PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Przedsiębiorca dostał 30 tysięcy złotych kary, ale nie odpuszcza – jego restauracja dalej otwarta

Przedsiębiorcy coraz liczniej biorą sprawy w swoje ręce. Nie boją się nawet otrzymywanych kar.

Dostał 30 tys. zł kary i nadal otwiera restaurację. “To śmiech i żenada. Nie odpuszczę” – czytamy w nagłówku Business Insidera. Drakońskie kary i groźby ze strony rządu nie podziałały na niektórych przedsiębiorców, którzy mimo obostrzeń zdecydowali się otworzyć swoje biznesy. Wśród nich jest restaurator z południowej Wielkopolski, który dwa dni po otwarciu lokalu dla gości dostał 30 tys. zł kary. Jak mówi, wprowadzone zakazy są bezprawne i szykuje się na sądową batalię. – To śmiech, żenada i drwienie z przedsiębiorcy – podkreśla.
https://businessinsider.com.pl/firmy/obostrzenia-w-polsce-restaurator-dostal-kare-od-sanepidu-i-nadal-otwiera/s284h39
TAKICH LUDZI BĘDZIE PEWNIE TYLKO WIĘCEJ

„Usprawnienie dochodzenia należności przez ZUS”. Rząd planuje zmiany w ubezpieczeniach społecznych, pisze Wprost. Rząd planuje znowelizować ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, według szacunków budżet ma w ten sposób zaoszczędzić 12,3 mld zł. Wśród zmian znalazło się m.in. “usprawnienie dochodzenia należności przez ZUS” czy skrócenie okresu możliwości pobierania zasiłku chorobowego. Projekt, dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji został skierowany do konsultacji społecznych. Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, regulacje miałyby wejść w życie od 1 kwietnia 2021 roku oraz 1 stycznia 2022 roku.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10413929/usprawnienie-dochodzenia-naleznosci-przez-zus-rzad-planuje-zmiany-w-ubezpieczeniach-spolecznych.html
BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ

Bezrobocie w Polsce. Przed nami trudne miesiące, ocenia Money. W lutym i marcu bezrobocie w Polsce może wzrosnąć do 6,5 proc. To oznacza, że bez pracy będzie 1,1 mln z nas – szacuje Krajowa Izba Gospodarcza. W środę rano Główny Urząd Statystyczny poinformował, że bezrobocie w Polsce wyniosło w grudniu 2020 roku 6,2 proc. To o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie.
https://www.money.pl/gospodarka/bezrobocie-w-polsce-przed-nami-trudne-miesiace-6601827432344448a.html
A JAK JESZCZE GASTRO ZACZNIE PLAJTOWAĆ…

Zakaz jest, analiz nie ma. Branże zamknięte z nieznanych powodów. “To paranoja” – czytamy w Business Insiderze. W przypadku niektórych branż ciężko wyjaśnić, dlaczego zostały pozamykane w czasie pandemii. Wiele wskazuje na to, że decyduje “hurtowe” podejście według kodów działalności PKD. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw alarmuje, że zlecona przez Główny Inspektorat Sanitarny opinia naukowca odnośnie solariów była pozytywna. Ale te i tak dostały zakaz działalności, a teraz chylą się ku upadkowi.
https://businessinsider.com.pl/firmy/lockdown-i-obostrzenia-dla-biznesu-na-jakiej-podstawie-zamykano-branze/pb2mxbe
PEWNIE W „NATURE” NAPISALI CO INNEGO

Siłownie otworzą się 1 lutego. To bez znaczenia, co zdecyduje rząd, stwierdza Wprost. Bez względu na to, co rząd ogłosi dziś (28 stycznia 2021 roku) w kwestii dalszego lockdownu branży fitness, większość klubów otworzy się dla ćwiczących 1 lutego 2021 roku. – Nie mamy wyboru – powiedział Wprost szef Polskiej Federacji Fitness. 28 stycznia premier Mateusz Morawiecki ogłosi na konferencji prasowej, co dalej z obostrzeniami. Branża fitness – kluby i siłownie – prawdopodobnie pozostanie zamknięta, jak do tej pory. Tymczasem jej przedstawiciele stawiają sprawę jasno: bez względu na to, co zdecyduje rząd, po wielotygodniowych przygotowaniach i konsultacjach branża otworzy się, a kluby staną się dostępne dla ćwiczących.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10414031/silownie-otworza-sie-1-lutego-to-bez-znaczenia-co-zdecyduje-rzad.html
CZYLI W LUTYM BĘDZIE SIĘ DZIAŁO

