PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Polska w grupie szczęśliwców, którzy szczepią się najszybciej

Dzisiejsze Poranne Plotki Biznesowe to w dużej mierze newsy poświęcone szczepieniom. Nie ma się czemu dziwić, pod wieloma względami to aktualny temat nr 1.

Cała UE ociąga się ze szczepieniami na Covid-19. Polska tylko odrobinę lepiej od średniej, stwierdza 300Gospodarka. Do 31 stycznia kraje Unii Europejskiej zaszczepiły co najmniej jedną dawką średnio 2,83 proc. swoich obywateli – wynika  z danych Uniwersytetu w Oksfordzie. Polska poradziła sobie odrobinę lepiej. Według danych Uniwersytetu Oksfordzkiego, nasz kraj na koniec stycznia zaszczepił 3,11 proc. swojej populacji, co daje nam 10 miejsce wśród wszystkich krajów UE. To wyżej niż średni wynik, ale lepiej od nas poradziły sobie takie kraje, jak Malta, Dania, Irlandia, Słowenia, Rumunia, Litwa, Portugalia, Włochy oraz Hiszpania. Tuż za nami są Węgry, Niemcy i Hiszpania, a na samym końcu styczniowego rankingu jest Bułgaria i Łotwa.
https://300gospodarka.pl/wykres-dnia/cala-ue-ociaga-sie-ze-szczepieniami-na-covid-19-polska-tylko-odrobine-lepiej-od-sredniej
NOT GREAT, NOT TERRIBLE

Ursula von der Leyen: Trzeba przygotować szczepionki na nowe mutacje – cytuje Rzeczpospolita. Do końca lata zaszczepimy 70 procent dorosłej populacji UE – zapewnia Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE. „W polityce zawsze są wzloty i upadki, a w czasach kryzysu w szczególności. I dlatego trzeba oceniać końcowy rezultat. Pamiętam początek pandemii. Komisja Europejska nie miała żadnych kompetencji w polityce zdrowotnej, zajęło nam trochę czasu przekonanie państw członkowskich, że powinniśmy mieć wspólne europejskie podejście. Poczekałabym z oceną 2021 roku. Dopiero zaczęliśmy masową akcję szczepień. Nigdy wcześniej to się nie zdarzyło. Udało się opracować szczepionki w zaledwie 10 miesięcy przy ogromnych inwestycjach. Normalnie zajmuje to 5 do 10 lat. Na początku było około 160 instytutów i firm, które wzięły się za opracowywanie szczepionki. Już latem 2020 roku musieliśmy dokonać wyboru, z kim podpisać kontrakty. W sierpniu podpisaliśmy pierwszy z firmą AstraZeneca. Jeśli spojrzeć wstecz, sądzę, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Wszystkie firmy, które osiągnęły sukces, są w naszym portfelu zamówień” – powiedziała przewodnicząca KE.
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/302019939-Ursula-von-der-Leyen-Trzeba-przygotowac-szczepionki-na-nowe-mutacje.html
PYTANIE JAK BĘDZIE Z DOSTĘPNOŚCIĄ DO SZCZEPIONKI

Zobacz, które kraje zaszczepią się najszybciej. Polska w grupie bogatych szczęśliwców, oznajmia 300Gospodarka. Realizacja harmonogramów szczepień przebiega obecnie w wielu krajach z pewnym trudem i spowodowanymi działaniem różnych czynników opóźnieniami. Obywatele państw tzw. Zachodu mogą jednak uważać się za szczęśliwców, bo sam fakt rozpoczęcia programów szczepień stawia ich w bardzo uprzywilejowanej pozycji.
https://300gospodarka.pl/news/szczepionki-dostep-ukraina-ue-usa

Źródło: EIU

Skarb Państwa dostał już pierwsze pozwy za lockdown. Kwota sześciocyfrowa – zdradza Business Insider. W sprawie wypłaty odszkodowań państwo będzie reprezentowane przez Prokuratorię Generalną. Ta do tej pory otrzymała z sądu jedynie dwa pozwy, w których przedsiębiorcy chcą łącznie około 675 tys. zł rekompensaty za zamknięcie ich biznesów w pandemii – ustalił Business Insider Polska. Chociaż pojawia się coraz więcej zapowiedzi pozwów za lockdown, to formalnie Skarb Państwa otrzymał dopiero dwa żądania odszkodowań.
https://businessinsider.com.pl/firmy/odszkodowania-za-lockdown-skarb-panstwa-otrzymal-na-razie-dwa-pozwy/7tg5f9n
TERAZ PYTANIE CO ZROBI SĄD

A jak tam w galeriach?

