PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Ogromna podwyżka cen piwa; najwyższy skok inflacji od 10 lat

Rząd szuka pieniędzy, co oznacza większe wydatki dla Polaków. Jeśli dorzucimy do tego rekordowy skok inflacji… no nie jest dobrze

Fatalne wieści dla miłośników piwa. Nie uwierzysz, o ile zdrożeje – czytamy w nagłówku Faktu. Piwo zdrożeje? W czasach kryzysu rząd szuka oszczędności i próbuje je znaleźć też w kieszeniach miłośników złocistego trunku. Posłowie PiS zgłosili projekt, który zakłada wyrównanie stawki akcyzy na piwo z tą, która obowiązuje w przypadku mocniejszych alkoholi. To oznacza aż czterokrotny wzrost podatku! Podatek od tego trunku ma zostać zrównany ze stawką dla mocniejszych alkoholi. Obecnie za każdy procent mocy piwa na daną objętość płaci się 8,57 zł. W przypadku mocnych alkoholi to 62,7 zł.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/podatek-od-piwa-w-gore-400-proc-wzrostu/dl2ztn6
PEWNIE JAK ZWYKLE TO DLA NASZEGO ZDROWIA

GUS podał dane o inflacji. To największy miesięczny skok cen od 10 lat, podaje 300Gospodarka. Według danych GUS inflacja w styczniu przyspieszyła z 2,4 proc. do 2,7 proc. Wskaźnik CPI ( indeks zmiany cen towarów i usług) okazał się wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 2,4 proc. rok do roku. Jak wskazują eksperci, opublikowane dziś dane mają charakter wstępny, ponieważ przygotowane zostały w oparciu o stary koszyk inflacyjny i w marcu mogą zostać nieznacznie zrewidowane.
https://300gospodarka.pl/news/gus-podal-dane-o-inflacji-to-najwiekszy-miesieczny-skok-cen-od-10-lat

Gowin rozgniewał przedsiębiorców. Chcą rozszerzenia tarcz – informuje Rzeczpospolita. Przedsiębiorcy wykluczeni z tarcz są rozgoryczeni słowami wicepremiera Jarosława Gowina, że wysokie spadki przychodów wynikają z ich nieudolności. Chcą pomocy od rządu. Pomoc z tarcz antykryzysowej 6.0 i finansowej 2.0 przysługuje firmom, które działają w branżach uznanych przez rząd za najmocniej dotknięte skutkami drugiej fali pandemii. Na liście są 54 branże identyfikowane po numerach PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). – Zastosowanie kryterium PKD w tarczach spowodowało, że wielu przedsiębiorców, którym zamknięto firmy bądź ograniczono przychody, znalazło się poza systemami pomocowymi – mówił w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. W konferencji wzięli udział przedsiębiorcy pominięci w tarczach.
https://www.rp.pl/Biznes/302159901-Gowin-rozgniewal-przedsiebiorcow-Chca-rozszerzenia-tarcz.html
KOGO W OSTATNIM CZASIE NIE ROZGNIEWAŁ GOWIN?

Nie jest najgorzej. Na miejscu premiera też bym się chwalił – mówi Marek Belka. Belka w rozmowie z dziennikarką “Super Expressu” ocenił, że 2020 r. nie był najtrudniejszy w historii III RP. “Najtrudniejsze były 2-3 pierwsze lata transformacji. Po drugie jest teraz taka sytuacja, że spadek PKB o 2,8 proc. nas cieszy. Jedynymi krajami Unii Europejskiej, które nie wpadły w recesję, są Irlandia i Litwa, ale my i tak jesteśmy wysoko, uważam, że jest naprawdę nie najgorzej. Gdybym był na miejscu premiera, też bym się chwalił” – zaznaczył polityk.
https://businessinsider.com.pl/polityka/byly-premier-marek-belka-nie-jest-najgorzej-tez-bym-sie-chwalil/tj05k7n
OBY TYLKO SZYBKO WRÓCIĆ DO STANU SPRZED PANDEMII

Polscy eksporterzy szybko odrabiają straty, oceniają Filary Biznesu. Polscy eksporterzy, mimo spadku eksportu w zeszłym roku, dość dobrze poradzili sobie z koronakryzysem i szybko odrabiają straty – uważają analitycy instytucji płatniczej Akcenta w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS. GUS podał w poniedziałek, że nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po 2020 r. wyniosła 12 mld euro. Wartość eksportu spadła w tym czasie o 0,3 proc. a importu o 4,8 proc.
https://filarybiznesu.pl/polscy-eksporterzy-szybko-odrabiaja-straty/a8696
BARDZO DOBRA WIADOMOŚĆ