Ile potrwa lockdown? Pewnie długo

Lockdown do połowy lipca? Pandemia nie ustępuje. “Więcej zależy od nas niż od wirusa” – czytamy w nagłówku Money. Puby, restauracje czy bary w Wielkiej Brytanii mogą pozostać zamknięte nawet do połowy lipca. Niemcy zapowiadają kolejne miesiące obostrzeń, a Włochy przedłużają stan wyjątkowy. Polska również może wpaść w tę spiralę. Europę wciąż doświadcza pandemia koronawirusa. Sytuacja jest na tyle poważna, że poszczególne kraje utrzymują stan zamknięcia gospodarki. Na tle Europy polski lockdown nie jest najsilniejszy. Przodują w nim Wielka Brytania, Niemcy, ale i Grecja.
https://www.money.pl/gospodarka/pandemia-nie-ustepuje-lockdown-przedluzaja-kolejne-kraje-wiecej-zalezy-od-nas-niz-od-wirusa-6601753442835328a.html

UE żąda szczepionek. To już otwarta wojna, donosi Rzeczpospolita. Nie ma szans na znaczące przyspieszenie szczepień przeciw Covid-19 w pierwszym kwartale. AstraZeneca nie wywiązała się z kontraktu. To już otwarta wojna z Unią. Miało być ponad 100 mln dawek szczepionki od brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca w lutym i marcu, będzie być może 30 mln. Dla Polski to ubytek około 7 mln. Bruksela coraz ostrzej naciska na koncern, żeby wywiązał się ze zobowiązań, za które już w ubiegłym roku dostał od UE dziesiątki milionów euro.
https://www.rp.pl/Covid-19/301279895-UE-zada-szczepionek-To-juz-otwarta-wojna.html
WIĘC W SZCZEPIENIACH PEWNIE BĘDĄ OPÓŹNIENIA

Polski rząd chce zainwestować 4 mld zł w terminal w Małaszewiczach na Nowym Jedwabnym Szlaku, pisze 300Gospodarka. Jeszcze w 2021 roku polskie władze planują przyjąć program budowy Parku Logistycznego Małaszewicze, który stałby się częścią kolejowego Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin i Rosji do Europy, pisze Rynek Infrastruktury. Inwestor, którym jest należąca do PKP Cargo spółka Cargotor, ma już projekt budowlany i złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Wartość projektu, współfinansowanego ze środków unijnych, to 4 mld zł.
https://300gospodarka.pl/news/polska-kolej-jedwabny-szlak

Czesi chcą limitów dla towarów zagranicznych. Polska zaniepokojona, informują Filary Biznesu. Polska jest mocno zaniepokojona kierunkiem zmian w ustawie o produktach spożywczych i wyrobach tytoniowych w Republice Czeskiej. Zmiany te wydają się mieć charakter protekcjonistyczny – powiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda. Posłowie Izby Poselskiej czeskiego parlamentu znowelizowali kilka dni temu przepisy ustawy o produktach spożywczych i wyrobach tytoniowych. Zakłada ona, że sklepy o powierzchni ponad 400 m kw. będą musiały od 2022 r. oferować co najmniej 55 proc. towarów wyprodukowanych w Czechach. W 2028 roku wskaźnik ten ma wynieść co najmniej 73 proc.
https://filarybiznesu.pl/czesi-chca-limitow-dla-towarow-zagranicznych-polska-zaniepokojona/a8368
NIEKTÓRZY I U NAS BY TEN POMYSŁ CHĘTNIE PODŁAPALI

