MediaPaństwoPolitykaPolskaTechnologie

PO chce likwidacji TVP Info i abonamentu. Ruszyła zbiórka podpisów

PO: “Czas na zmiany”

Wczoraj w Józefowie pod Warszawą odbyła się konferencja programowa Platformy Obywatelskiej. Lider PO Borys Budka ocenił w sobotę, że rząd “oblał egzamin” w walce z pandemią COVID-19. Zapowiedział również pomysł nazwany „Koalicją 276”. Miałaby to być platforma współpracy całej opozycji: KO, Polski 2050 Szymona Hołowni, Lewicy i PSL. Liderzy PO zaprezentowali również szereg postulatów programowych.

Rafał Trzaskowski zapowiedział zmiany w szkolnictwie, między innymi wydłużenie czasu pracy świetlic, czy odpis podatkowy na zajęcia po szkole. Ponadto PO obiecało również przekazanie 6 procent PKB na służbę zdrowia. Prezydent Warszawy zapowiedział również bezwzględny zakaz importu śmieci do Polski oraz likwidację prorządowej TVP Info.

I pamiętacie jak w kampanii wyborczej mówiliśmy jasno o tym, by zlikwidować TVP Info, abonament RTV. Już dość tej fabryki kłamstwa i manipulacji, przecież to ma wpływ na nas wszystkich – szczucie Polaków na Polaków, przez cały czas manipulacja. Tego nie może być, mamy tego dosyć.

– podkreślił Trzaskowski

Postulat likwidacji TVP Info Trzaskowski ogłosił już na swojej pierwszej konferencji prasowej po tym, jak został ogłoszony kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta w miejsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Najwyraźniej słowa zamierza dotrzymać, ponieważ w poniedziałek rozpocznie się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu. Zapowiedź startu zbiórki podpisów pod ustawą likwidującą TVP Info i abonament radiowo-telewizyjny powtórzyli w mediach społecznościowych politycy PO.

Pomysł likwidacji TVP nie wszystkim się spodobał. Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweek Polska” stwierdził, że TVP wymaga odpolitycznienia i naprawy, a nie likwidacji.

Nie przemawia do mnie pomysł likwidacji TVP Info. W kraju prawie 40 milionów ludzi potrzebna jest porządna publiczna telewizja a w niej profesjonalny kanał informacyjny. Można zaorać to co jest, ale po to, żeby zbudować porządną telewizję i porządny kanał.

– skomentował.

TVP zwolniło prezenterkę pogody… za serduszko WOŚP

TVP i PiS nie boją się zapowiedzi PO

Na plany likwidacji TVP Info zareagował na Twitterze dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski.

Biorąc pod uwagę konsekwencję z jaką PO realizuje swoje obietnice wyborcze jestem spokojny o przyszłość TVP Info.

– skomentował.

Jak przekonywał Olechowski, w czasie rządów PO-PSL TVP Info była zacofana technologicznie, a dziś stacja “dysponuje supernowoczesnym sprzętem”.

W ciągu ostatnich 5 lat widownia TVP Info wzrosła o blisko 50 proc. Dla milionów Polaków stacja jest głównym źródłem informacji. A Platforma chce zlikwidować.

– dodał Olechowski.

Zapowiedzi PO skomentował również Radosław Fogiel, poseł i zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości. Jak stwierdził, politycy Platformy Obywatelskiego od dawna mają zakusy na media publiczne i boją się prawdy i rzeczywistości, które – według Fogiela – prezentuje TVP.

Żona Jakimowicza dostała pracę w NBP, a on sam zarabia ogromne pieniądze w TVP!

Państwowa kroplówka

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zgodnie z jej zapisami, TVP i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Rekompensata dla TVP, zapisana w budżecie na 2021 r., będzie już kolejnym wsparciem publicznym dla mediów publicznych. Jak wynika z danych Fundacji ePaństwo, przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej – 4,8 mld zł – otrzymała właśnie Telewizja Polska.

Na wiosnę 2019 roku TVP dostała 1,12 mld zł, a w marcu zeszłego roku przyznano Telewizji Publicznej publicznej i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

Źródło: Wirtualne Media, Radio ZET

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close