PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Minister zdrowia chce utrzymania restrykcji. Nie dla otwarcia gastro, hoteli oraz szkół

Wiemy, że u naszej władzy wszystko potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie. Aktualnie wszystko wskazuje jednak na to, że na szybkie odmrażanie gospodarki nie ma co liczyć.

Minister zdrowia: zasadne wydaje się utrzymanie restrykcji – cytuje Business Insider. “Dziś mamy posiedzenie zespołu kryzysowego i tam będziemy omawiać sytuację. Z mojego punktu widzenia zasadne wydaje się utrzymanie restrykcji” – powiedział Niedzielski. Rząd rozważa otwarcie od 1 lutego wszystkich sklepów w galeriach handlowych – rekomenduje to resort rozwoju. Mniej prawdopodobne jest otwarcie hoteli. Nie ma mowy o otwarciu siłowni czy restauracji.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/minister-zdrowia-zasadne-wydaje-sie-utrzymanie-restrykcji/1d5j93v
NIBY CZŁOWIEK WIEDZIAŁ, A JEDNAK SIĘ TROCHĘ ŁUDZIŁ

Minister zdrowia: Jestem przeciwnikiem otwarcia hoteli – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. Minister zdrowia Adam Niedzielski opowiedział się przeciwko otwieraniu hoteli, których działalność została ograniczona rozporządzeniem rządu. W Radiu Zet oświadczył, że utrzymanie obecnych restrykcji epidemicznych z jego punktu widzenia wydaje mu się “najbardziej rekomendowane”. – Absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół – zadeklarował.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210129463-Minister-zdrowia-Jestem-przeciwnikiem-otwarcia-hoteli.html
TO BY BYŁO NA TYLE

Jest decyzja rządu: kwota wolna od podatku w górę! No, ale nie w Polsce… Chociaż nie jest to jeszcze oficjalne, ujawniony niedawno komunikat rządu Botswany wskazuje, że od 1 lipca br. nastąpi podwyższenie progu podatku dochodowego. Oczekuje się, że kwota wolna od podatku wzrośnie z 36 000 do 48 000 BWP rocznie, co w przeliczeniu na złotówki oznacza wzrost z 12 240 do 16 320 złotych. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Botswany, którego miesięczne zarobki wynoszą 4 000 BWP, czyli 1 360 zł lub mniej, nie będzie musiał płacić podatku dochodowego.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/26/jest-decyzja-rzadu-kwota-wolna-od-podatku-w-gore-no-ale-nie-w-polsce/
SPOKOJNIE, WŁADZE PRZYGOTOWAŁY TEŻ COŚ DLA NAS…

Wszystkie zlecenia będą oskładkowane. Resort podał datę wprowadzenia zmian, pisze Wprost. Sprawdzają się dotychczasowe doniesienia o pracach nad oskładkowaniem umów zleceń. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że zamierza wprowadzić tego typu rozwiązanie już od 1 stycznia 2022 roku. To więc ostatni rok nieoskładkowanych zleceń, co może poważnie zmienić rynek pracy, który znamy w obecnej formie.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10413597/wszystkie-zlecenia-beda-oskladkowane-resort-podal-date-wprowadzenia-zmian.html
STONOGA_FACE

Ponad 1/3 polskich firm notuje spadek obrotów przez pandemię. W najgorszej sytuacji są branże budowlana, handlowa i usługowa, donosi 300Gospodarka. Słabszy popyt na produkty i usługi powoduje, że ponad 1/3 firm wystawia miesięcznie mniej faktur niż przed pandemią – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i NFG. Prawie 27 proc. firm wystawia więcej faktur niż przed pandemią. Jak wskazują autorzy badania „Płynność finansowa MŚP w pandemii”, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD) i firmy faktoringowej NFG, ponad 1/3 firm wystawia miesięcznie mniej faktur niż przed pandemią. To oznacza mniejsze wpływy w firmowym budżecie, ale też mniejszy obrót w gospodarce.
https://300gospodarka.pl/news/ponad-1-3-polskich-firm-notuje-spadek-obrotow-przez-pandemie-w-najgorszej-sytuacji-sa-branze-budowlana-handlowa-i-uslugowa

