PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: W niektórych krajach GLOVO zaczęło rozwozić testy na koronawirusa

A więc recesja. Do tego wojna szczepionkowa oraz wysyp firm na sprzedaż. Piątek zaczynamy dawką nie najlepszych informacji.

Pierwsza recesja w Polsce od trzydziestu lat. Ale mogło być gorzej, stwierdza Business Insider. Dziś dowiemy się, o ile spadł nasz produkt krajowy brutto w 2020 roku. To, że spadł, jest pewne, absolutnie nikt nie prognozuje wzrostu. Tym samym otrzymamy dziś oficjalne potwierdzenie, że ubiegły rok był pierwszym od 1991 roku, w którym wzrostu gospodarczego w ogóle nie było. O recesji przesądził spadek konsumpcji i inwestycji, będący skutkiem epidemii koronawirusa COVID-19. Recesja byłaby głębsza, gdyby nie aktywna polityka fiskalna rządu i siła polskiego eksportu.
https://businessinsider.com.pl/pierwsza-recesja-w-polsce-od-trzydziestu-lat-ale-moglo-byc-gorzej/kg6p8qg
SKORO MOGŁO BYĆ GORZEJ…

Eskalacja „wojny szczepionkowej”: UE może zablokować eksport szczepionek na Covid-19 do Wielkiej Brytanii – pisze 300Gospodarka. Państwa UE mogą zablokować miliony dawek szczepionki na Covid-19 przed wysyłką do Wielkiej Brytanii. To kolejna odsłona „wojny szczepionkowej” między UE a Wielką Brytanią. Jak podaje brytyjski the Guardian, Komisja Europejska zamierza ustanowić nowy mechanizm autoryzacyjny, aby dać krajowym regulatorom prawo do odmowy eksportu szczepionek. To uderzyłoby w Wielką Brytanię, która ma umowę z amerykańsko-niemieckim konsorcjum na dostawę 40 milionów dawek.
https://300gospodarka.pl/news/eskalacja-wojny-szczepionkowej-ue-moze-zablokowac-eksport-szczepionek-na-covid-19-do-wielkiej-brytanii
A WIĘC WOJNA!

Wysyp firm na sprzedaż – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. Pandemia zmusza więcej przedsiębiorców do sprzedaży własnego biznesu. Trudno jednak znaleźć nabywców na hotel czy restaurację. Dochodowy lokal gastronomiczny, kompleks restauracyjno-hotelowy, klub muzyczny, pasaż handlowy wraz z najemcami – takich ogłoszeń o biznesach wystawionych na sprzedaż na różnych portalach inwestycyjnych jest już całe zatrzęsienie.
https://www.rp.pl/Biznes/301289896-Wysyp-firm-na-sprzedaz.html
NIESTETY, KAŻDY KOLEJNY TYDZIEŃ TO KOLEJNE UPADŁOŚCI

Duda podpisał ustawę budżetową! TVP znowu dostanie 2 miliardy! Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zgodnie z jej zapisami, TVP i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv. O podpisaniu ustawy przez prezydenta poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa w zeszły czwartek została przyjęta przez Sejm. Posłowie odrzucili masę senackich poprawek, które między innymi przewidywały wykreślenie rekompensaty abonamentowej dla TVP i Polskiego Radia. Tym samym media publiczne kolejny raz dostaną z budżetu państwa prawie 2 miliardy złotych.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/28/duda-podpisal-ustawe-budzetowa-tvp-znowu-dostanie-2-miliardy/
BĘDZIE NA KOLEJNY SYLWESTER MARZEŃ

Inwestycja w mieszkanie znów popularna, piszą Filary Biznesu. Dane Narodowego Banku Polskiego sugerują, że w III kw. 2020 r. inwestorzy mieszkaniowi znów powrócili na największe rynki, a inwestycja w mieszkanie ponownie stała się popularna. Świadczy o tym szybki wzrost udziału transakcji gotówkowych do poziomu notowanego już wcześniej (np. w 2019 r.). Można przypuszczać, że IV kw. 2020 r. był nieco gorszy pod względem popytu inwestycyjnego – między innymi ze względu na niepewność spowodowaną pandemią koronawirusa. Tym niemniej, miniony rok w kontekście inwestycyjnego popytu na mieszkania zakończył się lepiej niż można było oczekiwać np. wiosną. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ilu i jakich rodaków skusiła inwestycja w mieszkanie.
https://filarybiznesu.pl/inwestycja-w-mieszkanie-znow-popularna/a8387

1 lutego nastąpi masowe „odmrażanie” gospodarki na własną rękę?