Bez tłumów w galeriach, stwierdzają Filary Biznesu. W poniedziałek w galeriach handlowych w Krakowie nie ma tłumów. Wśród klientów szukających towarów są ci nieprzekonani do zakupów internetowych, ale i tacy, którzy przyszli “przy okazji” lub dla “zabicia czasu”. W największej galerii handlowej w centrum Krakowa w poniedziałek ruch jest – jak powiedziała PAP jedna z jej pracownic – normalny. Inna pracownica, ekspedientka w polskim sklepie odzieżowym, oceniła zaś, że ruch jest “niespecjalny”, wręcz “mały” – jej zdaniem ludzie boją się przychodzi w miejsca, w których może być tłok, wolą zostać w domach i zamawiać przez internet.
https://filarybiznesu.pl/bez-tlumow-w-galeriach/a8454
PRZEZ TYLE MIESIĘCY NAWYKI MOGŁY SIĘ ZMIENIĆ

„Nie będzie blitzkriegu”. Amazon z umową z InPostem, trwa „zbrojenie” na rynku e-commerce, informuje Wprost. Allegro przyjdzie zmierzyć się na polskim rynku z Amazonem. Amerykanie podpisali już umowę z InPostem, dzięki której będą mogli wysyłać swoje towary do Paczkomatów. Bloomberg przypomina, że rynek e-commerce w Polsce jest wyceniany na 19 miliardów dolarów i Amazon zamierza zdobyć choć jego część. Agencja opisuje, że InPost podpisał pięcioletnią umowę z Amazonem, dotyczącą współpracy. Amazon ma korzystać z sieci dystrybucyjnej InPostu (zarówno Paczkomatów, jak i dostaw do domu), ale wyłącznie na terenie Polski (umowa nie obejmuje dostaw zagranicznych).
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10417492/nie-bedzie-blitzkriegu-amazon-z-umowa-z-inpostem-trwa-zbrojenie-na-rynku-e-commerce.html
PRZYSZŁOŚĆ MOŻE BYĆ CIEKAWA

Karczewski o upadających firmach: Wolałbym zbankrutować, ale uratować czyjeś życie. Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) był gościem Radia ZET. Polityk był pytany między innymi o decyzję rządu o przedłużeniu lockdownu o kolejne dwa tygodnie. Od poniedziałku otwarte mogą być tylko galerie handlowe, muzea i galerie sztuki. Rząd zniósł również godziny dla seniorów. Polityk stwierdził, że gdyby sam był przedsiębiorcą, to… wolałby zbankrutować i uratować czyjeś życie.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/01/karczewski-o-upadajacych-firmach-wolalbym-zbankrutowac-ale-uratowac-czyjes-zycie/
NO FAJNIE SIĘ WYPOWIADA ZA INNYCH

Resort rozwoju: analizujemy przedłużenie bonu turystycznego – czytamy w nagłówku Polskiego Radia. Trwają analizy dotyczące wydłużenia okresu działania bonu turystycznego oraz możliwości realizowania go m.in. w miejscach stanowiących atrakcje turystyczne – poinformował resort rozwoju, pracy i technologii. Obecnie bon jest ważny do końca marca 2022 r. Jak zapowiedział wiceszef MRPiT Andrzej Gut-Mostowy, powołana przy ministrze rozwoju, pracy i technologii Rada Ekspertów ds. Turystyki “będzie postulować rozszerzenie grupy podmiotów, gdzie będzie można płacić bonem turystycznym, oraz wydłużenie okresu jego działania”.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2671803,Resort-rozwoju-analizujemy-przedluzenie-bonu-turystycznego
NO CÓŻ, PANDEMIA NAM SIĘ TROCHĘ „PRZEDŁUŻYŁA”

Czy rząd rozszerzy tarczę? – zastanawiają się Filary Biznesu. Rozszerzenie listy działalności wspieranych z Tarczy Finansowej 2.0 PFR o m.in. naukę języków obcych, kluby sportowe czy sprzedaż hurtową odzieży i obuwia – przewiduje projekt uchwały, którym we wtorek ma zająć się rząd. Zgodnie z opublikowanym harmonogramem prac Rady Ministrów, rząd na wtorkowym posiedzeniu ma rozpatrzeć projekt noweli uchwały ws. zmian w Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm.
https://filarybiznesu.pl/czy-rzad-rozszerzy-tarcze/a8459

Potrzebujecie nowego banknotu?

