PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Wiemy, ile wydamy na tłusty czwartek oraz ile pączków je przeciętny Polak

Podatek od reklam dopiero początkiem? Jeśli rząd obierze drogę węgierską, to pewnie tak

Podatek od reklam może być dopiero początkiem. Wielu stacjom kończą się koncesje, stwierdza Business Insider. Echem odbił się w Polsce przypadek odebrania koncesji ostatniej dużej opozycyjnej stacji radiowej na Węgrzech. Teraz radio musi zejść do internetu, co w przypadku takiego medium może oznaczać odejście w niebyt. Dlaczego u nas o tym tak głośno? Bo to, co na Węgrzech rząd robi z mediami, powtarza się w Polsce w przypadku podatku od reklam. A w niedługim czasie wybrana za rządów PiS Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie obradować w sprawie koncesji dla stacji radiowych Agory i Eurozet oraz telewizji TVN i Polsatu.
https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/podatek-od-reklam-wielu-stacjom-koncza-sie-koncesje-na-nadawanie/d4clg8j
DROGA WĘGIERSKA NA PEŁNEJ?

Koronawirus: rząd otworzy hotele, kina i teatry za pięć dwunasta? – zastanawia się Rzeczpospolita. W ubiegłym tygodniu rząd zapowiedział, że od piątku 12 lutego otwarte zostaną hotele, kina i teatry. Zostało kilkanaście godzin, a nadal nie opublikowano rozporządzenia w tej sprawie. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział łagodzenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od najbliższego piątku mają zostać otwarte hotele i miejsca noclegowe, kina teatry, opery, filharmonie – wszystkie będą miały możliwość przyjęcia klientów do 50 proc. dostępnych miejsc, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
https://www.rp.pl/Firma/302119977-Koronawirus-rzad-otworzy-hotele-kina-i-teatry-za-piec-dwunasta.html
TRADYCYJNIE

Kiedy zostaną otwarte restauracje i siłownie? Jest stanowisko rządu, zdradza Wprost. Na temat możliwego terminu otwarcia restauracji i klubów fitness i siłowni wypowiedział się rzecznik rządu Piotr Mueller. Piotr Mueller, rzecznik rządu, był gościem RadiaWrocław. Powiedział, że w najbliższych dniach gastronomia i fitness nie zostaną odmrożone. – Niestety nie możemy w tej chwili podjąć decyzji o tym, żeby otworzyć restauracje czy branżę fitness. Nie chcemy popełnić błędów innych krajów, gdzie zbyt szerokie otwarcie gospodarki doprowadziło do rekordowego przyrostu zakażeń koronawirusem.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10420531/kiedy-zostana-otwarte-restauracje-i-silownie-jest-stanowisko-rzadu.html
CZYLI CHYBA SERIO MAJ-CZERWIEC

Ile wydamy na tłusty czwartek? Kwota robi wrażenie, stwierdzają Filary Biznesu. W ostatni czwartek karnawału każdy Polak zjada średnio 2,5 pączka, co przekłada się na ok. 100 mln pączków w skali kraju. Łączna wartość produktów związanych z tłustym czwartkiem wyniesie w tym roku nawet 250 mln zł – szacują eksperci. Szacuje się, że w każdy tłusty czwartek Polacy spożywają przeciętnie ok. 2,5 pączka na osobę – w sumie w skali kraju oznacza to blisko 100 milionów pączków. Do przygotowania tak dużej liczby pączków w piekarniach, cukierniach i domach zostanie zużyte łącznie po ok. 500 ton cukru i masła, 2500 ton mąki pszennej, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln jaj.
https://filarybiznesu.pl/ile-wydamy-na-tlusty-czwartek-kwota-robi-wrazenie/a8607
NO MY JUŻ PO PIERWSZYCH PĄCZKACH

Mamy coraz więcej seniorów wśród biednych w Polsce. To efekt działania programu 500+, pisze 300Gospodarka. Mamy w Polsce coraz większy odsetek biednych seniorów. Wszystko przez starzenie się Polaków, ale też politykę „Rodzina 500+” – wynika z raportu GUS. Jak wynika z analizy danych GUS, między 2015 a 2018 rokiem – w okresie, z którego pochodzą najnowsze dostępne dane – nastąpił wyraźny wzrost udziału osób starszych w populacji 20 procent najuboższych Polaków. W ciągu tych trzech lat odsetek osób w wieku co najmniej 65 lat, którzy zaliczają się do najmniej zamożnej części społeczeństwa poszedł w górę z 12,1 proc. do 18,2 proc.
https://300gospodarka.pl/analizy/seniorzy-500-dochody-demografia-gus
POTRZEBA 15, 16 I 17 EMERYTUR!

