GospodarkaMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Duda podpisał ustawę budżetową! TVP znowu dostanie 2 miliardy!

TVP znowu dostanie miliardy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zgodnie z jej zapisami, TVP i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv. O podpisaniu ustawy przez prezydenta poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Ustawa w zeszły czwartek została przyjęta przez Sejm. Posłowie odrzucili masę senackich poprawek, które między innymi przewidywały wykreślenie rekompensaty abonamentowej dla TVP i Polskiego Radia. Tym samym media publiczne kolejny raz dostaną z budżetu państwa prawie 2 miliardy złotych.

Przegłosowana przez Sejm ustawa budżetowa upoważnia Ministra Finansów do przekazania, na polecenie Premiera Morawieckiego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień. Zaznaczono, że w ramach ustalonego limitu „wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1,95 mld zł i być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej”.

Sejm – w którym większość ma PiS – przegłosował projekt ustawy z tym zapisem. Natomiast Senat – w którym większość ma opozycja – przyjęła poprawkę wykreślającą rekompensatę dla TVP. Ustawa wraz z senacką poprawką wróciła do Sejmu, a w czwartek wieczorem posłowie głosami PiS ją odrzucili.

TVP dostało od rządu 2 miliony za promowanie noszenia masek!

Mniej pieniędzy na chore dzieci

Co więcej, większość sejmowa odrzuciła również ponad 100 innych senackich poprawek. Zgłoszone przez Senat poprawki polegały m.in. na przesunięciach środków z budżetów poszczególnych instytucji, bądź zwiększeniu limitu wydatków budżetowych. Posłowie poparli jedynie osiem ze 109 poprawek Senatu.

Zdecydowana większość zmian zaproponowanych przez Senat miała charakter lokalny. Dotyczyły one między innymi inwestycji drogowych, budowy oczyszczalni ścieków, poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego czy rozbudowy szpitali o dodatkowe oddziały.

PiS odrzucił poprawki, których konsekwencją było między innymi przekazanie 4 mld zł na dodatki do wynagrodzeń dla pracowników medycznych walczących z COVID-19, 2,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli czy 1,95 mld zł na dofinansowanie leczenia chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego.

Odrzucone zostały również poprawki, których konsekwencją byłoby przeznaczenie 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą oraz 120 mln zł na leczenie związane z powikłaniami po COVID-19 oraz 100 mln zł na program In Vitro.

Posłowie nie wyrazili ponadto zgody na poprawkę zmierzającą do zwiększenia o 300 mln zł środków na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu do nauczania zdalnego dla uczniów oraz na poprawkę przekazującą 95 mln zł na dodatki do emerytur dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Pamiętacie #ŚmiećWięcej? Teraz były dziennikarz TVP pracuje u marszałka

TVP z kroplówką

Rekompensata dla TVP, zapisana w budżecie na 2021 r., będzie już kolejnym wsparciem publicznym dla mediów publicznych. Jak wynika z danych Fundacji ePaństwo, przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej – 4,8 mld zł – otrzymała właśnie Telewizja Polska.

Na wiosnę 2019 roku TVP dostała 1,12 mld zł, a w marcu zeszłego roku przyznano Telewizji Publicznej publicznej i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close