Kultura i sztukaMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoTechnologieTelekomunikacja

TVN24 nie dostanie koncesji? Czekają od roku, a decyzji nie widać…

TVN24 od roku czeka na przedłużenie koncesji

Grupa TVN od lutego zeszłego roku czeka na przedłużenie koncesji dla TVN24. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tej pory nie podjęła żadnej decyzji. Przepisy mówią, że nadawca musi złożyć taki wniosek najpóźniej rok przed jej wygaśnięciem. Jak opisuje “Press”, grupa TVN złożyła odpowiedni wniosek na rok i siedem miesięcy przed jej wygaśnięciem we wrześniu 2021 r.

Czy i kiedy TVN24 dostanie koncesję? KRRiT przekonuje, że zajmie się tym “na jednym z kolejnych posiedzeń”, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie. Według Juliusza Brauna i Krzysztofa Lufta, byłych członków KRRiT, brak wydania decyzji w sprawie koncesji przez rok jest co najmniej dziwny. Jak dodają, wydanie takiej decyzji powinno być formalnością, ponieważ nie budzi ona wątpliwości i nie ma podstaw, by z nią zwlekać.

Jak dodaje “Press”, że jeśli KRRiT nie przedłuży koncesji dla TVN24, to stacja wciąż może uzyskać licencję na nadawanie w każdym państwie UE.

PO chce likwidacji TVP Info i abonamentu. Ruszyła zbiórka podpisów

PiS chce zniszczyć prywatne media?

TVN24 jest największym kanałem informacyjnym w Polsce i jednym z największych w ogóle. Telewizja ta była jednym z prywatnych mediów, które parę dni temu zaprotestowały przeciwko tak zwanemu podatkowi medialnemu. W ramach wspólnej akcji “Media bez wyboru”, prywatne stacje telewizje zamiast programu nadają specjalny komunikat, a portale internetowe wyłączyły dostęp do swoich artykułów.

Do akcji przyłączyły się także stacje radiowe, między innymi RMF FM, ZET, TOK FM, Rock Radio, które zamiast audycji nadawały komunikat specjalny. W protest mediów zaangażowały się również niektóre dzienniki. Na łamach wielu z nich czytelnicy mogą przeczytać list otwarty mediów do rządu.

Przeciwko podatkowi opowiedzieli się również liderzy PO, PSL, Lewicy oraz Konfederacji. Protest wsparły również wolnościowe organizacje takie jak Partia Libertarianie czy Stowarzyszenie Niskie Składki. Jak przekonuje Stowarzyszenie Niskie Składki, PiS idzie ścieżką Orbana i przejmowania wolnych mediów.

Premier zakłada, że z podatku medialnego do budżetu państwa trafi 800 milionów złotych. Kwota ta jest ogromna, ale z perspektywy budżetu nieznaczna. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że rząd lekką ręką wydaje rocznie z naszych pieniędzy blisko 2 miliardy złotych na rządowe media. Władzy nie chodzi o solidarność i wsparcie NFZ, tylko o zniszczenie niezależnego dziennikarstwa.

– czytamy na profilu Stowarzyszenia.

Źródło: Business Insider, Press

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close