Rząd luzuje obostrzenia! Na pewno marzyliście o pójściu do… kasyna, prawda?

Niespodziewane poluzowanie obostrzeń. Rząd pozwala kolejnej branży na otwarcie, informuje Business Insider. Bary, kawiarnie, restauracje i siłownie pozostają dla gości zamknięte, ale… otworzyć się będą mogły kasyna. Rząd niespodziewania rozszerza katalog instytucji, które dziś od północy będą mogły wznowić działalność. Do środka wpuszczona zostanie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni, przy czym między klientami ma być półtora metra odstępu.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-otwarte-kasyna-niespodziewane-poluzowanie-obostrzen/rr6r1xl

Krzysztof Bosak krytykuje podatek od reklam: “Nie ma zgody na zamordyzm rządu PiS”. Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak skrytykował na Twitterze zamierzenia polskiego rządu w sprawie podatku od reklam. „Negatywnie ocenimy sposób działania wielu mediów i firm mających znaczny udział w rynku reklamowym. To jednak żaden powód aby cały sektor medialny wykańczać nowym, pisanym na kolanie podatkiem. Nie ma zgody na zamordyzm rządu PiS”.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/10/krzysztof-bosak-krytykuje-podatek-od-reklam-nie-ma-zgody/
RN ZMIENIŁ ZDANIE, NA POCZĄTKU BYLI ZA : )

PIE: W polskim eksporcie jest za mało nowoczesności – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. Udział produktów wysoko zaawansowanych w sprzedaży zagranicznej rośnie bardzo wolno i wynosi tylko 11,3 proc. Zmiana struktury eksportu mogłaby przyspieszyć rozwój gospodarczy kraju. Polska jest obecnie siódmą gospodarką na świecie pod względem perspektyw rozwoju eksportu – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Spośród przeanalizowanych 1236 grup produktów w ponad jednej trzeciej (451) mamy przewagi wynikające m.in. ze specjalizacji i niższych kosztów produkcji. Rośnie przy tym udział firm z polskim kapitałem w całości zagranicznej sprzedaży towarów.
https://www.rp.pl/Biznes/302109890-PIE-W-polskim-eksporcie-jest-za-malo-nowoczesnosci.html

PGE i Ørsted podpisały umowę na stworzenie dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku, pisze 300Gospodarka. PGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture. Jej celem będzie rozwój, budowa i eksploatacja dwóch morskich projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Ørsted, duńska firma energetyczna specjalizująca się w budowie morskich farm wiatrowych, obejmie nowe udziały w dwóch projektach morskich elektrowni wiatrowych polskiego koncernu energetycznego PGE. Te projekty to Elektrownia Wiatrowa Baltica 3 o mocy około 1 gigawata oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 o mocy ok. 1,5 gigawata za kwotę 657 mln zł. Zamknięcie transakcji jest przewidywane w pierwszym kwartale 2021 roku.
https://300gospodarka.pl/live/pge-i-orsted-podpisaly-umowe-na-stworzenie-dwoch-morskich-farm-wiatrowych-na-baltyku

Wykradzione kody źródłowe Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077 na aukcji za milion dolarów, donoszą Gry-Online. Kody źródłowe gier Wiedźmin 3 oraz Cyberpunk 2077, a także inne dane, które zostały wykradzione podczas ataku ransomware na serwery CD Projektu, trafią na aukcję na jednym z hakerskich forów internetowych. Cena wywoławcza paczki plików to milion dolarów. Licytacja przebiegać ma na rosyjskojęzycznym forum hakerskim Exploit. Cena wywoławcza paczki danych wykradzionych polskiej spółce to jeden milion dolarów. Przestępcy rozstaną się jednak od razu z jej całą zawartością po wpłaceniu równowartości siedmiu milionów. Transakcja ma być przeprowadzona w kryptowalutach.
https://www.gry-online.pl/newsroom/wiedzmin-3-i-cyberpunk-2077-kody-zrodlowe-na-aukcji-za-milion-dol/z21f434
JESTEŚMY CIEKAWI DALSZEGO ROZWOJU SPRAWY