Polskie firmy chcą się rozwijać

Innowacyjne polskie firmy potrzebują kapitału. Rekordowy rok startupów – podaje Polskie Radio. Dzięki venture capital, czyli nowoczesnemu sposobowi finansowania działalności start-upów i firm planujących ekspansję, w Programie Inteligentny Rozwój przeznaczonych zostało ponad 2,7 mld zł na tego rodzaju wsparcie – poinformował MFIPR. Prawie 2 mld zł dołożą też inwestorzy prywatni. Tylko w 2020 roku fundusze Venture Capital (VC) zainwestowały w polskie spółki ponad 2,1 mld zł.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2680255,Innowacyjne-polskie-firmy-potrzebuja-kapitalu-Rekordowy-rok-startupow

Kasjer w Lidlu zarobi w tym roku więcej niż urzędnik czy strażak. Wynagrodzenia w polskiej budżetówce stanęły. Urzędnicy nie dostaną podwyżek, nagród i premii. Wielu z nich ominą również awanse. Absurd na rynku pracy sięga tego stopnia, że nawet początkujący kasjer w Lidlu lub Biedronce zarobi w tym roku więcej niż urzędnik w sądzie lub początkujący strażak. Od marca 2021 r. najniższa płaca w Lidlu wyniesie 3 550 zł do 4 350 zł brutto miesięcznie. Kwota jest ona od lokalizacji sklepu i kosztów życia w danym miejscu. Po dwóch latach pracy w sklepie kasjer lub kasjerka może lcizyć na podwyżkę do odpowiednio: 3 900 zł i 4 800 zł brutto. Jak głosi komunikat prasowy Lidla, każdy, kto przepracuje w sklepie minimum pół roku, może też liczyć na jednorazową nagrodę roczną w wysokości połowy lub całej miesięcznej pensji.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/15/kasjer-w-lidlu-zarobi-w-tym-roku-wiecej-niz-urzednik-czy-strazak/

Podatek od reklam. Protestują… mleczarze, pisze Wprost. Niespodziewanego sojusznika zyskały media w sprawie podatku od reklam, przeciwko któremu protestują (większość z nich). To polscy mleczarze, którzy uważają, że danina zaszkodzi także im. Mleczarze, skupieni w organizacji „Porozumienie dla mleczarstwa”, nie chcą podatku i popierają sprzeciw wobec niego. Uważają, że media przełożą podatek na małe i średnie przedsiębiorstwa, wśród nich właśnie przedsiębiorstwa z ich branży. „Porozumienie dla mleczarstwa” napisało list otwarty do ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego. „Wprowadzenie projektowanych rozwiązań spowoduje duże zagrożenie dla polskiej gospodarki” – piszą mleczarze.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10421793/podatek-od-reklam-protestuja-mleczarze.html
JAK WIDAĆ NIE TYLKO MEDIA

Wiatraki wyższe od Pałacu Kultury. Wielka farma wiatrowa ORLENU – czytamy w nagłówku Obserwatora Gospodarczego. Około 100 turbin wyższych niż Pałac Kultury i Nauki o łącznej mocy do 1,2 GW, czyli wielka farma wiatrowa PKN ORLEN – Baltic Power. Rozpoczęcie przedsięwzięcia planowane jest na rok 2023, a jego zakończenie w 2026. Inwestycja jest ważną częścią nowej, ekologicznej strategii polskiego giganta naftowego. Ma kosztować kilkanaście miliardów złotych i zasilać docelowo nawet milion gospodarstw domowych. Planowana przez płocki koncern farma wiatrowa ma osiągnąć moc do 1,2 GW i składać się z nawet 100 turbin rozsianych na powierzchni 130 km². Żeby ułatwić zrozumienie jak duża to inwestycja, wystarczy przytoczyć dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych z początku tego roku, zgodnie z którymi moc wszystkich elektrowni wiatrowych wynosi obecnie 6,6 GW.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1832-wiatraki-wyzsze-od-palacu-kultury-wielka-farma-wiatrowa-orlenu
CIEKAWA INICJATYWA ORLENU

Gowin chce iść za ciosem, Prawo i Sprawiedliwość czeka, informuje Rzeczpospolita. Opozycja liczy na to, że spór w Zjednoczonej Prawicy skończy się rozłamem i wcześniejszymi wyborami do parlamentu. Michał Cieślak – minister w KPRM ds. rozwoju samorządu lokalnego, oraz dwóch wiceministrów: Jacek Żalek oraz Zbigniew Gryglas. To politycy Porozumienia, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo Jarosławowi Gowinowi i razem z Adamem Bielanem nie uznają jego przywództwa. Zarząd partii (z Gowinem w składzie) żąda od premiera ich dymisji. Bielan i jego stronnicy decyzję zarządu uważają za nieważną.
https://www.rp.pl/Polityka/302159916-Gowin-chce-isc-za-ciosem-Prawo-i-Sprawiedliwosc-czeka.html
I TAK SIĘ ŻYJE W TEJ ZJEDNOCZONEJ PRAWICY

