PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Co dalej z obostrzeniami? Rząd potrzebuje kilku dni do namysłu

Około 20 000 lokali gastronomicznych otworzyło się wbrew decyzji rządu. To liczba, która z pewnością da władzy sporo do myślenia.

Decyzja ws. obostrzeń jeszcze nie teraz. “Będzie w najbliższych dniach” – czytamy w Business Insiderze. We wtorek na pewno nie zostanie ogłoszona decyzja, co dalej z obostrzeniami epidemicznymi. Taka informacja pewnie pojawi się w najbliższych dniach. Nie spodziewam się, żeby to było zaostrzenie obostrzeń – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. We wtorek na pewno nie zostanie ogłoszona decyzja, co dalej z obostrzeniami epidemicznymi. Taka informacja pewnie pojawi się w najbliższych dniach. Nie spodziewam się, żeby to było zaostrzenie obostrzeń – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/decyzja-ws-obostrzen-nie-we-wtorek-bedzie-to-w-najblizszych-dniach/n4zpcmg
TO MOŻE 31 STYCZNIA O 21?

Nie ma moralnego uzasadnienia, aby od restauratorów wymagać zwiększonej odpowiedzialności [WYWIAD] 300Gospodarki. Nie widzę powodu, dla którego właściciel restauracji, klubu fitness, czy jakiegokolwiek obiektu usługowego miałby większe obowiązki moralne względem klientów niż właściciel fabryki wobec pracowników – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką Sebastian Stodolak, filozof, szef Departamentu Badań i Analiz wolnorynkowego think tanku Warsaw Enterprise Institute. Ma obowiązek zapewnić podstawowe wymogi sanitarne, natomiast nie jest w stanie zagwarantować, że ktoś się czymś nie zarazi. A gdyby tak się stało, to nie może być pociągnięty do odpowiedzialności – za co miałby odpowiadać? Za istnienie wirusów czy za dobrowolną decyzję klienta, że chce skorzystać z jego usług?
https://300gospodarka.pl/wywiady/nie-ma-moralnego-uzasadnienia-aby-od-restauratorow-wymagac-zwiekszonej-odpowiedzialnosci-wywiad
COŚ W TYM JEST

Zamówienia publiczne. Z początkiem roku przetargi niemal zamarły. To jednak tylko część problemów, stwierdza Wprost. Niemal całkowity paraliż nowych przetargów publicznych. Rok 2021 przyniósł nowe przepisy i trwającą pandemię. Sytuacja jest bardzo poważna. Wbrew temu, co od razu przychodzi na myśl, najważniejszym elementem hamulcowym nie jest pandemia. Od stycznia 2021 roku panuje bowiem nowe prawo zamówień publicznych. Jak pisze dziennik, wszyscy zamawiający starali się wszcząć postępowania przetargowe jeszcze na podstawie poprzednich przepisów. Stąd tak ogromna przepaść między rozpoczętymi przetargami w grudniu 2020 r., a ofertami styczniowymi.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/infrastruktura/10413187/zamowienia-publiczne-z-poczatkiem-roku-przetargi-niemal-zamarly-to-jednak-tylko-czesc-problemow.html

Schetyna wbija szpilę Budce. “Gdzie jest Platforma Obywatelska?” – cytuje DoRzeczy. Zostawiałem Platformę Obywatelską, gdy miała 31 procent poparcia, wygrała w Senacie, a wcześniej obroniła wszystkie miasta w wyborach samorządowych. Borys Budka to otrzymał, a teraz po roku można się zapytać: gdzie jest Platforma Obywatelska? – mówił były lider PO Grzegorz Schetyna.
https://dorzeczy.pl/kraj/170092/schetyna-wbija-szpile-budce-gdzie-jest-platforma-obywatelska.html
CZYLI SPORY NIE TYLKO W ZJEDNOCZONEJ PRAWICY

Wirusolog: pod jednym warunkiem można będzie wprowadzić poluzowania strefowe – czytamy w nagłówku Business Insidera. Mamy obecnie w Polsce stabilizację zakażeń. Jeżeli faktycznie dane pokażą pod koniec tygodnia spadek zakażeń, wówczas, będzie można przejść do strefowego poluzowania restrykcji, a nie ogólnokrajowego – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W ocenie profesora mamy obecnie w Polsce pewnego rodzaju stabilizację liczby zakażeń. – Wcześniej była ona na poziomie 10 tys., a aktualnie jest mniej więcej na poziomie 5 tys. osób. To jest i tak znacząco za dużo – powiedział ekspert. Jak wskazał – “to, czy mamy obecnie pewien spadek zachorowań na COVID-19, dowiemy się dopiero w czwartek, piątek tego tygodnia”.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/luzowanie-obostrzen-w-polsce-opinia-wirusologa/7pjlqjx
OD DAWNA CAŁY KRAJ POWINIEN BYĆ ŻÓŁTĄ STREFĄ