Kluby fitness i siłownie walczą o powrót do formy, stwierdza Rzeczpospolita. Zdesperowani przedsiębiorcy nie chcą już dłużej czekać na odmrożenie branży. W poniedziałek, 1 lutego, większość klubów, ma wbrew zakazom sanitarnym, wznowić działalność. – To walka o wszystko. Nie mamy nic do stracenia – twierdzi Tomasz Napiórkowski, założyciel Polskiej Federacji Fitness (PFF), która zainicjowała i koordynuje akcję uruchamiania klubów i siłowni pomimo restrykcji sanitarnych. Według niego w poniedziałek, 1 lutego, ma się otworzyć w całej Polsce ok. 1700 obiektów. To około 60 proc. działających w naszym kraju siłowni i klubów fitness, które od czasu ponownego zamknięcia, w połowie października 2020 r., popadają w coraz większe trudności finansowe, zwiększając swoje zadłużenie.
https://www.rp.pl/Biznes/301289897-Kluby-fitness-i-silownie-walcza-o-powrot-do-formy.html
TO BĘDZIE CIEKAWY PONIEDZIAŁEK

Zwolnienia w TVN24. Grupa chce uzyskać “maksymalną elastyczność” – przekonują Wirtualne Media. W TVN Discovery Polska doszło do kolejnego etapu redukcji zatrudnienia. Z naszych informacji wynika, że tym razem dotyczą one głównie redakcji TVN24. W sumie ze stacją ma się pożegnać kolejne kilkanaście osób. – Naszym głównym celem jest uproszczenie struktur firmy w taki sposób, żeby uzyskać maksymalną elastyczność, a co za tym idzie, jak najlepsze dopasowanie do potrzeb widzów i wymogów rynku – informuje portal Wirtualnemedia.pl Marcin Barcz, dyrektor komunikacji korporacyjnej w TVN Grupa Discovery.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zwolnienia-w-tvn24-grupa-chce-uzyskac-maksymalna-elastycznosc
CIEKAWE TŁUMACZENIE ZWOLNIEŃ

Jak Michał Dworczyk chce wejść do ekstraklasy PiS. „Misza zasuwa. Kaczyński sprawdza, czy dorósł do ważnych funkcji” – sprawę opisuje Wprost. – Po wyborach prezydenckich Jarosław Kaczyński w wąskim gronie osób ogłosił, że musi dojść do zmian w partii. Powiedział, że największy progres w PiS zrobiły dwie osoby. Jedną był szef szczecińskich struktur, drugą Michał Dworczyk. Od tej pory Jarosław Kaczyński ma do Michała dużo sympatii – mówi osoba z otocznia prezesa PiS. Sympatia Jarosława Kaczyńskiego zbiegła się z przydzieleniem szefowi kancelarii premiera Michałowi Dworczykowi najpoważniejszego jak do tej pory zadania, czyli koordynacji programu szczepień. –W ten sposób może dołączyć do ekstraklasy PiS. Kaczyński sprawdza czy Michał dorósł do ważnych funkcji – twierdzi nasz rozmówca.
https://premium.wprost.pl/10415103/jak-michal-dworczyk-chce-wejsc-do-ekstraklasy-pis-misza-zasuwa-kaczynski-sprawdza-czy-dorosl-do-waznych-funkcji.html?utm_source=wprost.pl&utm_medium=homepage-section&utm_campaign=glowna
CZASEM POTRZEBNA JEST ŚWIEŻA KREW

Glovo w dwóch krajach dostarcza do domu testy na koronawirusa, informuje Business Insider. Firma Glovo zaczęła dostarczać klientom w dwóch krajach profesjonalne testy do wykrywania koronawirusa. Na razie taka usługa działa w Hiszpanii i Rumunii – informują wiadomoscihandlowe.pl. Glovo to aplikacja dostarczająca do domu zakupy. Najczęściej dostarcza użytkownikom zakupy ze sklepów spożywczych, kawiarni, restauracji czy stacji benzynowych. Kurier Glovo może też wykonać mniej typową usługę, np. dostarczyć telefon, który został w domu lub przekazać komuś klucze od mieszkania – wskazują WH.
https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/testy-na-koronawirusa-glovo-dostarcza-je-w-dwoch-krajach-do-domu/9fyhskt
ALEŻ TEN ŚWIAT SIĘ ROZWIJA

