GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Jest decyzja rządu: kwota wolna od podatku w górę! No, ale nie w Polsce…

Kwota wolna od podatku w górę na lipiec

Chociaż nie jest to jeszcze oficjalne, ujawniony niedawno komunikat rządu Botswany wskazuje, że od 1 lipca br. nastąpi podwyższenie progu podatku dochodowego. Oczekuje się, że kwota wolna od podatku wzrośnie z 36 000 do 48 000 BWP rocznie, co w przeliczeniu na złotówki oznacza wzrost z 12 240 do 16 320 złotych. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Botswany, którego miesięczne zarobki wynoszą 4 000 BWP, czyli 1 360 zł lub mniej, nie będzie musiał płacić podatku dochodowego.

Konsultant zarządzający podatkami w Aupracon Tax Specialists, Jonathan Hore, wyjaśnia, że takie posunięcie to dobry krok i jego zdaniem kwota wolna od podatku powinna wzrosnąć jeszcze bardziej, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny chaos Covid-19.

Jest to krok we właściwym kierunku, ponieważ zmniejszy i zwróci część podatku społeczeństwu. Jeśli ma to nastąpić, to dopiero od 1 lipca 2021 r.

– zaznaczył specjalista podatkowy.

W Afryce powstaje Wielki Zielony Mur! Gigantyczny ekologiczny projekt!

A tymczasem w Polsce….

Botswana jest państwem w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Notuje najwyższy wzrost PKB na osobę na świecie. Średni wzrost w latach 1966-1999 wyniósł ponad 9%. Ten spektakularny rozwój “Perła Afryki” zawdzięcza głównie reformom gospodarczym dokonanym przez Seretse Khamę oraz wydobyciu diamentów. W chwili obecnej Botswana boryka się z epidemią AIDS: według szacunków co trzeci mieszkaniec tego państwa jest zakażony wirusem HIV.

Kwota wolna ma w założeniu odciążać zarabiających najmniej od nadmiernego opodatkowania pracy. Tymczasem w Polsce dla większości obywateli, czyli zarabiających od 13 001 zł do 85 528 zł rocznie, kwota wolna od podatku nie uległa zmianie przez 10 ostatnich lat i nadal wynosi 3 091 zł.

Polska kwota wolna jest osobliwością na tle Europy. W 2016 roku portal Money.pl zebrał dane z 21 krajów Unii za 2015 rok, Polska zajmuje tam ostatnie miejsce. Słowacka kwota dla podatników o dochodzie niższym niż 19 800 euro rocznie była pięć razy wyższa od standardowej kwoty Polskiej. Z kolei Infor podsumował kwoty wolne za rok 2017 w 17 krajach Unii. Polska – ponownie – na dnie tabeli.

Źródło: The Voice, OKO.press

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close