Banknot 1000 zł niezbędny? Na rynku jest coraz więcej gotówki – pisze Wprost. Mimo technologicznego postępu i cyfryzowania się w banków, na rynku jest coraz więcej gotówki. Polacy jej potrzebują i posiadają coraz więcej, w czym swój udział ma pandemia. Co z banknotem 1000-złotowym, kiedy możemy się go spodziewać? – W tym roku w obiegu jest ok. 322 mld zł, czyli przeciętnie na jedno gospodarstwo domowe mamy kwotę przekraczającą 20 tys. zł – mówił Krzysztof Kowalczyk. Dodał, że pandemia pogłębiła chęć posiadania gotówki, tym bardziej, że bankowe lokaty stały się mniej opłacalne.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10417551/banknot-1000-zl-niezbedny-na-rynku-jest-coraz-wiecej-gotowki.html
MIMO WSZYSTKO, TO JESZCZE NIE CZAS NA TAKI BANKNOT

Robinhood w tarapatach. Musiał ściągnąć od właścicieli kolejne 2,4 mld dolarów, aby przetrwać, informuje Business Insider. Darmowa apka na smartfony służąca do inwestowania na giełdzie, czyli Robinhood wciąż ma poważne kłopoty, o czym świadczy kolejne w ciągu paru dni podniesienie kapitału, tym razem o 2,4 mld dolarów. To właśnie za pomocą Robinhooda swoje zlecenia giełdowe składają tysiące nowych inwestorów z grupy WalStreetBets na Reddicie. Wszystko wskazuje na to, że aplikacja została największą ofiarą swojego własnego sukcesu. Każde biuro maklerskie ma obowiązek utrzymywania w izbach rozrachunkowych, które rozliczają transakcje giełdowe odpowiedniego depozytu zabezpieczającego. Jego wysokość zależy od tego, ile biuro ma klientów, ile składają oni zleceń, a także od tego jak bardzo „rozhuśtany” jest rynek. W efekcie bardzo szybkiego przyrostu bardzo aktywnych nowych klientów Robinhood w połowie ubiegłego tygodnia dowiedział się, że musi podnieść wartość depozytu i to aż dziesięciokrotnie. Namówił więc swoich współwłaścicieli na to, aby wyłożyli miliard dolarów, a teraz jeszcze 2,4 mld dolarów. Jednocześnie ograniczył swoim klientom możliwość składania zleceń kupna najpopularniejszych spółek, aby nie narażać się w ten sposób na konieczność dalszego podnoszenia depozytu w izbie rozrachunkowej. Zniszczył tym sobie reputację wśród nowej fali inwestorów giełdowych, ale uniknął blokady działalności z powodu niespełniania wymogów dla instytucji działających na rynku kapitałowym.
https://businessinsider.com.pl/robinhood-w-tarapatach-musial-sciagnac-od-wlascicieli-kolejne-24-mld-dolarow-aby/9q0efdt

Francja nie chce Nord Stream 2. Gazprom i spółka grożą sądem, donosi Rzeczpospolita. Paryż apeluje do Berlina o rezygnację z projektu Nord Stream 2. Pałac Elizejski przyznaje, że zawsze miał wątpliwości, co do tej inwestycji. Rosja chce bronić projektu w zachodnich sądach. Clement Bon francuski sekretarz stanu ds. europejskich w rozmowie z radiem France Inter, poinformował, że przywódcy krajów Unii rozważają możliwość wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji, a Nord Stream 2 jest jedną z opcji.
https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/gaz/28659-francja-nie-chce-nord-stream-2-gazprom-i-spolka-groza-sadem

Lech Wałęsa narzeka, że 6 tysięcy złotych emerytury nie starcza mu na życie. Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z Super Expressem przyznał, że sytuacja finansowa zmusiła go do poszukiwania dodatkowej pracy. Jak stwierdził, od ponad roku nie może latać na zagraniczne wykłady, a 6 tys zł emerytury nie starcza mu na życie. Co ciekawe, wszystkiemu winna ma być… żona byłego prezydenta, Danuta Wałęsa.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/01/lech-walesa-narzeka-ze-6-tysiecy-zlotych-emerytury-nie-starcza-mu-na-zycie/
TO MOŻE MUSZĄ PO PROSTU MNIEJ WYDAWAĆ?

Radosław Kaskiewicz dyrektorem zarządzającym 3M w regionie Europy Wschodniej, informuje PulsHR. Od lutego 2021 Radosław Kaskiewicz objął stanowisko dyrektora zarządzającego 3M w regionie Europy Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Gruzja). Przez ostatnie 4 lata funkcję tę pełnił Alain Simonnet, który zostanie dyrektorem zarządzającym 3M w regionie Europy zachodniośródziemnomorskiej (Francja, Hiszpania, Portugalia i Maroko).
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/radoslaw-kaskiewicz-dyrektorem-zarzadzajacym-3m-w-regionie-europy-wschodniej,79282.html

Jeszcze nieoficjalnie, ale mówi się, że co druga siłownia w kraju postanowiła się otworzyć. Zdaje się więc, że rządowe straszenie na niewiele pomogło. Nadchodzi więc czas kontroli.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close