Zapowiada się ciekawe spotkanie

Elon Musk zaprosił Władimira Putina na rozmowę. Jest odpowiedź Kremla, pisze Wprost. To bardzo ciekawa propozycja – powiedział rzecznik Kremla o propozycji Elona Muska. Najbogatszy człowiek świata zaprosił prezydenta Władimira Putina na niecodzienne spotkanie. Elon Musk zaprosił prezydenta Rosji Władimira Putina na rozmowę na portalu Clubhouse. Jest to zyskujący na popularności portal społecznościowy, które cieszy się mianem elitarnego. Aby z niego korzystać, trzeba bowiem dostać zaproszenie od kogoś, kto już ma do niego dostęp. A jest on limitowany. Miliarder przyznał, że możliwość porozmawiania z prezydentem Putinem to byłby dla niego ogromny zaszczyt. Nie podał jednak konkretów dotyczących tematu rozmowy.

– Jak państwo wiedzą, prezydent Putin nie korzysta bezpośrednio z mediów społecznościowych. Nie prowadzi osobiście swoich profili. Ogólnie to bezdyskusyjnie bardzo ciekawa propozycja. Ale musimy się rozeznać o co chodzi, co dokładnie się nam proponuje. Dlatego będziemy musieli najpierw wszystko sprawdzić, a potem zareagować – powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy prezydenta Rosji.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10421803/elon-musk-zaprosil-wladimira-putina-na-rozmowe-jest-odpowiedz-kremla.html
TO MOGŁOBY BYĆ CIEKAWE SPOTKANIE

Awaria w mBanku. Z kont zniknęły pieniądze, informuje Business Insider. Niektórzy klienci mBanku zauważyli, że z ich kont nagle zniknęły pieniądze. Bank poinformował o awarii i obiecał zwrot środków. Z relacji przekazywanych przez klientów wynika, że błąd polegał na tym, że bank dwukrotnie pobrał należną kwotę za płatność w sklepie, internecie lub wypłatę pieniędzy z bankomatu.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/awaria-w-mbanku-z-kont-zniknely-pieniadze/n771t5d

Grupa Wyszehradzka zanotowała 19-krotny wzrost eksportu! Grupa Wyszehradzka powstała 15 lutego 1991 r. W latach 1991-2019 jej PKB wzrósł o 155 proc. Wartość eksportu towarów wzrosła między 1995 a 2019 r. ponad 19-krotnie, importu 16-krotnie, a inwestycje w środki trwałe rosły 3-krotnie szybciej niż w krajach UE-15. Jednocześnie, w 2019 r. PKB na mieszkańca stanowił blisko 72 proc. poziomu państw „starej UE”. Obecnie region jest szóstą siłą gospodarczą i trzecim rynkiem konsumenckim w Europie – wynika z przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny raportu „Grupa Wyszehradzka – 30 lat transformacji, integracji i rozwoju”.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/15/grupa-wyszehradzka-zanotowala-19-krotny-wzrost-eksportu/

98% osób, które w grudniu straciły pracę we Włoszech to kobiety, informuje 300Gospodarka. Tradycyjnie na początku lutego ISTAT – włoski odpowiednik GUS – opublikował dane statystyczne dotyczące zatrudnienia. Pośród 101 tys. osób, które w grudniu 2020 straciły we Włoszech pracę aż 99 tys. to kobiety. Kryzys wywołany pandemią różni się od innych wstrząsów gospodarczych, bo w większym stopniu dotyka sektora usług niż przemysłu, który tradycyjnie zatrudnia więcej pracowników płci męskiej. Kobiety zostały szczególnie dotknięte ekonomicznymi konsekwencjami pandemii, bo to one w znacznej części pracują w sektorach, które najbardziej ucierpiały, np. w branży HoReCa, turystyce, usługach kosmetycznych i fryzjerskich.
https://300gospodarka.pl/news/98-osob-ktore-w-grudniu-stracily-prace-we-wloszech-to-kobiety

Zarząd GetBack poinformował w czwartek (11 lutego) wieczorem, że walne zgromadzenie akcjonariuszy powołało w skład rady nadzorczej Milenę Bogucką na wspólną trzyletnią kadencję. Walne przyjęło też sprawozdania finansowe, pisze PulsHR.
https://www.wnp.pl/finanse/nowy-czlonek-rady-nadzorczej-getback,449646.html

Kolejne podatki w drodze, minister zdrowia sugeruje, że wzrost zakażeń może być spory… Oj, znów idą chyba cięższe dni.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close