PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Dobre prognozy Komisji Europejskiej dla Polski; Porozumienie idzie na wojnę z PiS?

Jarosław Gowin rzekomo spotyka się z Donaldem Tuskiem, Komisja Europejska dobrze ocenia szansę Polski na wyjście z kryzysu

Polska otrząśnie się z kryzysu szybciej niż 27 państw UE, twierdzi Rzeczpospolita. Unijna gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii dopiero w 2022 r. W Polsce powinno to nastąpić do końca roku 2021. Polska pod koniec tego roku wróci do poziomu produktu krajowego brutto sprzed pandemii, czyli z końca 2019 r. – wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej. To i tak lepiej niż większość z pozostałych 27 państw UE. Lepsze od nas będą tylko: Irlandia, która w ogóle nie doświadczyła recesji, i Litwa. Po spadku PKB o 2,8 proc. w ubiegłym roku w tym powinniśmy zanotować wzrost na poziomie 3,1 proc. Cała unijna gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii w drugim kwartale 2022 r., czyli wcześniej, niż spodziewano się jeszcze kilka miesięcy temu. To głównie dzięki elastyczności biznesu, który przystosował się częściowo do nowych warunków działania, szybszemu opracowaniu szczepionek oraz lepszemu stosowaniu restrykcji w czasie drugiej fali pandemii. Ponadto nie doszło teraz do całkowitego zamknięcia gospodarki jak na wiosnę 2020 r.
https://www.rp.pl/Dane-gospodarcze/302119892-Polska-otrzasnie-sie-z-kryzysu-szybciej-niz-27-panstw-UE.html
OBYŚMY TYLKO TO WYKORZYSTALI

Porozumienie może zablokować podatek od reklam. Maksymowicz: Zagłosowałbym przeciw – czytamy we Wprost. Projekt dodatkowego opodatkowania mediów pod pretekstem walki z COVID-19 wywołał protest branży medialnej. Posłowie Porozumienia zapowiadają nieoficjalnie, że nie poprą kontrowersyjnego pomysłu, który miał wyjść z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego. Pytany o tę kwestię Wojciech Maksymowicz na antenie TVN24 stwierdził, że prawdopodobnie jego koledzy nie zagłosują za tym projektem.
https://www.wprost.pl/polityka/10420836/porozumienie-moze-zablokowac-podatek-od-reklam-maksymowicz-zaglosowalbym-przeciw.html
WSZYSTKO SUPER, ALE POROZUMIENIE CZĘSTO JEDYNIE „ZAPOWIADA”

Od poniedziałku można będzie rozliczać PIT. W tym roku pojawiły się nowe ulgi, informuje Business Insider. Zbliża się czas rozliczeń z fiskusem. Od dwóch lat jest to prostsze, za sprawą uruchomienia usługi Twój e-PIT. Warto jednak dokładnie sprawdzić swoje zeznanie podatkowe, bo za 2020 rok można odliczyć więcej ulg. Osoby, które nie będą odkładały decyzji o rozliczeniu na ostatnią chwilę i zrobią to przez internet, będą mogły w terminie 45 dni liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. PIT za 2020 rok można rozliczyć już od 15 lutego, do końca kwietnia 2021.
https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/od-poniedzialku-mozna-bedzie-rozliczac-pit-w-tym-roku-pojawily-sie-nowe-ulgi/ftnn8pr

Stoki narciarski i hotele ponownie otwarte. Gminy górskie chcą odrobić straty, podaje Polskie Radio. Otwarte hotele, kina, baseny, boiska i stoki narciarskie. Od dziś do 26 lutego warunkowo znikają niektóre obostrzenia, z czego cieszą się zwłaszcza gminy turystyczne. – Z dużą ulgą przyjmujemy tę decyzję, że od 12 możemy już funkcjonować, oczywiście w tym ograniczonym reżimie sanitarnym, z 50-procentowym obłożeniem. Patrząc na licznik strat, który bije od 22 grudnia, to w przypadku Karpacza to jest już ponad 170 milionów złotych. Sezon jest już na pewno stracony, ale powoli będzie można te straty odrabiać – mówi burmistrz Karpacza, Radosław Jęcek.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2678289,Stoki-narciarski-i-hotele-ponownie-otwarte-Gminy-gorskie-chca-odrobic-straty
NO CÓŻ, INNE BRANŻE TEŻ BY CHĘTNIE NADROBIŁY STRATY