Polacy chcą pomagać restauracjom

Na pomoc restauracjom. Co czwarty Polak zaczął w pandemii zamawiać online jedzenie, stwierdzają Filary Biznesu. W pandemii co czwarty Polak zaczął zamawiać online jedzenie z dostawą do domu – wynika z badania na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii”. Za takie zakupy 55 proc. badanych płaci gotówką przy odbiorze. Jak wynika z badania zleconego przez Santander Consumer Bank, nadzieją dla właścicieli lokali gastronomicznych, które pozostaną zamknięte co najmniej do końca stycznia, jest utrzymujące się zainteresowanie zamawianiem jedzenia na wynos. Z takiej opcji korzysta już co czwarty Polak (27 proc.) w tym najwięcej osób w wieku 18-29 lat (61 proc.) i 30-39 lat (39 proc.).
https://filarybiznesu.pl/na-pomoc-restauracjom-co-czwarty-polak-zaczal-w-pandemii-zamawiac-online-jedzenie/a8344

Koronawirus. Firmy poszkodowane przez pandemię walczą o ulgi ZUS. Sąd zasypany skargami – czytamy w Rzeczpospolitej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zasypały skargi przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię, którym ZUS odmówił zwolnienia ze składek. Pokiereszowny przez pandemię koronawirusa biznes nie składa broni. Nie tylko buntuje się przeciwko ograniczeniom, ale też na potęgę skarży się na odmowy przyznania pomocy, jaką państwo zaoferowało w związku z Covid-19.
https://www.rp.pl/Firma/301269901-Koronawirus-Firmy-poszkodowane-przez-pandemie-walcza-o-ulgi-ZUS-Sad-zasypany-skargami.html

Kluby fitness zamknięte, a długi branży rosną. Rekordzista ma do zapłaty milion zł, informuje Business Insider. Zadłużenie centrów i klubów fitness, siłowni oraz trenerów prowadzących kursy, zajęcia sportowe czy rekreacyjne przekroczyło na początku 2021 r. 14 mln zł – podał Krajowy Rejestr Długów. Średnie zobowiązanie klubu fitness wynosi obecnie ponad 30 tys. zł. Rekordzista – warszawska spółka z o.o. – ma do spłacenia prawie 1 mln zł. Siłownie i kluby fitness są zamknięte od połowy października. Najwyższą kwotę zadłużenia mają firmy z Mazowsza (2,8 mln zł) i Śląska (2,3 mln zł). Zdaniem przedstawicieli branży, tylko 15 proc. firm z tego sektora kwalifikuje się do pomocy z Tarczy PFR 2.0
https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/zadluzenie-klubow-fitness-w-czasie-pandemii/438h4c8
NO TO TERAZ JESZCZE WIEDZĄ, ŻE W LUTYM NIE WRÓCĄ NAJPRAWDOPODOBNIEJ DO PRACY

Przez epidemię przepracowaliśmy mniej godzin, stwierdzają Filary Biznesu. W 2020 r. na skutek COVID-19 liczba przepracowanych godzin pracy w Polsce spadła o 3,5 proc. To i tak niewielki spadek na tle globalnej średniej i czwarty najlepszy wynik w UE – podał Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji Pracy. Z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) wynika, że w 2020 r. liczba przepracowanych godzin pracy spadła na całym świecie o 8,8 proc. w porównaniu do IV kw. 2019 r., co odpowiada 255 mln pełnoetatowych stanowisk. Organizacja podkreśla, że spadek liczby przepracowanych godzin jest cztery razy większy niż podczas kryzysu finansowego w 2009 r. Tłumaczy przy tym, że utracone godziny pracy oznaczają zarówno zmniejszenie czasu pracy przy zachowaniu zatrudnienia, jak i zwolnienia. MOP podaje, że w ubiegłym roku na całym świecie zlikwidowano 114 mln miejsc pracy.
https://filarybiznesu.pl/przez-epidemie-przepracowalismy-mniej-godzin/a8346

Powstanie Amazon.pl. Ruszyły prace nad polską wersją serwisu, donosi Bankier.pl. – Od dziś przedsiębiorcy, planujący sprzedaż za pośrednictwem Amazon w Polsce oraz globalnie, mogą rejestrować swoje konta po polsku na https://sell.amazon.pl w ramach przygotowań do premiery serwisu – ogłosił Amazon. Spekulacje dotyczące wejścia potentata w handlu internetowym do Polski trwały od lat. Ich przyczyną było nie tylko uruchamianie kolejnych centrów logistycznych w naszym kraju, ale także m.in. uruchomienie polskojęzycznej wersji serwisu Amazon.de, co nastąpiło w 2016 r.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Powstanie-Amazon-pl-Ruszyly-prace-nad-polska-wersje-serwisu-8044800.html
SĄ PIENIĄDZE, TO SĄ I INWESTYCJE

