Tok natychmiastowe zablokowanie korzystania z danych użytkowników, których wiek użytkownika nie został ustalony z całą pewnością.

– napisano w oświadczeniu.

Telefon dla zboków? Seksistowska reklama LG Polska z Wardęgą [ŻENADUWA ROKU]

TikTok reaguje

Na zarzuty włoskiego urzędu odpowiedział rzecznik TikToka.

Bezpieczeństwo społeczności TikTok jest naszym absolutnym priorytetem, z tego powodu nie zezwalamy na żadne treści, które zachęcają, promują lub gloryfikują zachowania, które mogą być niebezpieczne.

– przekazał rzecznik.

Dodał również, że serwis w pełni współpracuje z włoskimi władzami, nie ma jednak wiedzy o żadnych treściach, które mogłyby skłonić dziewczynkę do wzięcia udziału w wyzwaniu. Ponadto administracja TikToka wprowadziła w ostatnim czasie nowe zasady prywatności dla osób poniżej 18 roku życia. Zgodnie z nowymi zapisami domyślne ustawienia użytkowników w wieku od 13 do 15 lat pozostaną jako prywatne. Tylko zatwierdzeni obserwujący będą mogli przeglądać zawartość użytkownika.

Platforma przestanie również zezwalać wszystkim użytkownikom na komentowanie filmów osób poniżej 15. roku życia. Takie treści będą mogli oceniać tylko znajomymi nieletnich. Sami użytkownicy poniżej 15. roku życia mogą całkowicie wyłączyć komentowanie.

TikTok domyślnie wyłączył również możliwość sugerowania kont nieletnich innym użytkownikom. Niepełnoletni użytkownicy nie mogą ponadto już kupować, wysyłać ani otrzymywać wirtualnych prezentów za pośrednictwem platformy.

TikTok został globalnie ściągnięty ponad 2 mld razy, zaś w dobie pandemii koronawirusa przybyło mu aż 623 mln instalacji. Według nieoficjalnych danych w 2019 roku chiński właściciel serwisu, ByteDance, zanotował wzrost przychodów do 17 mld dolarów, a firma wypracowała zysk netto w wysokości 3 mld dolarów. Wszystkie platformy prowadzone przez ByteDance mają ponad 1,5 mld użytkowników miesięcznie.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close