EnergetykaGospodarkaPaństwo

Sześć reaktorów jądrowych w ciągu 20 lat? Rząd ma program dla Polski

Polski rząd przygotował program budowy sześciu reaktorów jądrowych na terenie naszego kraju. Całe przedsięwzięcie zakończy się w 2043 roku.

Sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski wypowiedział się w kwestii polskiej strategii energetycznej na antenie Telewizji Republika:

Mamy program zbudowania sześciu reaktorów jądrowych w ciągu 20 (lat), dwudziestoletni program, który teraz się zaczyna, a skończy się w 2043 r. W związku z tym ci, którzy uważają, że dysponują możliwościami realizacji, czy udziału w tym naszym programie, się do nas zwracają. Zwracają się do nas Francuzi, Koreańczycy, byliśmy w Emiratach Arabskich, gdzie oglądaliśmy skończoną inwestycję tego rodzaju, (…) rozmawiamy z Amerykanami.

Jak podkreślił, udało się podpisać umowę międzyrządową ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie dostarczą polskim władzom całościową ofertę techniczną i finansową, i to już w najbliższym roku. W jego opinii energetyka jądrowa stanowi istotną konkurencję dla OZE, czyli odnawialnych źródeł energii:

W tej chwili, ci którzy są najbardziej zwolennikami w Europie tego zielonego układu, zielonej transformacji już akceptują fakt, iż energetyka jądrowa, to nie jest konkurencja dla odnawialnych źródeł energii – to jest niezbędne uzupełnienie dla OZE i tak to trzeba traktować.

Polityka energetyczna Polski

Rada Ministrów 2 lutego 2021 r. zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.”. PEP2040 to wizja, która opiera się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym i dobrej jakości powietrzu.

Michał Kurtyka, który pełni funkcję ministra klimatu i środowiska, opisał to przedsięwzięcie w następujących słowach:

Przed nami wyzwanie, jakim będzie zbudowanie nowego systemu energetycznego w najbliższych dwóch dekadach. To z jednej strony nadanie dynamiki dążeniu ku nisko- i zeroemisyjnej transformacji polskiej gospodarki, ale też konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Według planów zmniejszenie wykorzystywania węgla w gospodarce ma przebiegać w sposób zrównoważony, tak aby zapewnić sprawiedliwą transformację energetyczną. Wrażliwe sektory, jak np. górnictwo, będą wygaszane stopniowo na rzecz gazu ziemnego, elektrowni jądrowych oraz OZE.

Źródło: bankier.pl, gov.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close