NaukaOchrona środowiskaPaństwoRolnictwoŚwiatTechnologie

W Afryce powstaje Wielki Zielony Mur! Gigantyczny ekologiczny projekt!

Wielki Zielony Mur w Afryce

Wielki Zielony Mur to projekt opracowany w 2005 roku podczas szczytu Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary, wspierany przez Unię Afrykańską. Celem projektu jest utworzenie „pasa zieleni” ciągnącego się z zachodu na wschód Afryki, z Senegalu do Dżibuti, który będzie oddzielał Saharę od Sahelu. Sahel to przecinający Afrykę w poprzek pas suchej sawanny, która graniczy od północy z Saharą, a od południa z sawanną leśną. Szerokość tego pasa wynosi średnio 500 km.

Wraz z eksplozją demograficzną Sahel został silnie zdegradowany przez działalność człowieka. Kolejnym niekorzystnym czynnikiem były wielkie susze, które objęły region w latach 60. XX wieku i powracały przez następne dwa dziesięciolecia. Od tamtego czasu Sahara przesunęła się o 100–150 km na południe. Państwa tego regionu porozumiały się i uznały, że czas odwrócić ten trend.

W projekcie uczestniczy 11 państw afrykańskich, które powołały agencję koordynującą cały program. Na konwencji utworzenia Panafrican Agency for The Great Green Wall określono statut i nakreślono ramy projektu. Uczestnictwo w projekcie Wielki Zielony Mur zgłosiły: Senegal, Mauretania, Mali, Burkina Faso, Niger, Nigeria, Czad, Sudan, Etiopia, Erytrea i Dżibuti.

Państwa te postanowiły, że wspólnie zasadzą pas drzew i krzewów o długości około 7775 km, przeciętnej szerokości 15 km i łącznej powierzchni około 11 662 500 ha. Ma on przebiegać w odległości około 100 km od Sahary. Pas zieleni ma docelowo stanowić północną granicę strefy zadrzewionej i użytkowanej rolniczo oraz zwiększyć produkcję rolniczą i odwrócić trend ubożenia ludności tego rejonu. Pozwoli na przywrócenie do życia około 100 mln zdegradowanych gruntów i pochłanianie 250 mln ton dwutlenku węgla każdego roku.

To globalny symbol ludzkości przezwyciężającej swoje największe zagrożenie – nasze szybko degradujące się środowisko.

– przekonują twórcy projektu.

Masowe protesty w Rosji. Zatrzymano już ponad 3 tysiące osób!

Wielki Zielony Mur jest bardzo potrzebny

Kraje afrykańskie, a szczególnie te położone w rejonie Sahelu, nie są w stanie udźwignąć kosztów tego typu projektów, więc realizację wspiera m.in. Globalny Fundusz Środowiskowy, sprzymierzona z Bankiem Światowym międzyrządowa organizacja wspierająca inwestycje proekologiczne. Ponadto poparcie zadeklarowały inne organizacje międzynarodowe, a także niektóre państwa i prywatne fundacje.

Do tej pory Wielki Zielony Mur ukończono w około 15%, a termin końcowej realizacji projektu przesunął się na 2030 rok. W Senegalu posadzono 12 mln drzew odpornych na suszę, a w Etiopii przywrócono 15 mln ha zdegradowanych obszarów. Z kolei w Nigerii i Nigrze przywrócono po 5 mln ha zdegradowanej ziemi.

Teraz tworzenie Wielkiego Zielonego Muru ma znacząco przyspieszyć. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że projekt otrzyma co najmniej 14 mld dolarów finansowania – ok. 30% całej brakującej kwoty. Zapowiedź ta padła na zorganizowanym przez Francję, ONZ i Bank Światowy szczycie One Planet Summit, który poświęcono bioróżnorodności.

Niezliczona liczba posadzonych drzew, krzewów, traw i innych roślin ma pomóc kilkunastu afrykańskim krajom w walce ze zmianami klimatu, degradacją gleby, pustynnieniem, utratą bioróżnorodności, ubóstwem czy wreszcie bezpieczeństwem żywnościowym.

Wielki Zielony Mur jest Afryce bardzo potrzebny. 46% afrykańskiej ziemi ulega degradacji, co zagraża egzystencji prawie 2/3 ludności kontynentu.

Fot. FB

Źródło: Wikipedia, Dobre Wiadomości

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close