Przepisy dotyczące podróży wspólne dla całej Europy? Domagają się tego wirusolodzy, twierdzi Polsat News. Naukowców niepokoi wzrost zakażeń wywoływanych nowymi mutacjami koronawirusa. Niemiecka wirusolog Sandra Ciesek i inni eksperci w czasopiśmie “The Lancet” wezwali do ujednolicenia zasad dla podróżujących w Europie. – Musimy spróbować opóźnić rozprzestrzenianie się mutacji – powiedziała Ciesek. Niemiecki rząd nie wyklucza całkowitego uziemienia ruchu lotniczego. – Nie żyjemy na odizolowanej wyspie. To może się udać tylko, jeśli cała Europa będzie działać wspólnie – stwierdziła Sandra Ciesek w rozgłośni NDR, apelując o jednolicenia zasad dla podróżujących w Europie.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-01-27/przepisy-dotyczace-podrozy-wspolne-dla-calej-europy-domagaja-sie-tego-wirusolodzy/

Ile potrwa lockdown? A kto by to wiedział…

Lockdown przedłużony do Walentynek! A potem? Się zobaczy. Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej przedstawił decyzję rządu w sprawie luzowania obostrzeń. Zgodnie z decyzją rządzących… lockdown zostaje przedłużony do 14 lutego. Wyjątkiem będą galerie handlowe i muzea, które zostaną otwarte z początkiem miesiąca.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/28/lockdown-przedluzony-do-walentynek-a-potem-sie-zobaczy/
MOŻNA BĘDZIE PÓJŚĆ NA PRZYKŁAD DO MUZEUM LOTNICTWA

Startup Booksy zebrał 70 mln dol. od inwestorów w najnowszej rundzie finansowania. To nowy polski rekord, informuje 300Gospodarka. Booksy, startup oferujący usługi rezerwacji wizyt online w salonach urody, zebrał rekordowe dla polskich startupów 70 mln dolarów w rundzie C od amerykańskich inwestorów. Pieniądze mają pomóc firmie w ekspansji na rynkach europejskich, a także w USA i Wielkiej Brytanii. 70 mln dolarów w jednej rundzie to nowy rekord wśród polskich startupów na tym etapie rozwoju i największy w historii spółki zastrzyk pieniędzy od międzynarodowych inwestorów.
https://300gospodarka.pl/news/startup-booksy-zebral-juz-120-mln-dol-od-inwestorow-tylko-jedna-polska-firma-byla-lepsza

Kiedy Chiny przegonią USA? Losy tego wyścigu wydają się już przesądzone, piszą Filary Biznesu. Donald Trump szedł po władzę, obiecując m.in. odbudowę potęgi amerykańskiego przemysłu i likwidację deficytu w wymianie towarowej z Chinami. Posługując się dość topornymi metodami, wywołał wojnę handlową. Joe Biden wcale nie zamierza ustępować Chińczykom, ale wojnę chce zmienić w wyścig, sięgając po bardziej subtelne narzędzia niż jego poprzednik. Problem w tym, że losy wyścigu o miano największej gospodarki świata wydają się już przesądzone – pisze Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
https://filarybiznesu.pl/kiedy-chiny-przegonia-usa-losy-tego-wyscigu-wydaja-sie-juz-przesadzone/a8385
KWESTIA LAT, MOŻE DEKADY?

Elon Musk znów o Cyberpunku. Giełdowy trolling trwa w najlepsze, donosi Wprost. Zabawa Elona Muska z kursami akcji spółek giełdowych, trwa. Najbogatszy człowiek świata postanowił wyśmiać dotychczasowy system. Tym razem padło na CD Projekt. Elon Musk postanowił udowodnić światu, że notowania giełdowe nie mają sensu i da się nimi sztucznie sterować. Od kilku dni prowadzi zmasowany twitterowy trolling, który pompuje ceny akcji różnych spółek. Zaczęło się od sieci sklepów GameStop, a od wczoraj pompuje polski CD Projekt.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10415226/elon-musk-znow-o-cyberpunku-gieldowy-trolling-trwa-w-najlepsze.html

Daniel Ciachowski szefem Das WeltAuto w Polsce, pisze PulsHR. Z początkiem 2021 r. menedżerem odpowiedzialnym za markę Das WeltAuto został Daniel Ciachowski. Zastąpił Mieszka Hałasa, który pełnił tę funkcję przez ostatnich osiem lat.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/daniel-ciachowski-szefem-das-weltauto-w-polsce,79183.html

I tak oto dotrwaliśmy do piątku. Zakładamy, że po weekendzie będzie się działo. Tydzień temu otworzyło się 20 000 lokali gastronomicznych. Teraz może być ich znacznie więcej.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close