PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Rząd straszy nie tylko buntujących się przedsiębiorców, ale i ich klientów

Przedsiębiorcy kontra rząd. Chyba w ten sposób możemy opisać najbliższe dni.

Przedsiębiorcy, rząd ma dla was niespodziankę! Będą zmasowane kontrole. Jak informuje RMF FM, rząd PiS nie będzie miał litości dla przedsiębiorców, którzy od poniedziałku spróbują wznowić działalność wbrew rządowym obostrzeniom w ramach akcji #OtwieraMY. “Niepokorni” przedsiębiorcy muszą się przygotować na zmasowane kontrole Sanepidu. Ma to być pełne sprawdzanie wszystkich firm, począwszy od przestrzegania obostrzeń, aż po czystość w lokalach. Jak dodaje portal, taki plan ustalono to podczas specjalnej narady w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/30/przedsiebiorcy-rzad-ma-dla-was-niespodzianke-beda-zmasowane-kontrole/
W TYM TYGODNIU ZOBACZYMY JAK TO BĘDZIE

Klienci siłowni i stoków mogą mieć problemy z odszkodowaniami. Dotarliśmy do ekspertyzy ministerstwa, donosi Business Insider. 1 lutego może otworzyć się nawet 1600 obiektów sportowych. Przedsiębiorcy wskazują, że ich firmy nie mogą już czekać na rządowe decyzje i pomoc, a sam sport wzmacnia odporność społeczeństwa. Z dokumentu, do którego dotarliśmy, wynika jednak, że osoby korzystające z obiektów sportowych w razie wypadku – mogą nie otrzymać odszkodowania od swojego ubezpieczyciela. Ekspertyza, która krąży w jednym z ministerstw, jasno wskazuje, że ktoś, kto ulegnie wypadkowi na obiekcie otwartym wbrew restrykcjom nie będzie miał podstawy do odszkodowania
https://businessinsider.com.pl/finanse/otwarcie-silowni-a-odszkodowanie-w-razie-wypadku-specjalna-ekspertyza-jednego-z/df009xj

Unia Europejska grozi koncernom farmaceutycznym, pisze Rzeczpospolita. Bruksela oburzona praktykami firm farmaceutycznych chce przyznać państwom członkowskim prawo do kontrolowania eksportu szczepionek. Każdy dzień przynosi dobre informacje z frontu badawczego. Zaledwie rok po wybuchu epidemii na unijnym rynku są już trzy skuteczne szczepionki przeciw Covid-19: BioNTech/Pfizer, Moderna i – zatwierdzona w piątek – AstraZeneca. Poza tym w ciągu najbliższych tygodni może pojawić się autoryzacja dla dwóch kolejnych firm: Novavax (z którą UE jest w ostatniej fazie negocjacji) i Johnson & Johnson (z którą UE już ma kontrakt). Ten spektakularny sukces naukowy, możliwy dzięki miliardom euro wsparcia od rządów, nie przekłada się niestety na szybką akcję szczepień w Polsce i innych państwach członkowskich. Najpierw powodem była późniejsza w UE niż w Wielkiej Brytanii i USA autoryzacja pierwszych szczepionek, teraz zaś pojawiają się problemy z dostawami na wspólny rynek.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/301319946-Unia-Europejska-grozi-koncernom-farmaceutycznym.html
I KOLEJNY KONFLITK

Oficjalne statystyki nt. dziennej liczby zakażeń w Polsce są co najmniej dwukrotne niedoszacowane – wskazuje ekspert, podaje 300Gospodarka. W rzeczywistości w Polsce mamy ok. 10-15 tys. zakażeń koronawirusem dziennie, co pokazuje, że musimy utrzymywać generalnie ogólny lockdown, ale można pewne dziedziny odblokowywać pod ścisłą kontrolą – uważa ekspert. Ministerstwo Zdrowia (MZ) poinformowało w niedzielę, że potwierdzono 4 706 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 98 osób.
https://300gospodarka.pl/news/oficjalne-statystyki-nt-dziennej-liczby-zakazen-w-polsce-sa-co-najmniej-dwukrotne-niedoszacowane-wskazuje-ekspert
W POŁOWIE LUTEGO DOWIEMY SIĘ, CO DALEJ

