BankowośćKultura i sztukaMarketingPaństwoPolskaWarszawaZdrowie i medycyna

Trwa 29. Finał WOŚP! Ile pieniędzy zebrano do tej pory?

WOŚP gra już 29 raz!

Trwa 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Choć przez pandemię organizatorzy zrezygnowali z masowych wydarzeń i koncertów dla publiczności, a większość wydarzeń przeniosła się do internetu, organizatorzy się nie poddają i liczą, że pobiją zeszłoroczny rekord. W tym roku WOŚP zbiera pieniądze na dziecięce oddziały laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, a hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to “Finał z głową”. Pierwotnie 29. Finał WOŚP miał się odbyć 10 stycznia, ale jego termin przesunięto o trzy tygodnie z uwagi na obostrzenia i Covid-19.

W tym roku zarejestrowały się 1 362 sztaby, a wśród nich aż 79 sztabów zagranicznych między innymi z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tanzanii, Australii, Norwegii, Francji, Rosji, Meksyku, Indonezji, Singapuru, Japonii, Wietnamu, a także z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Na ulicach polskich miast pieniądze zbierać będzie ok. 120 tys. wolontariuszy WOŚP, którzy zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. W tym roku nie będą oni jednak naklejać czerwonych serduszek darczyńcom, ale je rozdawać. Na czas trwania finału protesty zawiesiły również organizatorki Strajku Kobiet.

Dzięki wielkie za to nasze, narodowe, orkiestrowe, pospolite ruszenie! A my zrobimy wszystko, aby efekty tego grania jak najszybciej zamienić w sprzęt i działania, które ratują zdrowie i życie Polaków! Razem jesteśmy niesamowicie skuteczni, niesamowicie silni!

– napisał szef WOŚP Jerzy Owsiak.

Wiadomości TVP ZNOWU zamazały logo WOŚP i ZNOWU udają, że nie wiedzą o co chodzi

Czy będzie nowy rekord?

Do tej pory (stan na godz. 13:00) udało się zebrać już 49 039 768 zł. W ubiegłym roku Polacy wrzucili do puszek WOŚP lub wpłacili na konto Orkiestry łącznie prawie 187 mln zł. Od początku działalności na sprzęt i programy medyczne WOŚP zebrała 1 mld 330 mln zł.

WOŚP można wspomóc również samemu nie wpłacając pieniędzy. Na Twitterze ruszyła bowiem akcja #MastercardGrazWOSP. Za pierwszy tweet z hasztagiem lub retweet każdego użytkownika Mastercad przekaże 5 złotych na konto Orkiestry. Zeszłoroczny wynik akcji to 38 625 wpisów.

Jak przekonywał w rozmowie z Onetem dr Tomasz Grochowski, pieniądze na pewno się przydadzą. Kondycja laryngologii dziecięcej w Polsce nie jest bowiem zła, ale i tak pomoc jest potrzebna.

Ostatni finał WOŚP dla laryngologii był około 13 lat temu. W związku z tym sprzęt, który był wtedy kupowany, niestety uległ już trochę zużyciu. Będziemy zbierać na fiberoendoskopy, którymi będziemy mogli oglądać drogi oddechowe u dzieci od nosa poprzez krtań. Myślę, że kondycja dziecięcej laryngologii w Polsce nie jest zła. Dajemy sobie radę, ale każde wsparcie sprzętowe jest dla nas bardzo istotne.

– powiedział dr Grochowski.

Jaki sprzęt powinna zakupić WOŚP dla małych pacjentów ze schorzeniami laryngologicznymi?

Nasi mali pacjenci potrzebują bardzo delikatnych narzędzi do ich badania i wykonywania operacji. Technika poszła zdecydowanie do przodu. Wystarczy porównać obecne telefony komórkowe do tych, które mieliśmy kilkanaście lat temu. Teraz ten obraz jest zdecydowanie lepszy. Dzięki tej technice jesteśmy w stanie zobaczyć więcej, szybciej zdiagnozować problemy, a operacje, które wykonujemy, są bezpieczniejsze.

– wyjaśniał dr Grochowski.

Źródło: RMF24, Onet

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close