W Czechach panują inne standardy

Czechy: Poseł odda mandat. Brał udział w nielegalnej imprezie, informuje RMF FM. Przewodniczący czeskiej Narodowej Agencji Sportu Milan Hniliczka zapowiedział w poniedziałek, że złoży mandat poselski po ujawnieniu, że brał udział w zamkniętej imprezie, która odbyła się niezgodnie z zasadami higieny i łamała wprowadzone przez rząd ograniczenia antyepidemiczne.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-czechy-posel-odda-mandat-bral-udzial-w-nielegalnej-imprezie,nId,5008881
AMATORZY! U NAS WYSTARCZY PRZEPROSIĆ

Emilewicz (tak jakby) przeprasza za wyjazd z synami na narty: Dzisiaj bym z nimi nie wyjechała. Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Interią skomentowała głośny wyjazd swoich synów na narty. Była wicepremier przeprosiła za zachowanie, ale jednocześnie podkreślała, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. „Nie powinnam była jechać. Z pokorą przyjmuję krytykę internautów, mediów, klubowych kolegów i opozycji. To, co się wydarzyło, nie powinno mieć miejsca. (…) Zdaję sobie sprawę z tego, że reakcja ludzi, którzy byli zamknięci w domach, była w pełni uzasadniona”.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/26/emilewicz-tak-jakby-przeprasza-za-wyjazd-z-synami-na-narty-dzisiaj-bym-z-nimi-nie-wyjechala/

Joe Biden rozmawiał z Angelą Merkel. „Nord Stream 2 jest zły dla Europy” – cytuje Wprost. Administracja Joe Bidena jest przeciwna budowie gazociągu Nord Stream 2 i będzie analizować decyzje Donalda Trumpa. Nowy prezydent rozmawiał z Angelą Merkel. Nord Stream 2 jest niekorzystny dla Europy – twierdzi Joe Biden. Takie zapewnia padły z ust rzeczniczki prasowej Białego Domu Jen Psaki. Komentowała ona rozmowę telefoniczną między nowo zaprzysiężonym prezydentem Stanów Zjednoczonych, a kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/infrastruktura/10413583/joe-biden-rozmawial-z-angela-merkel-nord-stream-2-jest-zly-dla-europy.html
KOLEJNY PREZYDENT, ZDANIE TAKIE SAMO?

Rodzice uczniów SP nr 13 w Grudziądzu protestują przeciw jej likwidacji: -Dla naszych dzieci to drugi dom – czytamy w nagłówku Gazety Pomorskiej. Pod Specjalną Szkołą Podstawową nr 13 przy ul. Sikorskiego, którą chcą zlikwidować władze Grudziądza, zebrali się dziś rodzice uczniów. – Nie chcemy słyszeć o zamknięciu tej placówki. My chcemy jej rozwoju! – denerwują się. Napisali też pismo m.in. do Rzecznika Praw Dziecka i radnych Grudziądza.
https://pomorska.pl/rodzice-uczniow-sp-nr-13-w-grudziadzu-protestuja-przeciw-jej-likwidacji-dla-naszych-dzieci-to-drugi-dom/ar/c1-15407446

Zmiany personalne w Carlsberg Polska. Glonek awansuje, Głodek dołącza do zespołu, pisze PulsHR. Zmiany kadrowe w Carlsberg Polska. Z dniem 18 stycznia 2021 stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży w Carlsberg Polska objęła Joanna Glonek – dotychczasowy dyrektor ds. rozwoju rynku. Z kolei od 1 lutego do zespołu na stanowisko wiceprezesa ds. marketingu dołączy Izabela Głodek. Tym samym większość zarządu Carlsberg Polska będzie reprezentowana przez kobiety.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/zmiany-personalne-w-carlsberg-polska-glonek-awansuje-glodek-dolacza-do-zespolu,79121.html

Wychodzi więc na to, że „odmrażanie gospodarki” będzie dotyczyło jedynie galerii. Z drugiej strony teraz pewnie jeszcze większa liczba przedsiębiorców zdecyduje się działać na czarno.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close