GastronomiaGospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Lockdown w Niemczech przedłużony do 7 marca. Co zrobi Polska?

Niemcy przedłużają lockdown

Niemiecki lockdown został wprowadzony w listopadzie zeszłego roku i trwa nieprzerwanie do dziś. Mimo spadku liczby zakażeń, niemiecki rząd zdecydował o przedłużeniu lockdownu do 7 marca. Zamknięte pozostaną między innymi restauracje i bary oraz hotele. Kanclerz Niemiec Angela Merkel tłumaczyła, że poluzowanie restrykcji nie wchodzi w grę, ponieważ grozi niebezpieczeństwem powrotu do punktu wyjścia.

Nawet jeśli znajdujemy się teraz w trudnym okresie i wiele osób ma uczucie, że dłużej już tego nie zniesie, właśnie dlatego mówię, że przeszliśmy w tym roku pandemii bardzo duży kawałek trudnej drogi – oświadczyła kanclerz Angela Merkel, prezentując w czwartek (11.02.2021) postanowienia rządu federalnego i rządów landowych dotyczące walki z pandemią koronawirusa. – Nie zapomnę ani jednego dnia, co te niezbędne środki oznaczają dla każdego obywatela: niespotykane dotąd w Republice Federalnej Niemiec tak poważne czasowe ograniczenie wolności, trudne, osobiste obciążenia, samotność, następstwa ekonomiczne, lęki egzystencjalne. Nie zapomnę tego nigdy.

– dodała.

Jak wynika z ustaleń podczas konferencji rządu Angeli Merkel i rządów landowych, o znoszeniu pewnych obostrzeń będzie można mówić, jeśli do 7 marca nastąpi spadek nowych zakażeń i utrzyma się na poziomie 35 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni. Wtedy też pod pewnymi warunkami będą mogły się otwierać sklepy, muzea, galerie, zakłady kosmetyczne, salony masażu. Obecnie wskaźnik infekcji wynosi 68.

Morawiecki jednak poluzuje obostrzenia? Można się już pogubić

Wyjątki

Chociaż lockdown został przedłużony do 7 marca, będzie kilka wyjątków. Od 1 marca w reżimie sanitarnym będą mogły otworzyć się salony fryzjerskie. Z kolei w przypadku szkół i przedszkoli to rządy krajów związkowych określą kiedy zostaną otwarte. Niektóre z nich chcą stopniowo otwierać szkoły i przedszkola jeszcze w lutym. Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn ma sprawdzić także, czy wychowawcy w przedszkolach i nauczyciele w szkołach podstawowych mogliby zaszczepić się wcześniej niż przewiduje to dotychczasowy plan szczepień.

Przedłużony lockdown przewiduje ograniczenia w kontaktach społecznych. Rząd apeluje o ograniczenie kontaktów do niezbędnego minimum, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach i rezygnację z podróży prywatnych. Prywatne spotkania są możliwe tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

W sklepach i publicznych środkach transportu nadal obowiązkowe są maseczki. Pracodawcy muszą umożliwić pracownikom pracę zdalną, o ile pozwalają na to wykonywane czynności. Z kolei tam, gdzie w jednym pomieszczeniu przebywa więcej osób, mają być noszone lepiej chroniące maseczki.

Źródło: DW

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close