Od dawna nie mieliśmy tylu oszczędności

Polacy mają najwięcej oszczędności od 20 lat. Kiedy i na co zaczną je wydawać? – zastanawia się 300Gospodarka. Mimo rekordowo wysokiej stopy oszczędności polskich gospodarstw domowych, w kolejnych miesiącach wcale nie musi czekać nas rozkwit konsumpcji. Ekonomiści Credit Agricole wskazują na kluczowe czynniki, które sprawią, że w 2021 będziemy raczej oszczędni. Zgodnie z danymi Eurostatu stopa oszczędności dobrowolnych wyniosła w drugim kwartale 2020 r. 14,2 proc. i osiągnęła najwyższy poziom od co najmniej 1999 roku Z kolei w trzecim kwartale obniżyła się ona do 7,8 proc., jednak nadal pozostawała wyraźnie powyżej średniej historycznej.
https://300gospodarka.pl/news/polacy-maja-najwiecej-oszczednosci-od-20-lat-kiedy-i-na-co-zaczna-je-wydawac
JAK TO MÓWIŁ MINISTER FINANSÓW, CZAS WYDAWAĆ

Problemy ze szczepieniami w Unii Europejskiej opisuje Rzeczpospolita. Bruksela będzie kontrolować eksport szczepionek z UE. I zaostrza zasady podróżowania w reakcji na nowe warianty koronawirusa. Komisja Europejska wzięła się za koncerny farmaceutyczne niedotrzymujące harmonogramu dostaw szczepionek do UE. AstraZeneca, która ma dostać autoryzację od Europejskiej Agencji Leków, już w piątek zapowiedziała, że jej dostawy w pierwszym kwartale wyniosą 30 mln zamiast 80 mln dawek.
https://www.rp.pl/Covid-19/301259919-Problemy-ze-szczepieniami-w-Unii-Europejskiej.html
CZYLI ZNÓW CAŁY PROCES SIĘ OPÓŹNI

TikTok z blokadą we Włoszech. 10-latka zmarła przez “challenge”. Władze Włoch zdecydowały o zablokowaniu aplikacji TikTok dla użytkowników, których wieku nie można zweryfikować. Decyzja włoskich władz ma związek z tragedią do jakiej doszło przez niebezpieczne wyzwanie na TikToku. 10-latka z Palermo udusiła się po tym jak wzięła udział w “blackout challenge”. Wyzwanie polega na tym, że użytkownicy nagrywają, jak podduszają się do utraty świadomości. Przy próbie nagrania doszło do zatrzymania akcji serca, a dziewczynka udusiła się paskiem. Znalazła ją 5-letnia siostra.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/25/10-latka-zmarla-przez-wyzwanie-na-tiktok-wlochy-blokuja-aplikacje/

Biznes liczy sam na siebie i otwiera się w lockdownie. Co grozi przedsiębiorcom? – wyjaśnia Rzeczpospolita. Jedni stracą pomoc państwa, inni może nigdy jej nie uzyskają. Wolą mieć klientów i obroty. Restauratorzy, hotelarze, właściciele stoków narciarskich czy ośrodków sportowych i inni przedsiębiorcy są na skraju zdolności finansowych. Wielu musiało zamknąć swoje biznesy, przeprowadzić zwolnienia. Już trzy miesiące branża gastronomiczna nie może wydawać posiłków inaczej niż na wynos. Część właścicieli firm postanowiła dołączyć do akcji #otwieraMY. Otworzyły się restauracje na Starówkach, np. w Toruniu czy Nowym Tomyślu i Rzeszowie, puby, np. w Gorzowie Wielkopolskim, knajpy przy Krupówkach w Zakopanem czy bistra w Białce Tatrzańskiej i innych górskich miejscowościach. Prawnicy nie pochwalają decyzji przedsiębiorców o uruchomieniu biznesów wbrew prawu, ale wielu je rozumie.
https://www.rp.pl/Firma/301259924-Biznes-liczy-sam-na-siebie-i-otwiera-sie-w-lockdownie-Co-grozi-przedsiebiorcom.html
ZA 2-3 MIESIĄCE NIE BYŁOBY DO CZEGO WRACAĆ

Zespół Flaming Lips zorganizował w Oklahomie wyjątkowy koncert pod hasłem “Fuck you Covid-19”, podczas którego zarówno zespół, jak i publiczność znajdowali się w specjalnych bańkach. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo fanom.

