PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Bezrobotni chcieliby dochodu podstawowego; rząd wprowadzi podatek od reklamy

Każdy kolejny rok przynosi nam nowe podatki. Nie inaczej jest w 2021, choć tym razem mowa o czymś, co uderzy zwłaszcza w duże komercyjne media.

Rząd odsłania szczegóły podatku od reklamy. Już wiadomo, kto straci na nim najwięcej – zdradza Business Insider. Rząd podał szczegóły założeń planu wprowadzenia podatku od reklamy. Danina jest w dużej części kontrowersyjna, a zapłacić najwięcej mogą Agora i TVN. Opodatkowanie reklamy internetowej będzie dotyczyło podmiotów świadczących usługi cyfrowe, o ile spełnią łącznie dwa wskazane warunki. Oprócz tego opodatkowane zostaną jednak wszystkie inne media. Z podatku nie zostaną zwolnione media publiczne. – Jednak w ich przypadku nie będzie miał on realnego wpływu na działalność. I tak są one dotowane przez państwo – zauważa Raciborski.
https://businessinsider.com.pl/finanse/rzad-podaje-szczegoly-podatku-od-reklamy-najwiecej-straca-agora-i-tvn/krdq7n8
CZYLI WIADOMO, W KOGO PODATEK BĘDZIE WYMIERZONY

OECD: Wpływy z podatków musiałyby drastycznie wzrosnąć, aby powstrzymać dług publiczny w Polsce – podaje 300Gospodarka. Jeżeli Polska chce utrzymać obecny poziom długu publicznego, nie zmieniając przy tym swoich wydatków, musiałaby w ciągu 40 lat zwiększyć wpływy z podatków o równowartość 15 proc. całego PKB, wynika z danych OECD. To drugi najwyższy wynik wśród wszystkich państw tej organizacji. Spośród wszystkich tych państw jedynie Słowacja musiałaby zwiększyć wpływy podatkowe jeszcze bardziej nie naruszając ani długu ani wydatków. Na miejscach bezpośrednio za Polską znajdują się Austria, Japonia i Belgia.
https://300gospodarka.pl/news/oecd-polska-dlug-emerytury-podatki
NIE JEST DOBRZE

Dochód podstawowy kusi, ale nie za każdą cenę, stwierdza Rzeczpospolita. Połowa Polaków poparłaby powszechne świadczenie wypłacane wszystkim obywatelom, o ile nie przyniesie to podwyżki podatków czy zadłużenia. Najwięcej zwolenników koncepcja bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) ma wśród młodych ludzi, a także wśród osób zajmujących się domem i bezrobotnych. W tych dwóch ostatnich grupach popiera ją aż trzech na czterech badanych. Najmniej zwolenników gwarantowanego świadczenia dla wszystkich jest wśród pracujących i emerytów, czyli wśród osób, które mają własne dochody – wynika z ogłoszonego we wtorek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który przeprowadził pierwsze w kraju badanie opinii o BDP.
https://www.rp.pl/Wynagrodzenia/302029899-Dochod-podstawowy-kusi-ale-nie-za-kazda-cene.html
PRACUJĄCY TEGO NIE CHCĄ? NO DZIWNE

Powrót Tuska do polskiej polityki. „Złość i frustracja w PO wychodzi poza skalę” – czytamy we Wprost. Chociaż Donalda Tuska w polskiej polityce nie ma od przeszło sześciu lat, jego duch nieustannie unosi się nad środowiskiem Platformy Obywatelskiej. Tyle że czekanie na rycerza w lśniącej zbroi i na białym koniu, który powróci do kraju, żeby rozpędzić Zjednoczoną Prawicę, to dla Platformy i całej opozycji przepis na pewną klęskę.
https://premium.wprost.pl/10415448/powrot-tuska-do-polskiej-polityki-zlosc-i-frustracja-w-po-wychodzi-poza-skale.html
NATOMIAST LIDERA OPOZYCJI BRAKUJE