Lockdown w Niemczech przedłużony do 7 marca. Co zrobi Polska? Niemiecki lockdown został wprowadzony w listopadzie zeszłego roku i trwa nieprzerwanie do dziś. Mimo spadku liczby zakażeń, niemiecki rząd zdecydował o przedłużeniu lockdownu do 7 marca. Zamknięte pozostaną między innymi restauracje i bary oraz hotele. Kanclerz Niemiec Angela Merkel tłumaczyła, że poluzowanie restrykcji nie wchodzi w grę, ponieważ grozi niebezpieczeństwem powrotu do punktu wyjścia.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/11/lockdown-w-niemczech-przedluzony-do-7-marca-co-zrobi-polska/

Wraca temat śmieciówek

Komisja Dziennikarek i Dziennikarzy przy OZZ Inicjatywa Pracownicza zwraca uwagę na to, że TVN w nowej rekrutacji pracowników oferuje tzw. „śmieciówki”.

Polskie emerytury nie będą spełniać minimalnych standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy, pisze Obserwator Gospodarczy. W najnowszej ekspertyzie Instytut Emerytalny przyjrzał się stopie zastąpienia polskich emerytów. Z dokumentu wynika, że wskaźnik spada wyjątkowo szybko, co jest niekorzystną informacją dla seniorów. Stopa zastąpienia to procentowy wskaźnik obrazujący stosunek jaki stanowi przeciętna emerytura do przeciętnego wynagrodzenia. W szacunków Instytutu Emerytalnego wynika, że w 2020 roku wysokość nowo przyznanej emerytury wynosiła 2400 zł brutto. W tym samym czasie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto uwzględniające również wypłaty z zysku z IV kw. było równe 5 656,51 zł. Powyższe dane oznaczają, że stopa zastąpienia w 2020 roku wyniosła 42,4 proc. i kontynuowała długoterminowy trend spadkowy.
https://obserwatorgospodarczy.pl/finanse/1822-polskie-emerytury-za-kilka-lat-nie-beda-spelniac-minimalnych-standardow-miedzynarodowej-organizacji-pracy

Londyn zdetronizowany po brexicie. Teraz Amsterdam jest największym centrum giełdowym w Europie, podaje 300Gospodarka. Amsterdam przechwycił część biznesu wyprowadzającego się z Londynu po brexicie i zastąpił brytyjską stolicę jako największe w Europie centrum obrotu papierami wartościowymi, pisze Financial Times. W styczniu wartość obrotu akcjami w Amsterdamie wyniosła 9,2 mld euro – ponad czterokrotnie więcej niż miesiąc wcześniej. W tym samym czasie wartość obrotu w Londynie drastycznie spadła do poziomu 8,6 mld euro.
https://300gospodarka.pl/przeglad-prasy/londyn-brexit-amsterdam-gielda-europa
CIEKAWE CO TERAZ BRYTYJCZYCY SĄDZĄ O BREXICIE

Prawie 5 mld zł wpłaciliśmy w styczniu do funduszy inwestycyjnych, informuje Business Insider. W styczniu Polacy wpłacili do detalicznych funduszy inwestycyjnych ponad 4,8 mld złotych netto (czyli łączne wpłaty minus łączne wypłaty). Zdaniem Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami to trzeci najlepszy wynik w historii i jednocześnie najlepszy ośmiu lat. Największa część strumienia pieniędzy, bo 3,2 mld zł trafiła do funduszy dłużnych, co oznacza, że był to dla nich drugi najlepszy miesiąc w historii. Lepiej było tylko raz, na początku 2008 roku.
https://businessinsider.com.pl/piec-rzeczy-o-gospodarce-ktore-musisz-wiedziec-raport-12022021/qsr9myv

Nie tylko media zapłacą podatek reklamowy, twierdzi Rzeczpospolita. Nowy podatek reklamowy uderzy także w kluby sportowe i supermarkety. Bo publikują reklamy na stadionach i wydają gazetki promocyjne. Oddadzą fiskusowi nawet po kilka milionów złotych. Zapowiedziany przez rząd nowy podatek reklamowy dotknie nie tylko w stacje radiowe i telewizyjne, wydawców prasy i firmy zawiadujące reklamami na billboardach. Wskazuje na to jasno treść projektu ustawy.
https://www.rp.pl/Podatek-reklamowy/302119893-Nie-tylko-media-zaplaca-podatek-reklamowy.html

ALE TO PODATEK NA SZCZYTNY CEL!

