Energetyka

Niemcy interweniują. Elektrownia atomowa w Polsce za zgodą Berlina?

Niemcy zainterweniowali w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce. Berlin domaga się uwzględnienia opinii swoich władz.

Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych Republiki Federalnej Niemiec złożyło w Komitecie Espoo zawiadomienie odnośnie budowy elektrowni atomowej w Polsce. Chodzi o możliwość wystąpienia oddziaływania tej inwestycji na Niemcy.

Konwencja Espoo to umowa międzynarodowa obligująca państwa do przeprowadzania oceny oddziaływania różnych projektów na środowisko naturalne sąsiednich krajów. W Polsce jej przepisy obowiązują od 1997 roku. Resort środowiska RFN domaga się wglądu w szczegóły polskiego projektu, w tym m.in. dane o rodzajach reaktorów i planowanych środkach bezpieczeństwa.

Niemcy widzą to inaczej

Ministerstwo środowiska Niemiec powołuje się na ekspertyzę zleconą przez klub parlamentarny Zielonych w Bundestagu i przygotowaną przez specjalistów ds. energii atomowej i ochrony środowiska. Jak podaje portal Deutsche Welle, “w przypadku katastrofy w polskiej elektrowni atomowej nad Bałtykiem Niemcy mogłyby zostać skażone radioaktywnie nawet bardziej niż sama Polska”. Niemieckie władze uważają, wbrew zapewnieniom strony polskiej, że inwestycja może zagrozić bezpieczeństwu ich społeczeństwa.

Cytowane DW wyjaśnia, do czego zmierzają w tej kwestii niemieckie władze:

Celem jest, aby każdy obywatel Niemiec albo niemieckie organizacje miały prawo składać w polskich urzędach oficjalne zapytania i zastrzeżenia dotyczące inwestycji.

Źródło: dorzeczy.pl, dw.com

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close