Wiemy, ile kosztowały gratulacje dla Joe Bidena na budynku Urzędu Marszałkowskiego. Joe Biden z całą pewnością ucieszyłby się na widok bilbordu, który przygotował dla niego Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Niestety, prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek się o tym dowie, jest bardzo niewielkie. My za to dowiedzieliśmy się, ile te gratulacje kosztowały. Ekspozycja, która pojawiła się przed Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu, od samego początku wzbudziła liczne kontrowersje. Przede wszystkim Joe Biden to amerykański prezydent, więc składanie mu gratulacji w takiej formie nie bardzo ma większy sens. Tym bardziej, jeśli jest opłacane z pieniędzy podatników. W dodatku koszt banerów to 10 456 zł.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/27/wiemy-ile-kosztowaly-gratulacje-dla-joe-bidena-na-budynku-urzedu-marszalkowskiego/
MY CHYBA JESTEŚMY JAKIMŚ BARDZO BOGATYM KRAJEM

A do tego wraca sprawa aborcji

TK opublikował wyrok ws. aborcji. Czy znów rozleją się protesty? – zastanawia się Rzeczpospolita. Opozycja zgodnie krytykuje decyzję Trybunału i przekonuje, że PiS chce w ten sposób odwrócić uwagę od pandemii. W środę, 27 stycznia, Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie kontrowersyjnej decyzji z 22 października 2020 roku, dotyczącej aborcji. Jej wydanie przez TK wywołało masowe protesty społeczne. Uzasadnienie pojawiło się na stronie Trybunału po ponad trzech miesiącach. W ten sposób na początku I kwartału 2021 r. aborcja wraca jako jeden z ważniejszych tematów politycznych, z konsekwencjami zarówno dla Zjednoczonej Prawicy, jak i dla opozycji.
https://www.rp.pl/Spor-o-aborcje/301279901-TK-opublikowal-uzasadnienie-Czy-znow-rozleja-sie-protesty.html
HERE WE GO AGAIN

Polska magazynami stoi: 2020 było rekordowy pod względem inwestycji magazynowych, ocenia 300Gospodarka. W polskie nieruchomości komercyjne w 2020 roku zainwestowano ponad 5 mld euro, o około 2,1 mld euro mniej niż w 2019 roku – wynika z raportu CBRE. Niemal połowę z wydanej kwoty zainwestowano w magazyny. 2,5 mld euro inwestycji w magazyny w Polsce oznacza, że ten typ nieruchomości cieszył się dwa razy większym zainteresowaniem inwestorów niż w 2019 roku.
https://300gospodarka.pl/news/polska-magazynami-stoi-2020-bylo-rekordowy-pod-wzgledem-inwestycji-magazynowych

Premiera “Kajko i Kokosz” już 28 lutego! Netflix pokazał pierwszy trailer! Już 28 lutego w serwisie Netflix pojawi się polska animacja “Kajko i Kokosz”. Pierwsze informacje o pracach nad animacją pojawiły się już w połowie 2018 roku. Animacja otrzymała dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 390 tys. złotych.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/27/premiera-kajko-i-kokosz-juz-28-lutego-netflix-pokazal-pierwszy-trailer/
Trailer już jest:

Poczta Polska stawia na e-usługi, piszą Filary Biznesu. W ubiegłym roku Poczta Polska odnotowała 40-proc. wzrost zainteresowania klientów usługami pocztowymi za pośrednictwem e-Formularzy oraz 25-proc. wzrost sprzedaży e-kartki na platformie Envelo – poinformowała spółka w środowym komunikacie.
https://filarybiznesu.pl/poczta-polska-stawia-na-e-uslugi/a8369

Joanna Galińska dołącza do Devire, donosi PulsHR. Joanna Galińska dołączyła do firmy rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire. Ekspertka objęła stanowisko Principal Consultant Legal & TAX. Tym samym Joanna Galińska będzie odpowiedzialna za rozwój nowej jednostki biznesowej, specjalizującej się w rekrutacji w obszarach: prawnym oraz podatkowym.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/joanna-galinska-dolacza-do-devire,79113.html

Kryzys, upadające przedsiębiorstwa, problemy z dostawą szczepionek… Więc rząd zafundował sobie jeszcze protesty na ulicach. Oni to chyba lubią.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close