Rząd znowu szuka pieniędzy

Pobudka! To nie koniec – składka zdrowotna w górę? Rząd szuka pieniędzy. Na ten moment składka jest zryczałtowana i wynosi 381 zł miesięcznie. Skąd pomysł na zmiany? DGP wyjaśniła motywacje włodarzy: Rząd pracuje nad zmianą zasad opłacania obowiązkowej daniny na leczenie. W ten sposób szuka dodatkowych pieniędzy w kieszeniach podatników na dofinansowanie publicznego systemu. Obecnie finansowanie ochrony zdrowia odbywa się z dwóch źródeł. Największym jest składka zdrowotna. Drugim są pieniądze z budżetu.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/11/pobudka-to-nie-koniec-skladka-zdrowotna-w-gore/

Kopanie Bitcoinów zużywa więcej energii niż Argentyna, czy Holandia, pisze Wprost. Bitcoin osiąga rekordowe wyniki. Obecnie za jednego trzeba zapłacić ponad 46 tys. dolarów, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji mody na kryptowaluty. Kryptowaluty przeżywają swój złoty okres. W pierwszych miesiącach pandemii traktowane były niemal na równie ze złotem, czy dolarem, czyli jako bezpieczna przystań. W ostatnich tygodniach furorę robi najbardziej popularna z kryptowalut, czyli bitcoin, który osiągnął niemal magiczną granicę 50 tys. dolarów za sztukę. Wczoraj rajd kursu wyhamował, ale trwał on od drugiej połowy grudnia 2020 r. Największy wzrost cyfrowa moneta notowała 8 lutego, gdy rynkiem wstrząsnęła wiadomość o tym, że Tesla zainwestowała w kryptowalutę aż 1,5 mld dolarów i zamierza akceptować wykonane za jej pomocą płatności.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/energetyka/10420687/kopanie-bitcoinow-zuzywa-wiecej-energii-niz-argentyna-czy-holandia.html
NO I RYNEK PODZESPOŁÓW DO KOMPUTERÓW ZDOMINOWANY PRZEZ „GÓRNIKÓW”

Miedź i srebro są już drogie, ale prognozy są jednoznaczne: ceny jeszcze pójdą w górę – czytamy w nagłówku 300Gospodarki. Miedź, należąca do grupy metali przemysłowych, i srebro – metal postrzegany zarówno jako przemysłowy i szlachetny – będą korzystać na rosnącym popycie, zarówno inwestycyjnym jak i konsumpcyjnym. Dodatkowo  wzrosty cen miedzi napędzi niski stan zapasów tego metalu w magazynach. Srebro postrzegane jest często jako metal szlachetny, jednak faktem jest, że połowa zapotrzebowania na ten metal pochodzi z przemysłu. Nie będzie więc nadużyciem kategoryzowanie srebra jako metalu przemysłowego.
https://300gospodarka.pl/analizy/ceny-miedzi-i-srebra-prognozy-2021

Przewoźnicy transportowi rezygnują z Wielkiej Brytanii. Coraz mniej chętnych, by jeździć na Wyspy, donosi Polskie Radio. Po poważnych perturbacjach sytuacja na granicy Wysp z Unią Europejską w zasadzie wróciła do normy. Mimo to spada liczba chętnych do wożenia tam towarów. Jak zaznacza gazeta, wyjście Wielkiej Brytanii z UE, mimo podpisania porozumień i umów o współpracy, wymusiło kompletną reorganizację procedur i wymagań prawnych w kwestii przewozów. To z kolei spowodowało wyraźny spadek liczby przewoźników gotowych realizować przewozy na Wyspy.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2678270,Przewoznicy-transportowi-rezygnuja-z-Wielkiej-Brytanii-Coraz-mniej-chetnych-by-jezdzic-na-Wyspy
TROCHĘ NA WŁASNE ŻYCZENIE

Paulina Gumowska dołączyła do Grupy PTWP, informuje PulsHR. Paulina Gumowska dołączyła do Grupy PTWP i odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie, w tym serwisu rynekzdrowia.pl. Wojciech Kuta, dotychczasowy redaktor naczelny portalu, nadal będzie kierował magazynem Rynek Zdrowia oraz współtworzył projekty konferencyjne Grupy PTWP dotyczące sektora medycznego, w tym m.in. Kongres Wyzwań Zdrowotnych.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/paulina-gumowska-dolaczyla-do-grupy-ptwp,79519.html

I tak oto dotarliśmy do piątku. Zima jak za dawnych lat, można się nacieszyć śniegiem. Do tego w niedzielę walentynki. Zapowiada się przyjemny weekend.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close