Nowy, wspaniały świat się marzy Chinom

Prezydent Chin żąda nowego świata, pisze RMF FM. Prezydent Chin przemawia do uczestników – wirtualnego w tym roku – szczytu Światowego Forum Ekonomicznego. Xi Jinping proponuje szerszą międzynarodową współpracę w zwalczaniu skutków pandemii i sugeruje, że przyszedł czas, by Chiny zyskały należną rolę w decydowaniu o losach świata. Lider chińskich komunistów dał do zrozumienia, że USA powinny zacząć bardziej dzielić się decyzjami z innymi krajami, w tym głównie z Chinami. Zaapelował, by o losach wspólnoty międzynarodowej “przestał decydować jeden, czy też kilka krajów”. Jednocześnie zapowiedział, że Chiny będą bardziej aktywnie brać udział w zarządzaniu gospodarką światową, postrzega przy tym wyjątkową rolę grupy G-20.
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-prezydent-chin-zada-nowego-swiata,nId,5008406
NAPIĘCIE ROŚNIE

Zagraniczni inwestorzy odwracają się od Stanów Zjednoczonych. Teraz stawiają na Chiny, piszą Filary Biznesu. Według raportu opublikowanego w niedzielę przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, bezpośrednie inwestycje firm zagranicznych w USA spadły w zeszłym roku o 49% do 134 miliardów dolarów. Z kolei bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach wzrosły o 4% do 163 miliardów dolarów w 2020 roku. Według ONZ, rok 2020 był pierwszym w historii rokiem, w którym bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach wyprzedziły te w Stanach Zjednoczonych. Chiny są obecnie największym na świecie odbiorcą inwestycji zagranicznych firm.
https://filarybiznesu.pl/zagraniczni-inwestorzy-odwracaja-sie-od-stanow-zjednoczonych-teraz-stawiaja-na-chiny/a8331

W Afryce powstaje Wielki Zielony Mur! Gigantyczny ekologiczny projekt! Wielki Zielony Mur to projekt opracowany w 2005 roku podczas szczytu Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary, wspierany przez Unię Afrykańską. Celem projektu jest utworzenie „pasa zieleni” ciągnącego się z zachodu na wschód Afryki, z Senegalu do Dżibuti, który będzie oddzielał Saharę od Sahelu. Sahel to przecinający Afrykę w poprzek pas suchej sawanny, która graniczy od północy z Saharą, a od południa z sawanną leśną. Szerokość tego pasa wynosi średnio 500 km.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/25/w-afryce-powstaje-wielki-zielony-mur-gigantyczny-ekologiczny-projekt/

SpaceX z kolejnym rekordem. Kosmiczny internet nabiera tempa, stwierdza Wprost. Tylu satelitów jeszcze nigdy nie wystrzelono jedną rakietą. SpaceX przeprowadziła wczoraj misję, która przejdzie do historii. SpaceX nie zwalnia tempa. W czasie gdy część firmy nieustannie pracuje nad rozwojem programu Starship w Boca Chica w Teksasie, druga część prowadzi misje komercyjne z Przylądka Canaveral. Wczoraj wystartowała jedna z nich. Transporter-1, bo taką nazwę nosiła, przejdzie jednak do historii. Żadna rakieta w historii nie wyniosła jednocześnie tylu satelitów.
https://www.wprost.pl/kosmos/10412924/spacex-z-kolejnym-rekordem-kosmiczny-internet-nabiera-tempa.html

Mariusz Poławski wiceprezesem Develii, informuje PulsHR. Od poniedziałku 25 stycznia Mariusz Poławski objął stanowisko wiceprezesa zarządu Develii. Zastąpi on Mirosława Kujawskiego, który złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Mariusz Poławski posiada blisko 20-letnie doświadczenie na stanowiskach menedżerskich. Od 2003 roku związany był z grupą kapitałową Marvipol, pełniąc funkcję dyrektora zarządzającego, dyrektora operacyjnego, członka zarządu oraz wiceprezesa zarządu. Przez ostatnie 7 lat odpowiadał przede wszystkim za sektor mieszkaniowy i magazynowy, w tym m.in. za szeroko pojętą realizację i komercjalizację projektów deweloperskich.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/mariusz-polawski-wiceprezesem-develii,79097.html

Tak więc dalej nie wiemy, jak będzie wyglądać to luzowanie obostrzeń. Z jednej strony rząd wie, że wielu przedsiębiorców jest już na skraju, z drugiej zaś… to rząd, nigdy nie wiadomo, co zrobi.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close