Kultura i sztukaMediaPolskaTechnologie

“Kajko i Kokosz” z oficjalnym zwiastunem! Znamy obsadę głosową

Kajko i Kokosz już niedługo na Netflixie

Premiera serialu animowanego “Kajko i Kokosz”, opartego na kultowym komiksie Janusza Christy, zbliża się wielkimi krokami. Netflix podał, że serial będzie się składał z 26 trzynastominutowych odcinków. Pierwsza część, której premiera zaplanowana jest na 28 lutego będzie liczyła 5 odcinków. Kolejne dwie części ukażą się w drugiej połowie 2021 r. oraz w 2022 r. Do sieci trafił również oficjalny zwiastun produkcji.

Netflix ogłosił również obsadę głosową. Tytułowej parze słowiańskich wojów głosów użyczą Artur Pontek jako Kajko oraz Michał Piela w roli Kokosza.

Do serialu “Kajko i Kokosz” zatrudniono również innych doświadczonych aktorów dubbingowych, w tym Jarosława Boberka (Mirmił), Grzegorza Pawlaka (Hegemon), Annę Apostolakis (Lubawa), Eryka Lubosa (Rodrus), Macieja Kosmalę (Miluś/Semko/Król) oraz Agatę Kuleszę (Jaga). W rolę Wita wcieli się z kolei muzyk Krzysztof Zalewski, a Oferma przemówi głosem Abelarda Gizy.

W produkcjach animowanych obsada ma wyłącznie jedno narzędzie ekspresji czyli głos. Z jednej strony aktorzy dzięki niemu nadają postaciom głębi i charakteru. Z drugiej odegranie roli bez użycia innych środków wyrazu jest dla aktorów wielką sztuką i wyzwaniem. Dlatego też większość aktorów, których zaprosiliśmy do współpracy ma doświadczenie w dubbingu. Ponieważ jednak chcieliśmy zaskoczyć widzów, głosami naszych bohaterów przemówią także m.in. Krzysztof Zalewski i Abelard Giza.

– opisuje Ewelina Gordziejuk, showrunnerka, pomysłodawczyni i producentka wykonawcza serialu/studio animacji EGoFILM.

Za reżyserię serialu “Kajko i Kokosz” odpowiadają Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski (GS Animation), Łukasz Kacprowicz (GS Animation), Robert Jaszczurowski (GS Animation), Marta Stróżycka, Aliaksandr Sasha Kanavalau, Tomasz Karelus, Waldemar Mordarski. Projekty postaci przygotował Sławomir Kiełbus, mianowany przez samego Janusza Christę swoim następcą, a za produkację odpowiada EGoFILM.

Poseł Lewicy trolluje PiS. Powołał się na wyrok TK i chce 500+ “od poczęcia”

Kajko i Kokosz zasługują na ekranizację

Pierwsze informacje o pracach nad animacją pojawiły się już w połowie 2018 roku. Animacja otrzymała dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 390 tys. złotych. Prace nad pilotażowym odcinkiem ruszyły już pod koniec maja 2019 roku. W połowie grudnia zeszłego roku serwis zapowiedział, że serial pojawi się w 2021 roku.

Serial animowany “Kajko i Kokosz” powstaje na kanwie zabawnych perypetii dwójki przyjaciół: Kajka i Kokosza – słowiańskich wojowników oraz ich wiernego kompana smoka Milusia. Każdy z odcinków serii będzie stanowił odrębną historię, a wszystkie będzie łączyć przyjaźń jako wartość nadrzędna serialu.

Ten wybór był dla nas oczywisty. “Kajko i Kokosz” to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netflix, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie.

– komentuje Łukasz Kłuskiewicz, w Netfliksie odpowiedzialny za pozyskiwanie treści w regionie Europy Środkowej.

Nad organizacją i przebiegiem produkcji czuwa Małgorzata Badowiec – producentka liniowa. Prawa do adaptacji komiksu zostały nabyte od Fundacji Kreska im. Janusza Christy, której Prezesem jest Paulina Christa wnuczka twórcy Kajka i Kokosza.

Serial “Kajko i Kokosz” to kino producenckie, które postanowiłam zrealizować, aby uczcić pamięć Janusza Christy. Ogromna część polskiej literatury, w tym komiksy Mistrza zasługują na ekranizację i to nie tylko ze względu na ogromną, wciąż rosnącą popularność i rzeszę wiernych fanów, ale też ze względu na potencjał filmowy historii i unikatową warstwę plastyczną. Właśnie te wyjątkowe walory komiksu “Kajko i Kokosz” przekonały mnie, że warto podjąć wyzwanie i zmierzyć się z czymś tak ogromnym i ważnym dla naszej kultury.

– dodaje Ewelina Gordziejuk.

Komiks „Kajko i Kokosz” powstał w Polsce na początku lat 70-tych i był wydawany do 1990 roku. W 2003 roku serię wznowiło wydawnictwo Egmont. W 2016 na rynku ukazała się kontynuacja przygód Kajko i Kokosza, składającą się z krótkich historii opowiadających o perypetiach pobocznych postaci ze świata tego kultowego komiksu.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close