Biznesy otwierane mimo lockdownu czeka spór z fiskusem. “Walka będzie trudna”. Jak informuje “Rzeczpospolita”, firmy uruchamiane wbrew obowiązującym restrykcjom czekają nieprzyjemne spory podatkowe z fiskusem. Ze względu na wprowadzone ograniczenia biznesy z określonych branż formalnie nie mogą działać. Mowa m.in. o klubach fitness, hotelach czy restauracjach. Jako że prawo zabrania uznawania za koszty wydatków związanych z popełnieniem przestępstwa (w tym przypadku chodzi o otwarcie lokali z pominięciem zakazu), właścicieli czekają spory urzędowe z fiskusem. Państwo bowiem nie może pobierać podatków pochodzących z nielegalnych źródeł.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/02/biznesy-otwierane-mimo-lockdownu-czeka-spor-z-fiskusem/

Zagraniczne media informowały, że w Mjanmie władzę wskutek zamachu stanu przejęła armia. Państwowa telewizja poinformowała o wprowadzeniu rocznego stanu wyjątkowego. Aresztowani zostali liderzy partii rządzącej, w tym także szefowa rządu i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. W sieci pojawiło się wideo, na którym widać dziewczynę nagrywającą swój trening. Jest ona nieświadoma, że za nią właśnie dokonywany jest zamach stanu.

Dobre wieści dla Frankowiczów

Frankowicze zadowoleni z propozycji KNF – oceniają Filary Biznesu. Propozycja szefa KNF dot. przeliczenia kredytów może być dla wielu frankowiczów korzystna, ale tylko jeśli banki przedstawią rzetelne porównanie obecnej umowy z propozycją ugody i umową wykonywaną po wyroku sądowym – powiedział prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak. Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej. Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia ocenił rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę.
https://filarybiznesu.pl/frankowicze-zadowoleni-z-propozycji-knf/a8478
SPÓR ZMIERZA DO KOŃCA?

Europejski biznes dostosowuje się do wirusa, twierdzi Rzeczpospolita. Praca z domu, zakupy online i posiłki na wynos – unijna gospodarka uczy się żyć z pandemią. Najtrudniej jest branżom uzależnionym od podróżowania, które dłużej poczekają na ożywienie. Pandemia w UE trwa już blisko rok i czekają nas kolejne miesiące restrykcji, zanim akcja szczepień osiągnie masową skalę. Mimo że pandemia może potrwać dłużej, niż oczekiwano jeszcze na wiosnę 2020 r., to prognozy gospodarcze nie zmieniają się. Okazało się, że gospodarka, choć nie wszystkie jej sektory, umie znaleźć sposoby na kontynuowanie produkcji czy dotarcie do klienta w czasach dystansu społecznego.
https://www.rp.pl/Biznes/302029902-Europejski-biznes-dostosowuje-sie-do-wirusa.html
KAŻDY MUSIAŁ SOBIE JAKOŚ RADZIĆ

Efekt domina w gospodarce: zamknięcie hoteli pogrąża pralnie chemiczne. W długach tonie 1/3 sektora, informuje 300Gospodarka. Już prawie 250 polskich pralni chemicznych ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Formalnie nie mają one zakazu działalności spowodowanego pandemią, ale uzależnione są od działania hoteli, które przez długi czas pozostawały nieczynne. To mocno odbiło się na finansach pralni – średnie zadłużenie jednej pralni sięga prawie 24 tys. zł., o 7 tys. więcej niż w styczniu 2020 roku.
https://300gospodarka.pl/news/efekt-domina-w-gospodarce-zamkniecie-hoteli-pograza-pralnie-chemiczne-w-dlugach-tonie-1-3-sektora
EFEKT DOMINA

Polski przemysł rośnie mimo pandemii, piszą Filary Biznesu. – Sektor przemysłowy siódmy raz z rzędu wykazuje wzrost aktywności gospodarczej w Polsce. W styczniu indeks PMI, wbrew prognozom, wzrósł do 51,9 pkt w odniesieniu do poziomu z grudnia (51,7). Oznacza to największą poprawę warunków w polskim przemyśle od lipca ub.r. Styczniowy odczyt wskaźnika jest jednocześnie drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018 r. – stwierdza w komentarzu Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
https://filarybiznesu.pl/polski-przemysl-rosnie-mimo-pandemii/a8471
SZACUN

