GospodarkaZdrowie i medycyna

Pobudka! To nie koniec – składka zdrowotna w górę? Rząd szuka pieniędzy

Czy składka zdrowotna zostanie podwyższona? Podobno rząd rozważa już kilka scenariuszy. Potrzeba pieniędzy na służbę zdrowia.

O sprawie poinformował “Dziennik Gazeta Prawna“. Redakcja ustaliła, że rząd poszukuje dodatkowych środków na funkcjonowanie służby zdrowia. Czy składka zdrowotna wzrośnie? Wszystko na to wskazuje.

Na ten moment składka jest zryczałtowana i wynosi 381 zł miesięcznie. Skąd pomysł na zmiany? DGP wyjaśniła motywacje włodarzy:

Rząd pracuje nad zmianą zasad opłacania obowiązkowej daniny na leczenie. W ten sposób szuka dodatkowych pieniędzy w kieszeniach podatników na dofinansowanie publicznego systemu. Obecnie finansowanie ochrony zdrowia odbywa się z dwóch źródeł. Największym jest składka zdrowotna. Drugim są pieniądze z budżetu.

Trzy scenariusze

Wychodzi na to, że istnieją trzy rozwiązania, które rząd bierze pod uwagę:

  • podwyższenie kwoty dla wszystkich, ale bez szkody dla pracowników (opłata ponoszona przez pracodawców),
  • uzależnienie składki od dochodów, a więc lepiej zarabiający płacą więcej,
  • zmniejszenie liczby ubezpieczonych w KRUS i korzystających z preferencyjnego sposobu opłacania składki.

Doniesienia medialne skomentował dr Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w rozmowie z “Menadżerem Zdrowia”:

Nie możemy w magiczny sposób sprawić, aby nasz system opieki zdrowotnej był bardziej wydolny, efektywniejszy i zapewniał lepszą jakość opieki bez odpowiedniego, większego, finansowania.

W jego opinii powinno się obciążyć finansowo rolników, ponieważ na ten moment płacą zbyt mało. Jak przekonuje ekspert, są to “składki o symbolicznej wysokości”.

Źródło: money.pl, serwisy.gazetaprawna.pl, termedia.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close