GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Lockdown przedłużony do Walentynek! A potem? Się zobaczy.

Rząd przedłuża lockdown

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej przedstawił decyzję rządu w sprawie luzowania obostrzeń. Zgodnie z decyzją rządzących… lockdown zostaje przedłużony do 14 lutego. Wyjątkiem będą galerie handlowe i muzea, które zostaną otwarte z początkiem miesiąca.

Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje.

– poinformował minister Niedzielski.

Jak dodał minister, sytuacja epidemiczna w Polsce zdaje się poprawiać. Mimo to lockdown pozostanie przedłużony do Walentynek, ponieważ zagraża nam nowa mutacja wirusa.

W ostatnich tygodniach sytuacja epidemiologiczna wygląda lepiej, to efekt dyscypliny społecznej. W okresie od 22 do 28 stycznia średnia dzienna zachorowań wynosi 5 tys. 558. Odnotowaliśmy również spadek liczby zgonów. (…) Musimy jednak wziąć pod uwagę sytuację w Europie i pojawienie się nowych mutacji wirusa. Gdy w listopadzie prezentowaliśmy plan wprowadzania i znoszenia obostrzeń, wiedzieliśmy, że jeden parametr to zbyt mała podstawa do podejmowania tak poważnych decyzji.

– dodał.

Emilewicz (tak jakby) przeprasza za wyjazd z synami na narty: Dzisiaj bym z nimi nie wyjechała

Ale otwiera muzea i atakuje opozycję…

Od 1 lutego zostaną otwarte galerie handlowe, galerie sztuki i muzea. Oczywiście wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Ten ostrożny krok wynika z naszych wcześniejszych podjętych decyzji i obserwacji naszych sąsiadów. Chcemy jednak umożliwić powolny powrót do normalności.

– tłumaczył minister zdrowia.

Lockdown nadal będzie jednak obowiązywać w pozostałych aspektach naszego życia. Nadal pozostanie zamknięta gastronomia, a lokale będą mogły prowadzić jedynie sprzedaż na wynos. Zamknięte dla podróżnych pozostaną również hotele i obiekty sportowe. Uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych nadal będą uczyć się zdalnie.

Minister zdrowia przekazał, że na niosek przedsiębiorców, od 1 lutego zniesione zostaną godziny dla seniorów. Niedzielski dodał, że taki krok jest możliwy, ponieważ rząd „otwiera handel z zachowaniem dystansu społecznego”.

Obecna na konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg stwierdziła, ze dotychczasowe działania rządu służą obywatelom. Maląg podkreśliła, że trudnej sytuacji gospodarczej rząd wprowadził dodatkowy zasiłek dla osób, które straciły pracę. Dodała, że w tym roku ponad 35 mld zł. trafi do emerytów dzięki waloryzacji, 13. i 14. emeryturze.

Opozycja, która tak krytykuje nasze działania wydawała na seniorów 3,5 mld. zł.

– stwierdziła.

Źródło: WP

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close