Małe kina pod ścianą. Szukają sposobów na przetrwanie, donosi Business Insider. Od lutego znów mogą działać takie instytucje kultury jak muzea i galerie sztuki, ale m.in. kina pozostają nadal zamknięte. W trudnej sytuacji są najmniejsze obiekty, którym nie udało się podnieść po pierwszej fali pandemii, a pozostają zamknięte już trzeci miesiąc. I nie wiadomo, kiedy dla nich lockdown się skończy. Sprzedaż voucherów, biletów do wirtualnego kina czy publiczne zbiórki – kina robią co mogą, by przetrwać. Pomoc rządu się pojawiła, ale często jest niewystarczająca. Część kin studyjnych zaangażowała się w platformę Mojekino.pl, która we współpracy z dystrybutorami pozwala na kupowanie wirtualnych biletów, by obejrzeć film online.
https://businessinsider.com.pl/kina-w-czasie-pandemii-sytuacja-finansowa/6s8yfg9

Przedsiębiorcy pozywają rząd za wprowadzenie lockdownu

Do sądu wpłynęły pierwsze pozwy przedsiębiorców za lockdown! Jak dowiedział się Business Insider Polska, do Prokuratorii Generalnej wpłynęły z sądów pierwsze dwa pozwy za tak zwany lockdown. Przedsiębiorcy domagają się od Skarbu Państwa, za zamknięcie ich biznesów, odszkodowań o łącznej kwocie 675 tysięcy złotych. Państwo będzie w tej sprawie reprezentowane przez Prokuratorię Generalną. Odpowiedzi na pozew nie zostały jeszcze złożone i do tego czasu Prokuratoria Generalna nie zamierza komentować treści dokumentów.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/02/do-sadu-wplynely-pierwsze-pozwy-przedsiebiorcow-za-lockdown/

Uber Eats dowiezie alkohol. A potem może także marihuanę, informuje Wprost. Za 1,1 miliarda dolarów Uber kupi na dniach dostawcę alkoholu, firmę Drizly. Po co? I czy Uber Eats dowiezie wkrótce tylko alkohol, czy może coś więcej? Firma Uber Technologies Inc ogłosiła, że zamierza kupić platformę dostarczającą alkohol na żądanie Drizly, za około 1,1 miliarda dolarów (w ramach umowy w dużej mierze opartej na zapłacie akcjami). Amerykańska firma zamierza rozszerzyć paletę usług dostawczych, które rozkwitły podczas pandemii.
https://biznes.wprost.pl/technologie/10417952/uber-eats-dowiezie-alkohol-a-potem-moze-takze-marihuane.html
KONCPECJA BRZMI DOBRZE

Jeff Bezos ustąpi z pozycji szefa Amazona! – podaje IGN. Niespodziewanie cały Internet obiegła bardzo gorąca informacja. Jak podaje serwis CNBC, już wkrótce do niedawna najbogatszy człowiek na świecie ustąpi z pozycji szefa firmy Amazon. Według źródła, Jeff Bezos zrezygnuje ze stanowiska CEO Amazona w trzecim kwartale 2021 roku. Jego obowiązki przejmie Andy Jassy, który do tej pory pełnił funkcję CEO Amazon Web Services (AWS).
https://pl.ign.com/amazon/37318/news/amazon-jeff-bezos-ustapi-z-pozycji-szefa-amazona
COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA

Maciej Nowak dołącza do Rady Nadzorczej Ekopol Górnośląski Holding, pisze PulsHR. Rada nadzorcza Ekopol Górnośląski Holding powołała na członka Macieja Nowaka, inwestora, który zasiadał w kilku organach nadzorczych i zarządach spółek z NewConnect. Maciej Nowak to inwestor giełdowy oraz manager od 2007 r. związany z branżą finansową i inwestycyjną, posiadający doświadczenie w budowaniu wartości, zarządzaniu oraz rozwoju spółek, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Zasiadał w zarządach oraz radach nadzorczych kilkunastu spółek. Obecnie zarządza kilkoma spółkami niepublicznymi, które zmierzają na giełdę oraz jest akcjonariuszem kilkunastu spółek z wielu różnych sektorów w tym m.in: gaming, healthcare oraz OZE. Ukończył zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/maciej-nowak-dolacza-do-rady-nadzorczej-ekopol-gornoslaski-holding,79285.html

Kursy walut? Proszę bardzo: Euro – 4,50; Dolar – 3,73; Frank – 4,16.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close