Pandemia zmienia ludzi… dosłownie

Jacy będziemy po pandemii? Eksperci alarmują – i wskazują na główne problemy, piszą Filary Biznesu. Zgorzkniały, nadużywający alkoholu, z nadwagą i wymagający wsparcia psychologa – tak katastroficzny obraz wyłania się rozmaitych raportów i analiz, o tym jacy możemy być po zakończeniu pandemii. Oczywiście, jest on bardzo mocno przerysowany, ale niewątpliwie niektóre uwagi ekspertów warto wziąć sobie do serca. Jedynie od nas bowiem zależy jak poważne będą skutki, gdy wreszcie koronawirus zostanie pokonany.
https://filarybiznesu.pl/jacy-bedziemy-po-pandemii-eksperci-alarmuja-i-wskazuja-na-glowne-problemy/a8441
NIESTETY, ZAPOWIADA SIĘ NIECIEKAWIE

Nowe zasady od dzisiaj. Lekkie poluzowanie restrykcji i koniec godzin dla seniorów, przypomina Business Insider. Po pięciu tygodniach zaostrzonych restrykcji dzisiaj dojdzie do ich lekkiego poluzowania. Ponownie otwarte zostaną galerie handlowe oraz muzea. Znikną także godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia zostaną z nami przynajmniej przez kolejne dwa tygodnie. Po pięciu tygodniach zaostrzonych restrykcji, rząd zdecydował się na pierwsze poluzowanie.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/nowe-zasady-od-1-lutego-galerie-handlowe-muzea-godziny-dla-seniorow/vly4gkn
CHOCIAŻ TE GALERIE…

Zamieszki przed klubem Face 2 Face. W ruch poszły gaz i broń gładkolufowa. Właściciele rybnickiego klubu Face 2 Face postanowili otworzyć lokal mimo rządowego zakazu, wprowadzonego w związku z pandemią. Zaznaczają, że rząd złamał prawo, bowiem nie można zakazywać działalności gospodarczej rozporządzeniem i konieczne jest do tego wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Powołują się przy tym na te same argumenty co pozostali przedsiębiorcy, otwierający swoje firmy w ramach akcji #OtwieraMY. W sobotę wieczorem doszło jednak do niebezpiecznych scen przed lokalem. O godzinie 22.30 Decyzją Państwowego Inspektora Sanitarnego klub został zamknięty, a decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Sęk w tym, że w tym czasie w klubie, który został otwarty o godzinie 21, bawili się już ludzie. Interweniowała więc policja, która asystowała pracownikom Sanepidu w doręczeniu dokumentu właścicielowi.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/31/zamieszki-przed-klubem-face-2-face-w-ruch-poszly-gaz-i-bron-gladkolufowa/

Brzoska porozumiał się z Bezosem. InPost dostarczy paczki Amazona, informuje Rzeczpospolita. Firma InPost kierowana przez Rafała Brzoskę, która w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na giełdzie w Amsterdamie, podpisała pięcioletni kontrakt z Amazonem. Do zawarcia umowy doszło w momencie, gdy amerykański koncern ogłosił wejście na polski rynek e-commerce – podał Bloomberg. Porozumienie między światowym liderem e-handlu a dynamicznie rosnącą firmą logistyczną z Polski oznacza, że InPost będzie dostarczał do swoich paczkomatów, jak również bezpośrednio do odbiorców, towary kupowane online na platformie Amazon.
https://www.rp.pl/Handel/210209981-Brzoska-porozumial-sie-z-Bezosem-InPost-dostarczy-paczki-Amazona.html
NO TO ALLEGRO MA SILNEGO RYWALA

