NaukaPolskaŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Lek na COVID-19 wynaleziony w Izraelu? Naukowcy uzyskali pozytywne wyniki

Lek na COVID-19 wynaleziony w Izraelu?

Chociaż szczepionka na koronawirusa jest już używana na całym świecie, tak lek na COVID-19 to bardziej złożona sprawa. Wydaje się jednak, że wcale nie tak odległa. Naukowcy ze szpitala Ichilov w Tel Awiwie ogłosili w czwartek, że uzyskali pozytywne wyniki we wstępnych badaniach dotyczących leku na COVID-19. Wstępne testy pokazują, że 29 z 30 chorych, którym podawano lek o nazwie EXO-CD24, raz dziennie, całkowicie wyzdrowiało w ciągu pięciu dni.

Profesor Nadir Arber przetestował opracowany przez siebie lek na pacjentach w umiarkowanym i ciężkim stanie. Arber twierdzi, że lek o nazwie EXO-CD24 jest niedrogi i skuteczny oraz musi być podawany raz dziennie przez pięć dni. Spośród 30 pacjentów, którym podano lek, 29 wykazało wyraźną poprawę w ciągu dwóch dni i zostało wypisanych ze szpitala po od trzech do pięciu dni. Jedna pacjentka również wyzdrowiała, ale jej powrót do zdrowia trwał kilka dni dłużej. Po tak pozytywnych wynikach szpital zwrócił się do Health Ministry’s Helsinki Committee z prośbą o rozszerzenie badania na większą liczbę pacjentów.

Również Centrum Medyczne Hadassah w Jerozolimie poinformowało, że wynaleziono wstępny lek na COVID-19. Szpital podał lek o nazwie Allocetra 21 pacjentom w stanie krytycznym. Według lekarzy 19 pacjentów wyzdrowiało w ciągu sześciu dni i wypisywano ich ze szpitala średnio po ośmiu dniach. Lek został opracowany przez profesora Drora Mevoracha, dyrektora Centrum Badań nad Reumatologią i Chorobami Wewnętrznymi.

Obostrzenia poluzowane. Tak trochę i na dwa tygodnie

Polski lek na COVID-19

Na całym świecie zarejestrowanych zostało już ponad 3 tys. badań klinicznych oceniających skuteczność leków w leczeniu COVID-19. Wśród nich znajdują się zarówno substancje terapeutyczne mające zastosowanie w innych schorzeniach (między innymi w chorobach onkologicznych, hematologicznych, zakażeniu wirusem HIV), jak też zupełnie nowe cząsteczki chemiczne.

Jedną z firm, które natychmiast po ogłoszeniu przez WHO pandemii zadeklarowały, że posiadają technologię pozwalającą wytworzyć lek na COVID-19 – pod warunkiem uzyskania odpowiedniej ilości osocza – był polski Biomed Lublin. Specjaliści z Lublina wytworzyli z osocza immoglobulinę, która obecnie znajduje się w fazie testów prowadzonych przez Klinikę Chorób Zakaźnych szpitala w Lublinie. Kwotę 5 mln zł przeznaczyła na ten cel Agencja Badań Medycznych.

Dostarczyliśmy produkt, który jest podawany w ramach wieloośrodkowych niekomercyjnych badań klinicznych. Wyniki mają potwierdzić, na ile lek jest skuteczny, dlatego z niecierpliwością czekamy na zakończenie testów.

– wyjaśnia Piotr Fic, wiceprezes Biomedu Lublin.

Źródło: Ynet News, Business Insider

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close