GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Gastronomia zwolniona z koncesji za alkohol? Tego chcą krakowscy radni

Gastronomia w Krakowie zwolniona z koncesji?

Krakowscy radni chcą, aby miejscowa gastronomia została zwolniona z opłat za koncesję na alkohol. Radni klubu Koalicja Obywatelska złożyli podczas obrad Rady Miasta Krakowa, projekt uchwały zwalniającej zajmujących się gastronomią przedsiębiorców z opłat za koncesje na alkohol za czas, w którym nie mogą obsługiwać klientów w lokalach. Niechętni wobec pomysłu są urzędnicy, którzy zauważają, że pomysł wygeneruje duże koszty, a budżet Krakowa już jest mocno uszczuplony przez pandemię. Prezydent miasta wolałby opłaty za koncesję odroczyć, a nie całkowicie znieść.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia rząd w drodze ustawy umożliwił radom miast i gmin podjęcie uchwał zwalniających przedsiębiorców z różnych opłat, w tym również z opłat za koncesje na alkohol. Samorządy stoją teraz przed trudnym wyzwaniem. Z jednej strony rezygnacja z opłat pomoże przedsiębiorcom. Z drugiej jednak strony, ich zniesienie będzie miało wpływ na lokalne budżety miast, już teraz mocno pokrzywdzonych przez pandemię.

Wysokość opłaty za koncesję uzależniona jest od obrotu lokalu. W przypadku Krakowa większość z 1 400 działających lokali musi wnosić opłatę w kwocie niższej niż 10 tys. zł (z tej liczby aż 60 proc. łapie się na najniższą stawkę, czyli 3 150 zł rocznie). Niechętni pomysłowi krakowskich radnych urzędnicy przedstawili wyliczenia, z których wynika, że jeśli miejscowa gastronomia zostanie zwolniona z opłat za koncesję, z budżetu miasta ubyłoby aż 5 milionów złotych. Jak wskazują, przez likwidację opłaty może zabraknąć pieniędzy na finansowanie centrów integracji społecznej, mieszkań chronionych dla chorych psychicznie czy ośrodków wsparcia dla osób bezdomnych.

Chcę podkreślić, że te środki od przedsiębiorców mogą być wydawane tylko na ściśle określone cele. W Krakowie to przede wszystkim realizacja gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.

– powiedziała dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Elżbieta Kois-Żurek.

Komisja Europejska zatwierdziła umowę na dodatkowe szczepionki Moderny

Prezydent miasta też niechętny

Krakowscy radni, którzy złożyli projekt uchwały, nie zgadzają się z tym stwierdzenie. Przekonują, że nawet jeśli restauratorzy zostaną zwolnieni z opłat, to przecież nie trzeba likwidować programów pomocowych.

Próbuje się nam narzucić logikę, zgodnie z którą przez pomoc przedsiębiorcom te programy zostaną zlikwidowane. To nie fair zarówno w stosunku do radnych, jak i przedsiębiorców, którzy usiłują utrzymać swoje rodziny, dzieci, pracowników. Obarczanie ich odpowiedzialnością za zmniejszenie wymiaru tych bardzo ważnych programów jest nie w porządku.

– stwierdził Wojciech Krzysztonek z Platformy Obywatelskiej.

Zgodził się z nim Łukasz Wantuch z klubu Przyjazny Kraków, który przyznał, że uchwała spowoduje lukę w budżecie, ale i tak musi zostać przyjęta, ponieważ krakowska gastronomia jest w dramatycznej sytuacji.

Na pewno nie jest to cudowne panaceum na problemy krakowskiej gastronomii, to kropla w morzu ich potrzeb, ale w tak trudnych czasach liczą się intencje.

– powiedział.

O tym, czy krakowska gastronomia zostanie zwolniona z opłat, radni zdecydują podczas kolejnej sesji Rady Miasta Krakowa. Prezydent Jacek Majchrowski złożył już poprawkę do zaproponowanej uchwały, zgodnie z którą opłaty za koncesję miałyby nie zostać zniesione, a jedynie odroczone na jakiś czas.

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close