Redditowa rewolucja trwa. Tym razem inwestorzy-memiarze wzięli się za srebro, pisze Wprost. Nowy tydzień, nowe pomysły. Inwestorzy z Reddita kontynuują swoją misję wprowadzania chaosu na giełdę. Tym razem wzięli się za srebro. Kurs srebra skoczył o 7 proc. i rośnie dalej. To efekt działania znanej z ostatnich tygodni grupy Wallstreetbets z Reddita. Inwestorzy amatorzy postanowili zatrząść kolejnym rynkiem i na celownik wzięli metale szlachetne. Popierani przez Elona Muska memiarze postanowili masowo skupić udziały w trzech niewielkich australijskich kopalniach notowanych na giełdzie. Akcje Argent Minerals, Boab Metals i Investigator Resources podskoczyły o ponad 15 proc. Inwestorzy zaczęli zamawiać również srebrne monety ze stron zajmujących się ich sprzedażą.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10417139/redditowa-rewolucja-trwa-tym-razem-inwestorzy-memiarze-wzieli-sie-za-srebro.html

Ile kosztuje Francję pandemia? Oj, dużo.

Francuzi liczą pandemiczne straty, donoszą Filary Biznesu. Minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire powiedział w poniedziałek, że decyzja o kolejnym lockdownie w kraju zostanie podjęta tylko w ostateczności. Jak dodał, miesiąc ostrych ograniczeń kosztowałby gospodarkę 15 mld euro. Jak oświadczył minister w wywiadzie dla RTL, obowiązujące restrykcje – godzina policyjna od 18 do 6 rano – to koszt ok. 6 mld euro miesięcznie. Według Le Maire’a obecne środki przeciwepidemiczne spełniają swoją rolę, wobec czego dalsze ich zaostrzanie nie jest konieczne.
https://filarybiznesu.pl/francuzi-licza-pandemiczne-straty/a8442
LATAMI BĘDZIEMY ODRABIAĆ STRATY PO PANDEMII

Kolejna polska gra światowym hitem. Zwróciła się w 24 godziny, chwali Wprost. Blisko 12 milionów dolarów w 24 godziny. Tyle zarobiło The Medium od Bloober Team. Tym samym zwróciły się koszty produkcji i promocji. The Medium od krakowskiego studia Bloober Team okazało się światowym hitem. W 24 godziny od premiery gra zarobiła blisko 12 milionów dolarów. Jak twierdzą przedstawiciele producenta, oznacza to całkowite pokrycie kosztów produkcji i nakładów marketingowych.
https://biznes.wprost.pl/technologie/gry/10417145/kolejna-polska-gra-swiatowym-hitem-zwrocila-sie-w-24-godziny.html
I BARDZO DOBRZE

Niemcy chcą, aby Polacy konsultowali z nimi budowę elektrowni atomowej, donosi 300Gospodarka. Niemiecki rząd niepokoją polskie plany rozwoju energetyki jądrowej – pisze niemiecki portal Clean Energy Wire, skupiający się na transformacji energetycznej i klimacie. Zaniepokojenie planami rozwoju atomu w Polsce wyraziła niemiecka minister środowiska Barbara Hendricks – informuje portal. Wezwała też do międzyrządowych konsultacji w tej sprawie. Ministerstwo chciałoby uzyskać dostęp do wszelkich informacji na temat planu rozwoju atomu – od typów planowanych reaktorów po środki bezpieczeństwa, jakie będą stosowane w elektrowni.
https://300gospodarka.pl/300klimat/niemcy-chca-aby-polacy-konsultowali-z-nimi-budowe-elektrowni-atomowej

W tym tygodniu przekonamy się o tym, co będzie silniejsze – chęć otwarcia biznesu pomimo zakazu, czy strach przed konsekwencjami. Rząd raczej nie będzie spieszył się z dalszym odmrażaniem gospodarki.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close