Energetyka

PKN ORLEN postawi gigantyczne turbiny wiatrowe na Bałtyku

Około 100 turbin wyższych niż Pałac Kultury i Nauki o łącznej mocy do 1,2 GW, czyli wielka farma wiatrowa PKN ORLEN – Baltic Power. Rozpoczęcie przedsięwzięcia planowane jest na rok 2023, a jego zakończenie w 2026. Inwestycja jest ważną częścią nowej, ekologicznej strategii polskiego giganta naftowego.

Inwestycja w liczbach

Ma kosztować kilkanaście miliardów złotych i zasilać docelowo nawet milion gospodarstw domowych. Planowana przez płocki koncern farma wiatrowa ma osiągnąć moc do 1,2 GW i składać się z nawet 100 turbin rozsianych na powierzchni 130 km². Żeby ułatwić zrozumienie jak duża to inwestycja, wystarczy przytoczyć dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych z początku tego roku, zgodnie z którymi moc wszystkich elektrowni wiatrowych wynosi obecnie 6,6 GW.

Farma ma powstać ok. 23 km od linii brzegowej na wysokości Łeby i Choczewa.

baltic power

Zaskakująca jest też wielkość turbin wiatrowych, jakie mogą stanąć na morzu. Największe z obecnie wykorzystywanych osiągają ok. 270 metrów wysokości, co oznacza, że są, one wyższe od Pałacu Kultury i Nauki

Budowa morskiej farmy wpisuje się w strategię firmy, która zakłada w nadchodzącej dekadzie rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii. Filarem tych inwestycji będą właśnie projekty offshore wind. W ogłoszonej jesienią zeszłego roku deklaracji, koncern zobowiązał się między innymi, że zredukuje do 2030 emisje CO2 w rafineriach i petrochemii o 20 proc. oraz zmniejszy o jedną trzecią wskaźnik emisyjności w produkcji energii. W działaniach Koncernu widać konsekwentną realizację nowego, bardziej zielonego ORLENU.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że to właśnie sektor energetyki jest ostatnio jedną z najzyskowniejszych działalności koncernu. Poniższy wykres prezentuje wynik operacyjny z ostatniego kwartału zeszłego roku.

wyniki orlen

Prace na projektem Baltic Power

W ramach przygotowań do rozpoczęcia inwestycji na początku roku 2021 projekt osiągnął dwa bardzo ważne kamienie milowe tj. podpisano umowę z partnerem branżowym oraz tzw. umowę przyłączeniową z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Jeszcze w roku 2020 Koncern rozpoczął na terenie gminy Choczewo lądowe badania geologiczne. Ich wyniki posłużą m.in. wytyczeniu podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na lądzie. Ponadto PKN ORLEN zrealizował m.in. wstępne pomiary dna morskiego i badania środowiskowe dla obszaru farmy i obecnie oczekuje na decyzję środowiskową dla morskiego obszaru inwestycji. Jej uzyskanie pozwoli na rozpoczęcie procedury ubiegania się o pozwolenie na budowę. Na Bałtyku prowadzone są wciąż dodatkowe badania i niezbędne pomiary wietrzności. . Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2023, a jej zakończenie na 2026 rok. Niektóre ze zrealizowanych do tej pory kamieni milowych inwestycji przedstawia poniższa infografika.

kamienie milowe

PKN ORLEN, Baltic Power oraz NP Baltic Wind, spółka kanadyjskiej grupy Northland Power Inc., zawarły umowę joint venture, której przedmiotem jest przygotowanie, budowa i eksploatacja farmy wiatrowej przez spółkę Baltic Power, w której obecnie 100 proc. udziałów posiada PKN ORLEN. Docelowo ma on kontrolować 51%, a kanadyjski partner pozostałe 49%.

Bałtyk ma potencjał

Rządowe plany zakładają, że na polskich wodach może powstać nawet 11 GW w morskich farmach wiatrowych do 2040 roku. Morze ma być obok energetyki jądrowej jednym z głównych filarów naszej transformacji energetycznej.

Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej na polskiej części Bałtyku można zbudować 28 GW mocy i pozyskiwać 140 TWh energii elektrycznej rocznie. To pozwalałoby na zaspokojenie 60% polskich potrzeb w 2050 roku. Potencjał całego Morza Bałtyckiego jest szacowana na 80-90 GW.

Radosław Ditrich

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close