Praca zdalna też ma jakieś „ale”

Godzinowy wymiar pracy, zasady i wreszcie umowa. Home office to także problemy, stwierdzają Filary Biznesu. Respondenci, jako kluczowe dla nich aspekty, które nie są uregulowane prawnie, wymieniali: wymiar godzinowy pracy zdalnej, ustalenie zasad korzystania ze służbowego sprzętu czy wymóg zawarcia pracy zdalnej w umowie – wynika m.in. z badania na zlecenie Gumtree.pl. Według opublikowanego w środę badania, 42 proc. Polaków posiadających możliwość pracy zdalnej uważa, że w takich warunkach zaciera się granica między pracą a życiem prywatnym, a 17 proc. osób wskazało na problem z koncentracją. Na pytanie, co najczęściej odciąga ich uwagę od obowiązków zawodowych, respondenci wymieniali opiekę nad dziećmi, sprzątanie czy oglądanie telewizji.
https://filarybiznesu.pl/godzinowy-wymiar-pracy-zasady-i-wreszcie-umowa-home-office-takze-problemy/a8611
NIESTETY, WSZYSTKO MA SWOJE MINUSY

Jak w przyszłości może wyglądać grafika w grach? Na przykład tak:

Szczotka do WC symbolem luksusu? Rossija 1 próbowała ośmieszyć Nawalnego, ale się nie udało… Rosyjska telewizja państwowa Rossija 1 zbadała niemiecki dom, w którym Navalny odzyskał siły po otruciu Nowiczokiem. Reportaż został zapowiedziany jako prawdziwa bomba. Media obiecywały pokazanie „luksusowego” niemieckiego domu, w którym mieszkał polityk opozycji Aleksiej Nawalny w trakcie rekonwalescencji. Jakie luksusy mogliśmy znaleźć w budynku? Między innymi ekspres do kawy, basen (co nie powinno dziwić przy rehabilitacjach) oraz… szczotki toaletowe.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/10/szczotka-do-wc-symbolem-luksusu-rossija-1-probowala-osmieszyc-nawalnego-ale-sie-nie-udalo/
SKROMNIE, CHOĆ BEZ WYGÓD

Kosmiczny internet niebawem w Polsce. Za sztandarowy projekt Elona Muska trzeba jednak słono zapłacić, informuje Wprost. Mieszkasz na odludziu? Twój internet jest wolny lub często przerywa? A może prowadzisz popularne ostatnio życie w camperze? Elon Musk przyszedł z pomocą, ale trzeba za nią słono zapłacić. Internet z systemu Starlink można już zamawiać także w Polsce. SpaceX uruchomiła sprzedaż urządzeń służących do odbioru usługi satelitarnej również na terenie naszego kraju. I chociaż można je już zamówić, to raczej mało kto się na to zdecyduje. Czemu? Powód jest banalny, chodzi o cenę.
https://biznes.wprost.pl/technologie/internet/10420546/kosmiczny-internet-niebawem-w-polsce-za-sztandarowy-projekt-elona-muska-trzeba-jednak-slono-zaplacic.html
NO NIESTETY, CENA ODSTRASZA

Katarzyna Pankiewicz w Golden Star Group, pisze PulsHR. Do zespołu Golden Star Group dołączyła Katarzyna Pankiewicz. Odpowiadać będzie za wynajem nieruchomości biurowych znajdujących się w portfolio firmy w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kompleksu Oxygen Park w Warszawie.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/katarzyna-pankiewicz-w-golden-star-group,79498.html

Ach, tłusty czwartek… Znakomity argument dla osób, które chcą choć na chwilę oderwać się od swojej diety, prawda?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close