MediaPaństwoPolitykaŚwiat

Szczotka do WC symbolem luksusu? Rossija 1 próbowała ośmieszyć Nawalnego, ale się nie udało…

Rossija 1 próbowała ośmieszyć Nawalnego

Rosyjska telewizja państwowa Rossija 1 zbadała niemiecki dom, w którym Navalny odzyskał siły po otruciu Nowiczokiem. Reportaż został zapowiedziany jako prawdziwa bomba. Media obiecywały pokazanie „luksusowego” niemieckiego domu, w którym mieszkał polityk opozycji Aleksiej Nawalny w trakcie rekonwalescencji.

Warto zaznaczyć, że dom nie należy do opozycjonisty, tylko został wynajęty na czas rehabilitacji. W materiale Rossija 1 podkreślono, że wynajem ”willi” we Freibergu, w której przebywał Nawalny podczas leczenia, kosztował krocie.

Jakie luksusy mogliśmy znaleźć w budynku? Między innymi ekspres do kawy, basen (co nie powinno dziwić przy rehabilitacjach) oraz… szczotki toaletowe.

Błyszczy, ale nie aż tak bardzo.

– mówi prezenterka Rossija 1 Anastasia Popova o trzymanej w ręce szczotce do WC.

Prezenterka programu opisała widzom „przestronny salon, dwie sofy, telewizor i świeże owoce na stole” oraz bezpłatną butelkę wina na kuchennym blacie.

Po opublikowaniu reportażu internet zalała masa komentarzy. Bynajmniej nie były to komentarze oburzenia ”luksusami”, a śmieszkowanie z samego reportażu. Rosyjskie media społecznościowe zostały zalane żartami i memami, kpiącymi z raportu, jako ostatecznego przykładu wielkiego hałasu o nic.

W międzyczasie właściciel willi powiedział niezależnemu kanałowi informacyjnemu TV Dozhd, że rosyjscy reporterzy wynajęli rezydencję, udając belgijskich turystów. Główny reporter użył zmyślonego francuskiego nazwiska, podał kanał. Właściciel powiedział również, że skontaktował się z niemieckimi organami ścigania po tym, jak rosyjscy reporterzy sfilmowali go ukrytą kamerą bez jego zgody.

Prywatne media protestują przeciwko nowemu podatkowi

Odwet za “Pałac dla Putina”

Reportaż Rossija 1 miał być odwetem za opublikowanie przez Nawalnego filmu przedstawiającego “Pałac dla Putina”, o rezydencji na przylądku Idokopas nad Morzem Czarnym. Z filmu wynika, że to najdroższa rezydencja na świecie o wartości 100 miliardów rubli (ok. 5 miliardów złotych), która należy tak naprawdę do Putina i sfinansowana została pokątnie z pieniędzy należących do skarbu państwa.

Film ukazał się z angielskimi napisami na kanale Aleksieja Nawalnego na YouTubie 19 stycznia 2021, dzień po jego powrocie do Rosji i aresztowaniu go podczas przekraczania granicy na lotnisku Szeremietiewo. Już po pół godzinie od wstawienia film miał pół miliona odsłon, po jednym dniu – ponad 25 milionów. W chwili pisania tego artykułu liczba wyświetleń pod filmem przekroczyła 111 milionów.

Kreml oczywiście zaprzeczył, że Putin jest właścicielem pałacu. Kilka dni po premierze Arkady Rotenberg, miliarder i przyjaciel Putina z dzieciństwa, publicznie oświadczył, że jest właścicielem.

Sama zaś szczotka pokazywana przez prezenterkę Rossija 1 jest nawiązaniem do ustaleń przedstawionych w filmie, z których wynika, że jedna z łazienek w Pałacu zawierała szczotkę toaletową za 700 dolarów. Niektórzy protestujący, którzy wyszli na ulice w obronie Nawalnego, nieśli ze sobą szczotki toaletowe.

Zajmujesz się dziennikarstwem. Oczekiwania: Robisz fajne reportaże i ujawniasz całą prawdę. Rzeczywistość: Robisz recenzję toalety Nawalnego i pokazujesz wino za 2 euro, nazywając to luksusowym stylem życia.

– napisał na Twitterze Ruslan Shaveddinov, czołowy członek zespołu Nawalnego.

Źródło: RFE/RL

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close